Obnovitelné zdroje pohánějící hodinky: kinetická energie

10. Dub 2016 | Článek přečten: 5 595 x

Seiko, Seriál

Náš nedávný článek o alternativách, jak v hodinkách nahradit klasickou baterii, se věnoval solární energii. Další možností, jak získat energii pohánějící hodinkový strojek je pohyb lidské ruky. Tento druh pohonu není žádnou novinkou, protože automatický nátah pohybem ruky u mechanických hodinkových strojků byl představen již ve 20. letech minulého století. V dnešní době stále rozlišujeme u mechanických strojků 2 druhy pohonu:

  • pohybem ruky,
  • natahováním korunky.

Quartz

Doslova revoluci a s jistou nadsázkou soumrak mechanických strojků přinesl vynález firmy Seiko v 60. letech minulého století – quartzový strojek, který je založený na principu krystalu a elektronického modulu pohánějícího motorek a soukolí zajišťujícího otáčení jednotlivých ruček a kalendářních údajů. Tento typ strojku přinesl oproti mechanickým strojkům několik výhod:

  • vyšší přesnost,
  • bezúdržbovost,
  • vyšší odolnost.

Zákazníci začali quartzové strojky díky jejich výhodám poptávat a ty pak obsadily dominantní pozici na trhu. Nelze popřít, že mechanické strojky mají také určité přednosti a každý si musí dát na misku vah svoje priority a podle nich se pro ten nebo onen strojek rozhodnout. Obecně se dá říci, že pragmaticky uvažující zákazníci budou volit spíše hodinky s quartzovým strojkem. K pohonu quartzového strojku je potřeba elektrická energie. V současné době lze tuto energii dodávat jedním z těchto způsobů:

  • klasickou hodinkovou baterií,
  • světlem,
  • pohybem ruky nebo korunky.

Seiko Kinetic

Právě možnosti pohánět quartzové hodinky pohybem První prototyp Seiko Kinetic 1988ruky se chopila firma Seiko a jako jediná v současné době nabízí tuto zajímavou kombinaci na trhu pod názvem Kinetic. Hlavní nevýhodou automatického nátahu pohybem ruky u mechanického strojku je skutečnost, že hodinky vydrží v chodu v řádu hodin. Tuto zjevnou nevýhodu společnost Seiko eliminovala zabudováním dobíjitelného akumulátoru a rezerva chodu se tím dramaticky zvýšila až na 6 měsíců.

První prototyp hodinek Kinetic uvedlo Seiko v roce 1986 na hodinářském veletrhu Baselworld pod názvem AGM. Na pulty obchodů se dostaly v roce 1988 a v následujících 20 letech se hodinek s technologií Kinetic prodalo přes 8 milionů kusů.

V roce 2005 rodinu Seiko Kinetic rozšířil Kinetic Perpetual, tedy kombinace pohonu Kinetic a věčného kalendáře (perpetual calendar), který dokáže zobrazovat datum až do roku 2100, včetně korekce přestupných let. Díky „úspornému režimu“ Auto-Relay hodinky vydrží v chodu při nenošení až 4 roky.

Další oblíbenou kombinací je Seiko Kinetic a GMT, funkce nezbytná pro všechny cestovatele.

Seiko Kinetic GMT Sportura

Kinetic a komplikace GMT – hodinky jako stvořené pro cestování

Kinetic Direct Drive

Kromě toho, že každé hodinky pojmenované Kinetic dostávají energii díky pohybům ruky, Seiko uvedlo rovněž možnost dodávat hodinkám energii natahováním korunky. Tento systém pojmenovalo Kinetic Direct Drive. Tyto hodinky obsahují indikátor rezervy chodu a rovněž indikátor zobrazující intenzitu dodávané energie natahováním korunky. Kinetic Direct Drive integrovalo Seiko do některých hodinek z řady Velatura.

Funkce Kinetic Direct Drive u řady hodinek Seiko Velatura

Funkce Kinetic Direct Drive u řady hodinek Seiko Velatura

 Dostupnost hodinek Kinetic, výhody a nevýhody

Na českém trhu začíná cena hodinek Seiko Kinetic na cca 5000 Kč. Výhody jsou srovnatelné s hodinkami se solárním pohonem – bezúdržbovost a ekologičnost. Nevýhodou je omezená nabídka pouze jediného výrobce, která se ale pro toho, komu se líbí jejich design a s vědomím určité jedinečnosti, rázem může přeměnit ve výhodu.

Text: Vladimír Jelínek

Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Automatic_watch
https://www.nosime-hodinky.cz/seiko-jak-plynul-cas-japonskeho-gigantu/.
http://info.photowatches.eu/2011/05/quartz-nebo-mechanika-jak-se-rozhodnout/
http://www.seiko.co.uk/discover-seiko/technology/kinetic
http://www.seiko-cleanenergy.com/watches/kinetic-1.html
http://www.seikowatches.com/world/technology/kinetic/direct_drive.html
http://www.altro.cz/hodinky/technologie-quartzove.html
http://www.prim.cz/pruvodce-vyberem-hodinek.htm
http://www.helveti.cz/seiko-ska531p1

Témata

, , ,


Jeden komentář na “Obnovitelné zdroje pohánějící hodinky: kinetická energie”

  1. Nosime-hodinky.cz napsal:

    Děkuji za fajn článek!

    Jedinou nevýhodu, kterou Kinetic má, je dle mého absence plynulejšího pohybu vteřinové ručičky, jako je to u automatických hodinek. V základu je to zkrátka stále Quartz 🙂

    Jiří Štencek

    Reagovat

Napište komentář