Hodinky Omega – průřez historií

14. Čvn 2016 | Článek přečten: 4 058 x

Omega, Seriál, Značky hodinek

Švýcarskou značku Omega, vyrábějící luxusní hodinky, jistě netřeba dlouze představovat. Její historie sahá až do roku 1848 označovaného jako rok průmyslové revoluce. Z historického hlediska to byl rok neméně důležitý i pro samotné Švýcarsko, které v něm jako důsledek občanské války přijalo federalistickou ústavu. Téhož roku Louis Brandt ve svých 23 letech otvírá svůj první podnik v rodinné vile sídlící ve městě La Chaux-de-Fonds, dnes označovaném jako kolébka švýcarské hodinářské výroby.

Louis Brandt nejprve nakupoval jednotlivé díly a skládal z nich kapesní hodinky natahované klíčkem. Své výrobky dokázal prodávat po celé Evropě, ale největší úspěch měl v Anglii. Jeho synové Louis-Paul a César se chopili vedení firmy po otcově smrti v roce 1879 a postupně se soustředili na vlastní kompletní výrobu hodinek. Rozvoj značky a nárůst počtu zaměstnanců si v lednu roku 1880 vynutil její přestěhování do města Bielu a tam se také v roce 1894 poprvé objevuje název značky Omega, jejíž popularitu pomáhaly šířit první sériově vyráběné strojky Gürzelen, Labrador a Cal. 1894.

Značka Omega je již od svého počátku značkou velmi úspěšnou a zároveň aktivní ve všech sférách života. V letech 1917 až 1918 je dodavatelem hodinek Britskému královskému letectvu – Royal Air Force (RAF). Známe ji také jako značku oficiálně pověřenou měřením času na olympijských hrách, kde tato tradice začala v roce 1932 v Los Angeles a úspěšně pokračuje dodnes.

Limitovaná edice věnovaná zásadnímu milníku v historii Omegy - měření času na olympijských hrách

Limitovaná edice věnovaná zásadnímu milníku v historii Omegy – měření času na olympijských hrách.

Jedním z největších milníků historie značky Omega je její aktivita ve vesmírném programu. Model hodinek OMEGA Speedmaster je kandidátem na nejslavnější hodinky s chronografem všech dob. Byl náročně testován a vybrán NASA jako hodinky vhodné pro astronauty, s nimiž se dostaly až na Měsíc.

Všechno to začalo poměrně nenápadně. V roce 1957 značka Omega představila řadu profesionálních hodinek – Seamaster 300, Railmaster a první model chronografu Speedmaster. Ten byl původně určen pro milovníky automobilů, motoristům a závodním jezdcům, aby prošel dlouhým vývojem až ke své dnešní podobě. Zajímavostí je, že byl nejen prvním, ale i posledním modelem hodinek, který se zatím na Měsíc dostal. 7. prosince 1972 odstartovala z mysu Canaveral ve Floridě vesmírná loď Apollo 17, které velel Eugene A. Cernan, poslední člověk, který na Měsíci zanechal svou stopu. Na jeho zápěstí byly hodinky OMEGA Speedmaster. Pro nás je tato událost ještě zajímavější, po otci je tento světoznámý astronaut slovenského a po matce českého původu a do vesmíru se dostal celkem třikrát. Dnes je jedním z ambassadorů značky Omega.

Omega Space Certificate

Omega Speedmaster byly oficiálně schváleny pro použití na vesmírných misích.

Omega je velmi úspěšná v oblasti filmu, hudby, modelingu, sportu i společenského života, kde ji jako její ambassadoři reprezentovala již celá řada slavných osobností: Nicole Kidman, Cindy Crawford, George Clooney, Abhishek Bachchan, Zhang Ziyi, Dr. Buzz Aldrin, Sergio Garcia, Greg Norman, Michael Phelps a mnoho dalších.

V této souvislosti nesmíme zapomenout na jedno z jejích největších želízek v ohni, na filmovou sérii o slavném agentovi 007 Jamesovi Bondovi. Slavné spojení Omega a James Bond se poprvé objevilo na plátnech kin v roce 1995 ve filmu Golden Eye (Zlaté oko) v podání Pierce Brosnana a modelu Omega Seamaster Professional. Jeho nástupce Daniel Craig, který také začal s řadou Omega Seamaster, již vystřídal několik modelů Planet Ocean, ale také Omega Aqua Terra 150 M. Mezi sběrateli jsou velmi vyhledávané limitované edice, které značka Omega průběžně vydává. Z těch nejnovějších, které navazují na aktuální bondovku Spectre jsou to Omega Seamaster Aqua Terra 150m James Bond a Seamaster 300 Spectre.

