Hodinky finského výrobce, pyšnícího se už od roku 1936 „ruční“ výrobou, jsem vždy považoval za profesionální výrobky pro sport a outdoor. Hodinky bez výstřelků, ale o to víc kvalitní a promyšlené. Seveřané byli vždy odolní, skandinávská auta robustní a spolehlivá a tak jsem si představoval i Suunto.
Modelová řada hodinek Spartan odkazuje na historii, kdy roku 480 př.n.l. hrstka Sparťanů, pod vedením krále Leonida, podlehla u Thermopyl perskému králi Xerxovi. Sparta proslula tím, že v ní mohli žít jen ti nejodolnější jedinci a u Thermopyl ukázali Sparťané takovou odolnost, disciplínu, skvělou taktiku a odhodlání, že pro svět zůstanou morálními vítězi.
Když jsem dostal nabídku obchodu Helveti na testování hodinek Suunto Spartan Sport Wrist HR v provedení All Black, neváhal jsem. Budou to první sportovní hodinky s GPS na mé ruce, díky rodinným aktivitám o něčem podobném uvažuji a navíc je to SUUNTO, které jsem si dlouhá léta idealizoval!
PRVNÍ DOJMY, „HARDWARE“
Hodinky jsou dodávány v papírové krabičce, přiložen je i záruční list a utěrka na displej. Když jsem krabičku otevřel, BYLY TAM! Matně černé, s temným ciferníkem, pod ním typický červený trojúhelníček a nápis SUUNTO. Hodinky vypadaly tajemně, jako muži v černém nebo černé vrtulníky bez označení, letící nocí, možná do oblasti 51. Pod hodinkami byl rychlonávod a záruční podmínky, v boční části datový a dobíjecí kablík. Podrobná česká příručka chybí, ale lze ji stáhnout.
Hodinky jsem dlouho obracel v ruce. Luneta, tlačítka a spona jsou kovové (nerezová ocel), pouzdro plastové (polyamid vyztužený skleněnými vlákny), řemen silikonový. Vodotěsnost 10 Bar stačí i na potápění se šnorchlem. Hodinky působí díky jednoduchému designu a třem různě černým povrchům elegantně – řemen je sametová, temná hmota, pohlcující světlo, o stupeň výš je plastové pouzdro a nakonec polomatná luneta, spona a 3 tlačítka. Hmotnost je pouhých 74 g.
Pouzdro má průměr 50 mm. Na můj vkus skoro dost a umocňuje to i tloušťka 16,8 mm, přesto hodinky i na mém tenčím zápěstí působí přirozeně. Pouzdro je největší pod lunetou a pak se zužuje k „dýnku“, které je součástí pouzdra. Plocha se 4 senzory je vystouplá, ale komfort nošení je skvělý. Po obvodu nacházím informace o těsnosti, piktogramy o použití Bluetooth, název modelu, výrobní číslo a plošku s kontakty pro nabíjení a přenos dat. V dnešní době zaujme i povzbudivý nápis „Made in Finland“.
Sklíčko je pod úrovní lunety a tedy méně zranitelné. Je sice minerální, ale pružnější než safír a tak snadno nepraskne, což je u sportovních hodinek příjemná vlastnost. Z nabídky příslušenství lze použít ochrannou fólii, ale nebojte, ani minerál tak snadno nepoškrábete. Sklo má průměr 43 mm, displej 35mm. Je dotykový a proto stačí 3 mechanická tlačítka. Ta vystupují 2 mm z pouzdra, jejich odpor je příjemně tuhý, nikdy jsem je nechtěně nestiskl a navíc je možné aktivovat jejich zámek. Výstupky na lunetě, na pozicích 3, 6, 9 a 12, jsem zprvu považoval jen za estetické prvky, ale pak jsem si uvědomil, že se za ně hodinky dobře přidržují při čtení údajů na displeji nebo stisku tlačítek, zvlášť v rukavicích nebo s mokrýma rukama.
Příjemně mne překvapil řemen. Zespodu navazuje na pouzdro, je dostatečně dlouhý a dírkování tak jemné, že správné utažení si najde každý. Zespodu je podélně vyklenutý, může pod něj proudit vzduch a ruka se nepotí. Spona je masivní, řemen se dobře zapíná, ale horší je strkání volného konce pod silikonové průvlaky. Ty mají zevnitř výstupky, které zapadnou do otvorů v řemínku a neposouvají se – to se mi líbí.
Celkově hodnotím zpracování hodinek jako vynikající a design velmi promyšlený.
