Hodinkové lunety a stupnice – možnosti jejich využití v praxi

3. Úno 2015 | Článek přečten: 13 745 x

Seriál

O použití lunet na hodinkách jsme již krátký článek psali. Nyní se na ně povídáme podrobněji.
V dnešní době je běžné, že všemožné výrobky nabízejí nějakou funkci navíc, nad rámec svého původního účelu. Ani u hodinek tomu není jinak, s výjimkou striktně elegantních modelů (tzv. oblekovek) nabízí většina (zejména čistě sportovních typů hodinek otočnou či pevnou stupnici sloužící k různým účelům.

Pomocí lunety jsme schopni své hodinky povýšit z pouhého časoměřiče na stopky určující délku ponoru či délku kola na závodním okruhu, počítač pulsů, můžeme také určit spotřebu paliva, boční vítr anebo vzdálenost hromu či dělostřelectva.

Pojďme se tedy podívat, co můžeme od různých typů lunet a stupnic očekávat a jak jednotlivé typy správně používat.

Sčítací luneta se stupnicí 0 – 60

Traser Commander FORCE 100

Traser Commander FORCE 100

Příklad použití lunety: Traser Commander FORCE 100

Jde o nejběžnější typ lunety. Je charakteristická pro potápěčské hodinky. Stupnice, která jde od nuly do šedesáti indikuje minuty slouží ke stopování času stráveného pod hladinou, což je společně s hloubkou a zbývajícím množstvím kyslíku nejdůležitější údaj.

Prvních patnáct (někdy 20) minut má i minutové indexy, zatímco zbytek lunety je cejchován pětiminutovými intervaly. Zvýšená přesnost umožňuje potápěči relativně přesně stopovat dekompresní zastávky během výstupu.

Použití této lunety je velmi jednoduché, na počátku jakéhokoliv stopovaného intervalu je potřeba lunetou pootočit tak, aby začátek stupnice lunety byl na aktuální poloze minutové ručky. Potom už jen stačí letmý pohled na hodinky a hned máme bez jakéhokoliv počítání přehled o délce měřeného časového úseku.

Někdy bývá tato luneta pouze jednosměrně otočná, aby omylem nedošlo k nechtěnému prodloužení času stráveného pod hladinou (pokud si nechtěně pootočíte jednosměrně otočnou lunetou, tak si čas ponoru zkrátíte).
Tato luneta je nazývána přímo jako potápěčská luneta nebo opisem luneta pro potápěče.

Odpočítávací luneta se stupnicí 60 – 0

Přesný opak sčítací lunety, jejím účelem je odpočítávání určitého časového úseku.

Používá se tak, že lunetou pootočíme, aby námi zvolený počet minut byl na úrovni minutové ručky. V okamžiku, kdy se minutová ručka pootočí na nulu, uběhla námi stopovaná doba.

Traser Bücker Automatic Titan White titan

Traser Bücker Automatic Titan White titan

Příklad použití lunety: Traser Bücker Automatic Titan White titan

GMT luneta

Výraz GMT (Greenwich Mean Time) se vžil jako označení hodinek disponujících funkcí zobrazení času v jiném časovém pásmu.

Rolex GMT Master II (zdroj Wikipedia)

Rolex GMT Master II (zdroj Wikipedia)

GMT luneta je cejchovaná od 1 do 24, tak aby bylo možné zjistit kolik hodin je i s ohledem na to, zda je dopoledne či odpoledne. Pro větší přehlednost bývají někdy barevně odlišeny denní a noční hodiny.

Nastavení je jednoduché, stačí jen pootočit lunetou tak, aby GMT ručka (která oběhne číselník 1x za 24 hodin) ukazovala aktuální čas v druhém časovém pásmu.

Jiným typem je GMT luneta cejchovaná od 1 do 12. Kvůli absenci GMT ručky je třeba pamatovat na směr časového posunu, aby bylo možné určit zda je v jiném časovém pásmu ráno či večer. Nastavení je stejné jako u předchozího modelu, jen se k měření času používá hodinová ručka.

Traser P 6600 Type 6 Mil-G

Traser P 6600 Type 6 Mil-G

Příklad použití lunety: Traser P 6600 Type 6 Mil-G

Luneta s tachymetrickou stupnicí

Tato luneta je charakteristickým rysem ikonických chronografů, kterými jsou např. Omega Speedmaster a Rolex Daytona.
Tachymetrická stupnice slouží k určení průměrné rychlosti objektu na přesně stanoveném úseku (nejčastěji 1km).
Používá se například takto: při jízdě na dálnici se v okamžiku kdy je míjen kilometrovník spustí stopky. Po ujetí jednoho km (dosažení dalšího kilometrovníku) se stopky zastaví. Sekundová ručka potom ukazuje na hodnotu průměrné rychlosti v km/h nebo v mílích/h.

