Výstava „Umění řemesla hodinářského“ a Legendární zn. OMEGA

23. Úno 2011 | Článek přečten: 3 044 x

Novinky, Omega

Pražský orloj na Staroměstském náměstí slaví neuvěřitelné výročí. 600 let! Právě při této příležitosti v prostorách přilehlé radnice, Rytířského sálu a Křížové chodby proběhne od 5. února do 29. března 2011 výstava hodin a hodinek „Umění řemesla hodinářského“. Na této samozřejmě nebude chybět značka Omega, která přiveze expozici ze svého vlastního muzea a k vidění tak budou velmi vzácné historické exempláře.

Omega má být na co hrdá
Největší exhibiční prostor výstavy bude náležet značce Omega. Tato švýcarská ikona rozdělila svou neobyčejně úspěšnou historii do pěti různých sekcí, které jednotlivě reprezentují její obrovské know-how v oblasti chronometrie.

První sekce zanese návštěvníky do světa Olympijských her a proto nebudou chybět měřicí přístroje a stopky z padesátých let minulého století, kdy se velmi hojně začaly využívat i speciální strojky umožňující měřit i mezičasy. Krásným exemplářem budou například certifikované stopky z roku 1963 s logem italské chronometrické federace na důkaz jejich používání během OH v Římě nebo stopky Omega MG 1159 na podstavci využívané v Londýně na OH roku 1948.

Dalším velikým blokem budou ikonické kreace propojující kreativní hodinařinu s uměním a klenotnictvím, čemuž budou vévodit dámské šperkové hodinky z roku 1950 a zcela unikátní přívěskové hodinky ve stylu Art Nouveau, které mají na zadní straně pouzdra slavnou smaltovanou kresbu Psyché a Amora.

Pánové naopak ocení výstavku dedikovanou misím do vesmíru postavenou na legendárních variacích modelu Speedmaster, který si jako první hodinky na Měsíci vysloužil přezdívku Moon-Watch. Třešničkou na dortu bude první prototyp modelu Speedmaster Professional X-33 a Speedmaster Professional “Snoopy Award Limited Edition”.

V poslední řadě je nutné zmínit dva další tématické bloky. Prvním bude zcela unikátní sbírka certifikovaných chronometrů s ultra přesnými kalibry určenými do laboratoří, na kterou naváže sekce Co-Axial dedikovaná hodinkám využívající koaxiální krokové ústrojí u setrvačky. Velmi hodnotným kouskem bude i jeden ze tří prototypů Omega De Ville Co-Axial vyvedených ve třech různých barvách zlata a s vyrytým číslem 0 / 3.

Orloj fascinuje již šest století
První písemná zmínka o pražském orloji je datována na říjen roku 1410. Právě z této je patrné, že toto monumentální dílo je prací Mikuláše z Kadaně. Ten byl listinou z 9. října vyrozuměn, že „za dokončenou práci na astrolábu dostává v Praze dům u Havelské brány a na domě jest mu zapsáno 150 kop hotových peněz“. Komplikace věžních hodin, jako je poloha Slunce či Měsíce, astronomické cykly, zodiak a hvězdný čas vycházely z výpočtů matematika a astronoma Jana Šindela, kolegy Jana Husa. Právě s jeho originální původní podobou, stejně tak jako s prvním číselníkem, se bude možné seznámit v průběhu výstavy. Současný stroj a číselníky vycházejí totiž z novější přepracované a zdokonalené verze orloje, na které v polovině 15. století pracoval Jan Hanuš a po něm Jan Táborský, k němuž se váže pověst „O slepém mládenci“. K vidění bude i místnost s 12 apoštoly, kteří zdobí orloj od roku 1659, stejně tak jako Smrt s přesýpacími hodinami a Marnivec se zrcadlem.

Zdroj: Klenotnictví Dušák

Témata

,


Napište komentář