Kalendář na hodinkách? Proč ne…

14. Srp 2016 | Článek přečten: 3 629 x

Orient, Recenze, Značky hodinek

Orient, značka spadající do koncernu Seiko Watch Co., je japonský výrobce hodinek s tradicí od roku 1950. Dnes se podíváme na náramkové hodinky označené jako model CEU07005B.
Orient CEU07005B 1Tento kousek je nejzajímavější svým poměrně složitým ciferníkem, co tedy nabízí? Standardní je tříručkové zobrazení času s centrální vteřinovou ručičkou a datumové okénko umístěné na pozici třetí hodiny. Zajímavější je logaritmické pravítko umístěné na obvodu ciferníku a ovládané korunkou na pozici 4. Druhou funkcí, která je pro tento model charakterizující, je kalendář. Tento se skládá z dvou zahnutých oken v ciferníku, kdy horní okénko zobrazuje roky a spodní názvy dnů v týdnu. Nastavení provedeme pomocí tlačítka na pozici 2, přičemž s každým stlačením se posouvají kola dnů a roků. Nastavení aktuálního měsíce provedeme tak, že posuneme aktuální rok na pozici hledaného měsíce, který je umístěn nad výsečí.
Orient CEU07005B ciferníkTímto zároveň posuneme spodní výseč s dny v týdnu. Samotné zjištění dne v týdnu je poté jednoduché. Pohledem na datumovku na pozici 3 zjistíme aktuální datum, ten najdeme na sloupcích pod výsečí dnů v týdnu a podle toho, který pod kterým dnem se číslo nachází, dostáváme informaci o názvu aktuálního dne. Ciferník je na mém modelu vyveden v černé barvě s plastickými indexy i logem Orient. Existuje řada dalších barevných variant ciferníku, jako je modrá, bílá a několik dalších. Stejně tak lze pořídit trochu méně vkusné verze s pozlaceným pouzdrem.

Na hodinkách je nasazen ocelový broušený tah s leštěnými proužky na středových článcích. Rozteč je u pouzdra 22mm, která se u spony snižuje na 20mm. Jednotlivé články tahu jsou vyrobeny z překládaného ocelového plechu, stejně tak koncovky u pouzdra jsou též plechové a trpí tedy obvyklým neduhem – odstáváním od pouzdra. Lze to samozřejmě řešit občasným stlačením koncovek pomocí nástroje, ale ke kvalitě plných koncovek to má daleko. Tah lze zkrátit stačením pinu na vnitřní straně článků u spony. Lze odebrat pouze celý článek. Spona je též z ocelového plechu s dvojitým jištěním. Prvním je překlápějící pojistka přes sponu a druhým dvě tlačítka na bocích, které uvolní sevření na trnu. Jedná se tedy o dvojitě jištěnou trhací sponu. Na boku jsou tři polohy pro posun osičky mikroregulace.
Orient CEU07005B z boku

Orient CEU07005B přezka

Orient CEU07005B zapínáníTělo hodinek z nerezové oceli má průměr 44 mm bez korunek a výšku 12 mm. Voděodolnost je 100 m vodního sloupce, lze se s nimi koupat – ověřeno ve vodách slaných i sladkých. Korunka nastavení času je šroubovací, nicméně druhá korunka a tlačítko již tuto dodatečnou ochranu proti vodě nemají. Nevím, proč se Orient rozhodl pro takovéto řešení, ale budiž. Pouzdro je ploché s mírně zahnutými nožičkami, a i díky jen lehce vypouklému dýnku, sedí krásně na zápěstí. Výhodou je relativně nízká výška pouzdra. Hodinky se tak na tahu, popř. na kůži, dají použít i pro společenské účely, protože krásně zajedou pod manžetu košile. Samozřejmě, že průměr 44 mm je na společenské hodinky trochu příliš, ale pro občasné oblekové akce službu splní. Sklo je minerální a na mých hodinkách, vzhledem jejich cestě přes několik majitelů, již má řadu šrámů. Pro ochranu skla je lehkou nevýhodou absence vnější lunety. Sklo vystupuje zhruba milimetr nad pouzdro a jeho hrany tak mohou obdržet nepěkný zásah. Dýnko je jednoduché, bez průhledu na strojek (což s ohledem na absenci dekorace nijak nevadí) a na jeho povrchu je vygravírováno logo výrobce, údaj o vodotěsnosti a sériové číslo.
Orient CEU07005B dýnkoStrojek je in house Orient 46D40. Rezerva chodu je zhruba 40h, používá 21 kamenů a automatický nátah. Manuální nátah i hacking absentují. Přesnost mého kusu je zhruba 9s do mínusu denně.
Orient CEU07005B celé Orient CEU07005B zezadu

Proč jsem si je vlastně pořídil? Toužil jsem vstoupit do světa hodinek s automatickým strojkem a když se jednou objevili v inzerci hodinkového fora, padly mi do oka. Vzhledem k nízké částce jsem se nerozmýšlel a impulzivně nakoupil. Jak se s takovými hodinkami žije? Jejich hlavní výhodou je univerzálnost. Chce hodinky do společnosti? Černá kůže s překlápěcí sponou je zjemní a s košilí vypadají pěkně.

Chcete jít plavat, na výlet do přírody, nebo být prostě aktivní? NATO strap, nebo gumový pásek jim přinese sportovní nádech. Kovový tah je potom na všechny aktivity dohromady.
Orient CEU07005B na ruce

Orient CEU07005B na ruce natoCelková kvalita je samozřejmě omezena cenou. Jedná se o již zmíněný tah, který je až na sponu nejslabším článkem hodinek, tak i několik dalších věcí. Luminiscence ruček a lumi bodů na ciferníku je slabá. Nové kousky na tom budou lépe než můj zasloužilý veterán, ale víc než pár minut výraznějšího svitu nečekejte.

Výseče dnů v týdnu a roků nejsou přesně zarovnány s linkami tabulek na ciferníku . S tím je spojena bohužel známá konstrukční slabina těchto kalibrů, kdy na ovládání kalendáře je ve strojku použit plast a ten někdy po čase praskne. U mě vše funguje bez problémů, avšak je dobré na to upozornit.

Jsou to zajímavé hodinky, nestojí závratnou částku, ale svou práci odvedou skvěle. Logaritmické pravítko a kalendář jsem popisoval po dotazech přátel a známých tolikrát, že jej mám naučen jako přednášku. Výhodou je i řada barevných provedení a již zmiňovaná univerzálnost.

Autor recenze i fotografií: Jiří Filandr

Témata

, , ,


2 reakcí na “Kalendář na hodinkách? Proč ne…”

  1. Jiří Sedlák napsal:

    Dobrý den, vcelku pěkná recenze, jen bych chtěl upozornit na to, že odstáváni koncovek tahu od pouzdra se řeší výměnou ohnutých stěžejek a ne přihýbáním plechu koncovek, osobně si vždy nové stěžejky vylepšuji tak, že na ně navléknu elektrikářské dutinky s upilovanými plastovými konci to stěžejku natolik zpevní, že ohne poze při nějaké nehodě, ale při běžném nošení nebo i tvrdší práci a sportu nikdy. Mám 169 g těžké Invicty a životnost běžné stěžejky byla okolo 10 dnů, maximálně měsíc do prvního viditelného odstávání. Moje stěžejky vydrží tak rok a půl i víc. Přeji pěkný den.

    Reagovat

Napište komentář