Pulsar PU2001X1

Pulsar PU2001X1

Příklad použití lunety: Pulsar PU2001X1

Pulsometrická luneta (stupnice)

Speciální stupnicí jsou vybaveny hodinky pro lékaře a sestry. S jejich pomocí se určování pulsu velmi zjednoduší. Pulsometr je vlastně speciálně kalibrovaná tachymetrická stupnice, která slouží k určení srdeční frekvence.

Traser P 7292 Pulse White nato

Traser P 7292 Pulse White nato

Příklad použití lunety: Traser P 7292 Pulse White nato

Použití je jednoduché, stačí zapnout chronograf a napočítat 30 úderů srdce (u některých modelů je to 15). Potom ze stupnice odečteme hodnotu, udávající puls (počet srdečních úderů za jednu minutu).

U modelů hodinek, které nemají chronograf je postup totožný, pouze je třeba s počítáním srdečních úderů začít v okamžiku, kdy sekundová ručka dosáhne počátku pulsometrické stupnice (START).

Telemetrická luneta (stupnice)

Telemetrická stupnice se udává k určení vzdálenosti majitele hodinek od události, kterou lze zároveň vidět i slyšet.
Překvapí vás náhlá bouřka během výletu na odlehlém místě nebo v divočině? Potřebujete zjistit, jak je bouřka daleko a zda stihnete návrat zpátky do místa, kde můžete tuto nepřízeň počasí v klidu přečkat? Hodinky s telemetrickou stupnicí jsou pro Vás správnou volbou.

Victorinox Infantry Vintage Chrono Mechanical 241526

Victorinox Infantry Vintage Chrono Mechanical 241526

Příklad použití lunety: Victorinox Infantry Vintage Chrono Mechanical 241526

Použití je opět velmi jednoduché, zmáčkněte stopky v okamžiku, kdy uvidíte v dálce blesk. Stopky zastavte v okamžiku, kdy uslyšíte hrom. Potom ji pouze stačí odečíst vzdálenost buď v kilometrech, nebo v mílích, podle toho, jak je telemetrická stupnice cejchovaná.

Azimutární luneta

Podnikáte rádi túry a nechcete se spoléhat pouze na kompas? Potom jsou pro vás správnou volbou hodinky s azimutární (kompasovou) lunetou. Pokud se ji naučíte správně používat, můžete kompas nechat doma.

Seiko SSC081P1

Seiko SSC081P1

Příklad použití lunety: Seiko SSC081P1

Nastavení světových stran probíhá takto: Hodinky se sundají ze zápěstí, hodinová ručka se namíří směrem k slunci. V polovině vzdálenosti mezi hodinovou ručkou a dvanáctkou (při zimním čase) nebo jedničkou (letní čas) se nachází jih. Lunetou pootočíme tak, že si označíme jih na místě, které jsme zjistili v předchozím kroku. Potom je už jednouché určit jakoukoliv světovou stranu. Podrobněji o orientaci v terénu podle hodinek.

Logaritmické pravítko

Tato stupnice je nejkomplikovanější, ale její využití je nejvšestrannější. Když se ji naučíte používat, můžete s její pomocí násobit, dělit, převádět jednotky a provádět spoustu dalších výpočtů.
První, kdo ji začal používat byli piloti, kteří jsou schopni s její pomocí provádět mnoho druhů navigačních výpočtů, jako například rychlost letu, poměr času a klesání (stoupání), dobu letu, vzdálenost, spotřebu paliva, konverzi kilometrů na míle či námořní míle, přepočet galonů na litry.
Přesný popis použití této lunety je velmi zdařile popsán v manuálech společnosti Breitling, která za vynálezem této lunety stojí.

Breitling Navitimer (zdroj Wikipedia)

Breitling Navitimer (zdroj Wikipedia)

A to není zdaleka všechno

Zmíněný výčet lunet není kompletní, ještě existuje mnoho dalších druhů: speciální dekompresní luneta pro potápěče (viz např. značka Doxa), luneta s desetinným dělením, luneta s hodinovým úhlem, která umožňuje získat informace o zeměpisné délce (Longines Lindbergh – slavný letec se podílel na jejich návrhu).
O obecnějším použití lunet si můžete přečíst v našem kratším článku.

Text: Vít Černý

Témata

, , , , ,


4 reakcí na “Hodinkové lunety a stupnice – možnosti jejich využití v praxi”

  1. kibi napsal:

    telemetricka stupnice muze urcit vzdalenost bourky, puvodne to bylo pro urcovani vzdalenosti pri delostrelbe – princip byl stejny 🙂

    Reagovat

  2. Tomáš napsal:

    Chci se zeptat – dostal jsem se k hodinkám Timex, které mají 24-tidílnou stupnici na lunetě. Pokud by to byla GMT luneta, nemají ale adekvátní ručičku… O co se jedná a jak s nimi pracovat? Využití této verze jsem zatím nikde v diskuzích nenašel. Předem děkuji za informaci!

    Reagovat

Napište komentář