Pravé Swiss Made hodinky, to je Girard-Perregaux

15. Čvc 2010 | Článek přečten: 6 529 x

Girard-Perregaux, Výrobci hodinek, Značky hodinek

Girard-Perregaux je jedním z mála původních výrobců švýcarských hodinek. Již více než dvě století vytváří unikátní hodinky pro opravdové znalce. Za výjimečností značky stojí především vyvážená kombinace technického mistrovství s vášní pro design. Neustálý výzkum a vývoj umožňuje firmě uvádět na trh rozsáhlé portfolio hodinek, od těch jednoduchých po složité s přídavnými funkcemi a komplikacemi.

Girard-Perregaux logo

Girard-Perregaux logo

Ruku v ruce s technickým mistrovstvím jde originální přístup k designu, který kombinuje smysl pro detail se sofistikovaným stylem. Hodinky Girard-Perregaux vyjadřují více než cokoliv jiného cit a skutečnou vášeň.

Tradice značky sahá až do roku 1791. Jejím výsledkem jsou díla, v nichž se snoubí technické a estetické mistrovství, například známý tourbillon se třemi zlatými mosty, vytvořený Constantem Girardem v 19. století. Toto unikátní dědictví se odráží v aplikaci nejnovějších technologií. Hodinky již nejsou jen přepracovanými kusy z minulosti, ale inovačními díly, vedenými snahou o dokonalost a důkladným výzkumem až k těm nejjemnějším detailům.

Kolekce společnosti jsou prezentovány po celém světě, v 500 prestižních obchodech a několika exkluzivních buticích. Ty v současné době najdeme ve švýcarském Gstaadu, Pekingu, Šanghaji, Macau, Hongkongu, indickém Hajdarábádu a od prosince 2008 i v Praze. Cena hodinek Girard-Perregaux začíná na 7 700 švýcarských franků. Nejexkluzivnější kousky stojí i více než milion.

girard-perregaux

girard-perregaux

Historie značky

1791
– Za počátek firmy je považován okamžik, kdy zakladatel původní firmy Jean-François Bautte v pouhých 19 letech vyrobil své první hodinky. Byl velmi talentovaným hodinářem a jeho ultratenké modely si brzy získaly světový věhlas. Založil manufakturu v Ženevě, v níž na svou dobu revolučním způsobem shromáždil pod jednu střechu všechny hodinářské profese. Jeho dílnu navštívila řada významných osobností konce 18. století, mimo jiné i budoucí anglická královna Viktorie. Zdatný podnikatel brzy navázal styky s předními šlechtickými dvory a stal se jedním z nejobdivovanějších hodinářských mistrů své doby.

1852
– Constant Girard založil společnost Girard & Cie. O dva roky později se oženil s Marií Perregaux. Jejich spojená příjmení poskytla název manufaktuře Girard-Perregaux, která byla založena o čtyři roky později v La Chaux-de-Fonds.

1867
– Pověst společnosti Girard-Perregaux se rozšířila po celém světě. Její tourbillon získal zlatou medaili na světové výstavě v Paříži.

1880
– Constant Girard na osobní objednávku císaře Viléma I. pro důstojníky německého námořnictva vyvinul své první náramkové hodinky. Byly jich vyrobeny celkem dva tisíce kusů, což představuje historicky první velkou sérii. Pro dobu kapesních hodinek byl ale tento koncept příliš revoluční a výroba byla zastavena.

1889
– Girardovo mistrovské dílo, tourbillon se třemi zlatými mosty, byl oceněn zlatou medailí na jiné světové výstavě v Paříži. O dva roky později byl ovšem ze soutěže vyřazen pro přílišnou dokonalost…

1903
– Otcovu manufakturu převzal Constant Girard-Gallet. O dva roky později se firma stala stálým členem poroty na nejpopulárnějších hodinářských výstavách.

1906
– Společnost Girard-Perregaux & Cie provedla akvizici firmy Bautte. Hrabě Zeppelin téhož roku s hodinkami značky Girard-Perregaux vzlétl ve své vzducholodi k obloze.

1928
– Kapitál společnosti odkoupil německý hodinář Otto Graef, majitel MIMO (Manufacture Internationale de Montres en Or).

1930
– V tomto roce, téměř padesát let po revolučním vynálezu Constanta Girarda, počet prodaných kusů náramkových hodinek poprvé převýšil počet kapesních.

1970
– Portfolio společnosti rozšířily quartzové hodinky. Girard-Perregaux se stala první firmou ve Švýcarsku, která začala s jejich výrobou v průmyslovém měřítku. Jejich frekvence, nastavená inženýry značky na 32,768 Hz, je dodnes oborovým standardem.

1992
– Otěže firmy přebírá italský průmyslník, architekt a bývalý automobilový závodník Luigi Macaluso. Společnost pod jeho vedením podepsala kontrakt se značkou Ferrari. K této příležitosti vyrobila limitovanou sérii chronografů s legendárním symbolem vzpínajícího se koně. Mezi roky 1994 a 2004 vznikla řada dalších převážně sportovních modelů.

