Udělejte si čas na…

9. Pro 2022 | Článek přečten: 587 x

Co se nosí

Svět horologie skýtá mnohem více než jen to, jaké hodinky si v ten či onen den vezmeme na svá zápěstí. Především se jedná o vědní obor, jenž se zaobírá vývojem a měřením samotného času. Právě o čase, tikajících strojcích, orlojích, hodinkách byly popsány stohy papíru. Některé publikace, stejně jako zajímavé dokumenty si dnes společně představíme.

Publikace v českém jazyce

Radko Kynčl: Hodiny a hodinky

Unikátní publikace, a to zejména pro svou zevrubnost a množství zajímavých fotografií. Tento de facto atlas Radko Kynčla nabízí ucelený pohled na vývoj měření času a vše co s ním souvisí. Za opravdu příjemnou pořizovací cenu tak dostanete krásnou knihu, která dozajista udělá radost nejednomu hodinkovému nadšenci.    

Libor Hovorka: Primky

Pokud milujete československé hodinky Prim, bude pro vás tato kniha radostí. Sběratelé Primek ji přijali za svou bibli a právem. Vždyť ji má na svědomí odborník na slovo vzatý, vášnivý sběratel Primek pan Libor Hovorka.

Kniha podrobně mapuje vývoj a výrobu náramkových hodinek Prim v období ohraničeném roky 1954, ve kterém byly vyrobeny první prototypy, a 1994, kdy byly do sériové výroby zařazeny poslední modely využívající strojky vlastní výroby.

Nejen tedy pokud hledáte konkrétní model, ale také toužíte-li pochopit lásku ke značce Prim, je tato kniha tím pravým. 

Radko Kynčl: Katalog expozice Měření času

A ještě jednou česká, ve světě hodin a hodinek uznávaná persona, pan Radko Kynčl. Katalog expozice Měření času vydalo národním technické muzeum v Praze. Právě zde je Kynčl kurátorem strojírenských sbírek. Specializuje se zejména na historii strojírenské technologie, mechanických energetických strojů, hodinářství a neelektrického osvětlení. Kniha se věnuje všem exponátům, které má ve své sbírce a současně nabízí odborný pohled na problematiku měření času.

I když se to na první pohled nemusí zdát, existuje mnoho zajímavých publikací o hodinkách v češtině. Nicméně mnoho z nich je bohužel beznadějně vyprodaných a takřka nesehnatelných. Za všechny jmenujme třeba Dějiny československého hodinářského průmyslu I a II Zdeňka Martínka

Dokumenty

Cesty za hodinářským uměním

Tuto zajímavou šestidílnou sérii sice Česká televize uvedla již v roce 2019, to jí však na kvalitě rozhodně neubírá. Celým dokumentem provází známý moderátor, herec a hudebník Marek Eben. Jeho prostřednictvím se pak dozvíme o nejen švýcarských manufakturách, ale také o městech, která proslula výrobou mechanických strojků.

Masters Of Time: The world of Swiss complicated watches

Neboli česky: Vládci času. Tento dokument je v českém znění volně přístupný na YouTube a pojednává zejména o dvou hodinářích, kterými jsou Philippe Dufour a Antoine Preziuso. Dva muži, kteří bez jakýkoliv pochyb pozvedli hodinařinu a vůbec práci s materiály na zcela novou úroveň.

Dokument zcela věrně zachycuje rozdíl mezi sériově vyráběnými hodinkami a těmi, které jsou od základu vyráběny ručně. Preziuso a Dufour pak rozhodně nenechají nikoho na pochybách, že se jim pod rukami rodí opravdové mistrovské dílo nedozírné hodnoty.  

Keeper Of Time

V dubnu tohoto roku vyšel dokument, od kterého si fanoušci a odborná obec hodně slibovala. Režisér a producent Michael Culyba tehdy vysvětlil svůj prvotní impuls k natočení dokumentu Keeper of Time následovně:

„Před pěti lety jsem si koupil své první mechanické hodinky a okamžitě mě fascinovalo mikroinženýrství a krásné řemeslné zpracování, které vedly k výrobě kvalitních hodinek. Poté, co se mi hodinářství dostalo takříkajíc pod kůži, jsem si záhy položil další otázku: „Co přesně tyto přístroje měří? Co je to vlastně čas?“ A Tehdy mě napadlo natočit film, který zachycuje jak romantiku hodinářství, tak hlubší otázky o našem vztahu k času a jeho vnímání.

Keeper of Time Trailer:

Jinými slovy snímek Keeper of Time zkoumá jak úžasný a krásný svět mechanického hodinářství je a zároveň se zamýšlí nad teoretickými a filozofickými představami o čase: stárnutím a smrtelností.

Spolu s rozhovory se špičkovými vědci v oblasti teoretické fyziky, fyziologie a filozofie se o svůj příběh podělí také nezávislí hodináři: Philippe Dufour, Roger W. Smith, François-Paul Journe a Maximilian Büsser. A pokud se ptáte, zda dojde také na Českou republiku, tak ano dojde, a to dokonce v našem jazyce.

Publikace v anglickém jazyce

Muller Olivier: AHCI – The Independent Spirit: Time Makers Since 1985

Naprosto úžasná publikace, která vás provede světem nezávislého hodinářství, ale hlavně uskupením AHCI, jeho historií, kandidáty, minulými i současnými členy. Nechybí tak medailonky a rozhovory s hodináři jako jsou Philippe Dufour, Antoine Preziuso, českého Luďka Seryna a jiných.

Matt Hranek: A Man&His Watch

Hodinky pro nás mnohdy nejsou jen módním doplňkem. Povětšinou totiž vypovídají o tom, kým skutečně jsme. Matt svou knihou dokazuje, že se nejedná jen o pouhou náhodu, nýbrž holý fakt.

Na ploše 216ti stran se formou kratičkých, leč velmi poutavých osobních příběhů seznámíme s různými lidmi různých profesí. Ti čtenáři předloží příběh, jenž dostane jasné kontury právě díky konkrétním hodinkám. A mnohdy se jedná o skutečné svaté grály hodinařiny!

Gisbert L. Brunner: The Watch Book Rolex

V současnosti zřejmě neexistuje ucelenější pohled na legendární hodinářskou společnost s korunkou ♛ ve svém znaku.

Tato Kniha vás vezme na úžasnou cestu od roku 1905, kdy Hans Wilsdorf tuto nejznámější značku světa založil, až do doby, kdy se z Rolexu stal doslova kulturní fenomén. Budete mít možnost dočíst se informace jak o historických modelech, tak o novodobé produkci, což vám umožní lépe porozumět samotné značce a jejím hodinkám od jejich ranných začátků, až po současnost. Důležité milníky v historii Rolexu jsou uvedeny v chronologickém pořadí s množstvím dobových fotografií.

Navíc je kniha The Watch Book Rolex každoročně aktualizována.

Budeme rádi, když zanecháte zpětnou vazbu v komentářích a pokud byste měli zájem, může z podobného tématu vzniknout menší seriál.

Text: Jiří Marek, Foto: vydavatelství

Témata

, , , , , , , , , , , , ,


Napište komentář