ZAPNUTÍ, DISPLEJ
Po přidržení horního tlačítka se displej rozjasní, přichází dotaz na volbu jazyka a následuje jednoduché úvodní nastavení, kde trochu neobvykle zadáte i pohlaví, věk a hmotnost. Čas bylo nutné zadat ručně, protože doma chyběl družicový signál. Nakonec se objeví nápis „Vše hotovo“. Hodinky je třeba také nabít. Beru přiložený kabel, připojuji k nabíječce a druhý konec přikládám ke kontaktům na zadní straně hodinek. Magnet je tak silný, že mi konektor vyrve z ruky, takže ho jen posunu na místo, kde je aretován výstupky. To se mi líbí, je to rychlé a spolehlivé. Nabíjení je podle zvoleného zdroje poměrně rychlé a brzy opět beru hodinky do ruky.
Jako první mne zajímá, u hodinek Suunto poprvé použitý, barevný, dotykový DISPLEJ – co je pro chytré hodinky typické, ale já se s tím dosud nesetkal, je kontrast a čitelnost. Výrobce zde stojí před problémem, jak nabídnout zákazníkovi čitelný displej a přitom šetřit akumulátor, protože displej je jedním z největších žroutů energie. Velikost, rozlišení, počet barev, vše hraje roli. Nastavuji podsvícení na 100%, i to je proti mobilnímu telefonu málo. Stálé podsvícení by byla energetická sebevražda, smiřuji se tedy s tím, že po 5 sekundách podsvícení zhasne, což je vlastnost „automatického“ nastavení (je i režim „přepínání“, kdy se podsvícení aktivuje pouze poklepem dvěma prsty současně). V nastavení lze zvolit i „pohotovost“, pak displej i po 5 s zůstává mírně podsvícen. Je to nepatrná intenzita, ale zlepšuje čitelnost v šeru a ve tmě. V rámci úspor energie se v pohotovostním stavu, tj. po minutě nečinnosti, vypínají i některé detaily na ciferníku, zmizí třeba sekundová ručička. Během této první minuty rozsvítíme displej i poklepem, poté už jen tlačítkem. A v úsporách lze jít ještě dál a použít „zámek displeje a tlačítek“. Ten slouží buď v režimu „Cvičení“, kde si nechceme nechtěně přepnout důležitou obrazovku, nebo mimo tento režim k tomu, že po minutě se displej zcela vypne a probudíme ho stiskem jakéhokoliv tlačítka. Poslední věc je, že po určité době přecházejí hodinky do spánku, kdy se displej vypne a automaticky se probouzí pohybem. Tomu lze zabránit nastavením na „Nerušit“, což primárně vypíná zvuky, vibrace i displej (třeba v divadle), ale brání hodinkám usnout. To je dobré třeba ve spánku s hodinkami na ruce, kdy by se při jakémkoliv pohybu zapínal displej. Režim aktivujeme podržením prostředního tlačítka u ciferníku, otevřou se zkratky a dole vybereme „Nerušit“.
Možná to celé zní složitě, ale je to pár jednoduchých režimů a každý si najde ten, který mu bude vyhovovat. Čitelnost displeje testuji v různých podmínkách, na slunci, ve stínu, ve tmě, pod úhly i pod vodou a mohu ji nakonec hodnotit jako výbornou. Měl jsem možnost srovnání s Garminem Fenix 5X, konkurenčním top modelem – čitelnost displejů je srovnatelná a Suunto naopak vede, protože i při menší velikosti hodinek nabízí podstatně větší displej (průměr 35 mm proti 30,5 mm), s největším rozlišením (320×300 oproti 218×218 bodům) a navíc dotykový. Poslední, co chci zmínit, je odezva na dotyk. Ta mi přijde horší než u mobilu, ale není to žádná tragédie a navíc displej reaguje i na dotyk v rukavicích. Hodinky lze téměř kompletně ovládat i tlačítky a každý si najde vyhovující kombinaci.
AKTUALIZACE
V příručce se píše, že hodinky je nutné aktualizovat. Stahuji tedy na PC program Suuntolink, připojuji hodinky a okamžitě dochází k synchronizaci a aktualizaci na nejnovější software 1.9.36, což lze v hodinkách („Nastavení – Obecné – O zařízení“) zjistit i s datem aktualizace. Musím opět projít úvodním nastavením a nastavit jazyk, věk, hmotnost atd. Přestože byly hodinky připojeny k PC a teoreticky se měly dobíjet, klesl během aktualizace stav baterky o 25 %! To se naštěstí netýká běžných synchronizací s prostředím Movescount, kdy se baterka opravdu dobíjí. O tom, zda je váš software aktuální, se dozvíte nejen při synchronizaci, ale i na stránkách výrobce, www.suunto.com, kde se dozvíte i o další plánované aktualizaci.
Autor recenze a fotografií: Ivan Lelák
Další díly recenze:
3. Pro 2017 | Článek přečten: 5 703 x
Chytré hodinky, Recenze, Seriál, Suunto