1998
– Firma zakoupila Villu Marguerite z počátku 20. století a přebudovala ji na muzeum značky.

2004
– V prosinci firma otevřela první značkový butik ve švýcarském Gstaadu.

2008
– Model ww.tc 24 Hour Shopping v rámci 9. ročníku Prix officiel de la Revue des Montres 2008, který se konal v Muzeu Jacquemart-André nedaleko Champs-Elysées v Paříži, získal ocenění Dámské hodinky roku.

girard-perregaux

girard-perregaux

Hodinky pro znalce

Mechanické hodinářství je mimořádný svět, kde se každá nová věc vytváří po dlouhou dobu dle přesných uměleckých pravidel s mimořádným důrazem na kvalitu. Každé vyrobené hodinky vyjadřují nejen komplexní know-how, ale i otisk duše svého tvůrce. Zdrojem jedinečnosti každého kusu je jemná harmonie technické odbornosti a s nejmodernějším designem. Vytvořit nový model někdy trvá celé roky.

Dílny Girard-Perregaux v La Chaux-de-Fonds zaměstnávají desítky nejrůznějších profesí. Konstruktéři neustále pracují na návrzích nových modelů hodinových strojů. Hodinářský mistr složí, rozloží a pak znovu složí více než sto součástek, a to tolikrát, kolikrát to považuje za nutné, aby byl mechanismus dokonale vyvážený. Rytec leští miniaturní a křehké kovové součástky až pětkrát po sobě, aby zajistil bezvadnou povrchovou úpravu. Každým hodinkám jsou věnovány celé hodiny péče a trpělivosti. Jsou navrženy, vyrobeny, vyryty, ručně ozdobeny, složeny a podrobeny přísným kontrolám kvality v souladu s tradicí a zručností budovanou generacemi řemeslníků.

Společnost Girard-Perregaux nabízí úplnou řadu hodinářských výrobků, například chronograf, indikátor světového času, věčný kalendář, zvonkohru, chronograf se sekundovým skokem a dokonce dosud nevídané miniaturní štěrbinové mechanismy. Nechybí samozřejmě legendární Tourbillon se třemi zlatými mosty.

girard-perregaux

girard-perregaux

Tourbillon byl vynalezen na počátku 19. století, aby kompenzoval odchylky v chodu hodinek, způsobené zemským magnetickým polem. Využíval k tomu mobilní klícku s regulačním prvkem. Constant Girard (1825-1903) toto zařízení zakomponoval do pozoruhodné architektury: tři zlaté mosty nesoucí kolečka hodinového strojku byly převedeny do tvaru šipek a osazeny paralelně. Šlo o zcela novou myšlenku; hodinový stojek již nebyl jen technickým a funkčním prvkem, ale zároveň se stal i svébytnou estetickou dominantou. Tourbillon se třemi zlatými mosty byl patentován v roce 1884 a získal zlatou medaili na světové výstavě v Paříži v roce 1889. Dnes se vyrábí v různých moderních verzích.

Luigi Macaluso

Luigi Macaluso je generálním ředitelem skupiny Sowind Group a od počátku strategické spolupráce se skupinou PPR také členem řídícího výboru skupiny Gucci Group a představenstva společnosti Boucheron.

Narodil se v italském Turíně 9. června 1948. Získal vysokoškolský titul v oblasti architektury. S manželkou Monikou má čtyři děti – Stefana, Massima, Annu a Margheritu. V současné době tráví čas střídavě v La Chaux-de-Fonds a v Turíně.

V roce 1982 založil vlastní obchodní společnost se zaměřením na hodinky, která se za pět let stala italským distributorem značky Girard-Perregaux. Roku 1989 vstoupil do představenstva firmy a o tři roky později celou společnost odkoupil. Pod jeho vlivem firma změnila obchodní strategii a zamířila do segmentu luxusního zboží. Nový směr doprovázejí významné investice do výzkumu a vývoje.

V jeho životě hrály (a nadále hrají) významnou roli motoristické závody. V roce 1972 s vozem Fiat 124 Abarth zvítězil na evropském mistrovství v rallye. V roce 2001 byl zvolen předsedou italské federace motorového sportu CSAI. Nyní zastává funkci předsedy motokárového výboru FIA a zasedá v radě Mezinárodní automobilové federace.

Koncept Wait

WAIT, kampaň Girard-Perregaux, vyjadřuje zřejmé: opravdu kvalitní věci, ty nejvíce precizní, vzácné a unikátní, vyžadují čas a trpělivost – stejně tak jako vývoj a výroba hodinek Girard-Perregaux.

Koncept je prezentován prostřednictvím několika jasných vizuálů – například hrozen vína, ze kterého později vzejde výborné víno Chateau Lafite, či kus kmenu stromu, ze kterého díky práci mistrů vzniknou světoznámé housle Stradivari. Jak již bylo řečeno výše, jednotlivé vizuály prezentují obecně známou skutečnost: dosažení výjimečnosti a splnění snu prostřednictvím nejjemnějších detailů vyžaduje čas.

Zdroj: www.girard-perregaux.cz

Témata



Napište komentář