James Bond a jeho první hodinky Omega - Seamaster Diver 300M

James Bond a jeho první hodinky Omega – Seamaster Diver 300M

Hodinky Omega Seamaster Aqua Terra 150 m James Bond odolávají magnetickému poli do 15.000 Gauss. Model je označený 15007, kde 15.000 znamená zmíněnou odolnost a 007 agentovo označení. Zároveň je to i počet vyrobených kusů v této limitované edici. Hodinky zdobí slavné logo 007, ale také logo reprezentující oficiální insignie rodu Bondů, které se již v minulosti objevilo na luxusním zbožím pod záštitou Jamese Bonda. Pouzdro hodinek je vyrobeno z nerezavějící oceli a má průměr 41,5 mm. Hodinky jsou osazeny mechanickým strojkem Omega Co-Axial kalibr 8507 s automatickým nátahem a jsou vodotěsné do 150 metrů.

Hodinky Omega Seamaster 300 Spectre mají pouzdro z nerezavějící oceli o průměru 41 mm, jednosměrně otočnou potápěčskou lunetu s indexy (Liquidmetal®) a vodotěsnost do 300 metrů. Jsou osazeny mechanickým strojkem Omega 8.400 s koaxiálem a s automatickým nátahem. Rezerva chodu je 60 hodin. Sklíčko je safírové s vnitřní antireflexní vrstvou. Hodinky odolávají magnetickému poli až do 15.000 Gauss a místo na ocelovém náramku jsou na James Bond NATO řemínku.

Speciální edice Omega Seamaster 300 Spectre

Speciální edice Omega Seamaster 300 Spectre

V nedávné době představila značka Omega nejnovější model hodinek OMEGA Constellation Pluma velmi přitažlivý svou výraznou elegancí. Tento sofistikovaný model je osazen mechanickým strojkem Omega Co-Axial Calibre 8520 s obousměrným automatickým nátahem oficiálně certifikovaným jako chronometr. Strojek má 28 kamenů, pracuje na frekvenci 3.5 Hz – 25.200 kmitů za hodinu a jeho rezerva nátahu je 50 hodin. Má křemíkový vlásek, který se vyznačuje delší životností a je odolný vůči magnetismu. Průměr pouzdra hodinek (nerezavějící ocel, červené nebo žluté zlato) je 27 mm a výška 12,25 mm. Hodinky jsou vodotěsné do 100 metrů.

Značka Omega dává velký prostor i spolupráci s charitativními organizacemi a různými nadacemi. Jednou z nich je nadace GOOD PLANET, která již od roku 2005 podporuje ochranu naší planety a snaží se inspirovat k žití v souladu s životním prostředím. Ukazuje krásu oceánů, nedílné součásti přírodních ekosystémů, které je potřeba chránit a zachovat. Značka Omega se v rámci této spolupráce zavázala věnovat této nadaci část zisků plynoucích z prodeje modelu hodinek SEAMASTER PLANET OCEAN 600M GOOD PLANET. Jedná se o konkrétní projekt na ochranu a zachování mangrove (společenstva chráněných a ohrožených stromů v deltách řek a na pobřeží moří a oceánů) a mořských trav.

Další z těchto nadací, se kterými značka Omega úzce spolupracuje, je nadace Orbis. Byla založena v roce 1982 a jejím posláním je poskytovat akutní i preventivní oční lékařskou péči v rozvojových zemích. Nadace Orbis zakoupila proudové letadlo DC-10, přebudovala ho na létající nemocnici s operační i pooperační částí. Jeho součástí je i školící středisko. V rámci této příležitosti značka Omega připravila model hodinek Omega Hour Vision.

Značka Omega má své aktivity i v oblasti obnovitelných energetických zdrojů. Je jedním z hlavních partnerů projektu SOLAR IMPULS, jehož cílem je konstrukce letadla schopného obletět svět jen pomocí solární energie. K této příležitosti značka Omega vydala modely hodinek Speedmaster HB-SIA a limitovanou edici Speedmaster Skywalker X-33 Solar Impulse.

Titanové Omega Speedmaster Skywalker X-33 Solar Impulse Limited Edition kladou čitelnost na první místo a pohání je slunce.

Titanové Omega Speedmaster Skywalker X-33 Solar Impulse Limited Edition kladou čitelnost na první místo a pohání je světlo.

Autor: Honza alias Daemonultimate (Chronomag)

Zdroj: https://www.omegawatches.com/

Témata

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Napište komentář