Už s představením quartzových novinek Tissot PRX 40 před více než dvěma lety bylo jasné, že tyto hodinky nebudou opomíjeným modelem v kolekci značky. Při pohledu na první dostupné fotky stoupl mnohým hodinkovým nadšencům tep a všichni se snažili zjistit, kdy budou první kusy na krámech a bude možné si je přijít prohlédnout a vyzkoušet.
Sázka na ikonický sportovní styl
Sportovní modely s pouzdry ostřejších linií a designy ala 70. léta jsou v poslední době velkým trendem a podobně jako mnoho jiných značek, také Tissot nastoupil na tuto vlnu a rozšířil tak portfolio podobně zaměřených hodinek. V kolekci PRX značka Tissot odkazuje mimo jiné na svůj historický model z konce 70. let, Tissot Seastar Quartz s kalibry 2030 a 2031 a potažmo také průkopnickou práci slavného designéra hodinek Géralda Genty. Gentovo jméno máme spojené s takovými ikonami jako Universal Geneve Polerouter, Audemars Piguet Royal Oak, IWC Ingenieur nebo Patek Philippe Nautilus. Tissotu lze přičíst k dobru, že se modely PRX obrátil ke svým kořenům – Tissot Seastar Quartz 2030 z roku 1978 byly quartzovým modelem, vyznačujícím se nízkým soudkovitým pouzdrem, subtilními avšak dobře přehlednými indexy na pozicích hodin a integrovaným ocelovým náramkem. Integrovaný náramek, který přirozeně navazuje na pouzdro, byl pro dobu 70. let typický a i dnes se toto elegantní řešení těší mezi hodinovými nadšenci velké oblibě. Předloha nebyla z dnešního pohledu zajímavá pouze svým designem, Tissot u ní použil zřejmě jeden ze svých prvních baterií poháněných strojků cal. 2030 s poměrně zajímavým ale ne úplně praktickým a pohodlným způsobem nastavování času. To bylo nutné provádět kombinací vytažení korunky do první pozice (nastavení hodin) a stlačováním korunky (nastavení minut). Ale zpět do současnosti.
Velké ale… ovšem se šťastným koncem
Modely PRX opravdu zabodovaly a myslím, že se dá bez nadsázky říci, že se velmi rychle staly hitem. Proč takový úspěch? Za všechno může v první řadě právě jejich styl a vzhled připomínající ikonické luxusní sportovní modely s integrovaným náramkem. Druhou nepopiratelnou výhodou těchto modelů je kvalita zpracování a bezesporu také cenová dostupnost, nadto ještě možnost výběru mezi baterií poháněným a mechanickým strojkem. Stále tu však bylo jedno ale…
Jako první byly začátkem roku 2021 představeny baterií poháněné verze Tissot PRX 40 v pouzdře o průměru 40 mm s hladkými číselníky s působivým sunburst efektem. Na ně zakrátko navázaly stejně velké varianty s automatickými strojky Tissot PRX Powermatic 80, nabízející až 80hodinovou rezervu chodu, které se kromě strojku od bateriových bratříčků odlišují také vaflovým číselníkem. Mnozí, mne nevyjímaje, si při prvním zkoušení tehdejších novinek posteskli, protože byť papírově nijak velké (průměr 40 mm a lug-to-lug 44,5 mm), pouzdro ve spojení s integrovaným náramkem působí na zápěstí jako mnohem větší hodinky. Za všechno může první článek náramku, který se za pouzdrem neláme a nekopíruje tak hned tvar ruky. Nezbývalo než čekat, zda značka nevyslyší přání zákazníků a nepřijde s unisex variantou, která by byla vhodná jak pro menší pánská zápěstí, tak také pro ženy. Chvilku to trvalo, ovšem již napřesrok, v první půlce roku 2022, Tissot představil modely Tissot PRX 35 ve zmenšeném pouzdře o průměru 35 mm. Bohužel prozatím pouze s baterií poháněným strojkem. Dalo se však očekávat, že mechanická verze bude následovat. Značka fanoušky chvíli napínala, ale již před letošním létem bylo jasné, že i mechaniky v menším pouzdře budou. Hodinky, na které mnozí tak dlouho čekali!
Za vším stojí lepší vyváženost
Také hodinky Tissot PRX 35 mm Powermatic 80 čerpají inspiraci z ikonického modelu z roku 1978, přibližují se mu právě i velikostí pouzdra a vdechují mu svým moderním provedením nový život. Ve své nadčasovosti neztrácí nic z kouzla lehkého vintage stylu 70. let. Zmenšení proporcí pouzdra navíc hodinkám rozhodně neuškodilo, což už potvrdila quartzová verze. Pouzdro má nyní v průměru 35 mm, na délku necelých 39 mm a na výšku 11,3 mm. Výška pouzdra je díky použitému strojku ETA Powermatic 80.111 stejná jako u modelu se 40 mm pouzdrem. Přesto nepůsobí nepoměrně, jak se leckdy u zmenšených variant téhož modelu stává. Menší PRXka nejenže působí vyváženě, ale opravdu moc hezky sednou na zápěstí. Náramek tvořený menšími dílky, který se směrem od pouzdra ke sponě zužuje na 16 mm, kopíruje tvar ruky a na ruce vypadá prostě skvěle. Hodinky jsou navíc svým stylem ideální univerzálky a tak bez problému pokryjí mnoho rozličných situací, při nichž budou vhodným doplňkem. Opravdu pozitivně vnímám také to, že jsou oblíbené jak muži, tak ženami a mám pocit, že celá řada PRX oslovila nejen „hodinkáře“, ale přivedla k hodinkám poměrně velké množství lidí, kteří se o ně doposud nezajímali. To jako hodinkový fanda a někdo, kdo se denně mezi hodinkami pohybuje, s nadšením vítám.
A jaké změny tedy můžeme u menšího provedení s mechanickým strojkem pozorovat? Moc jich vlastně není, a je to dobře. Změny se samozřejmě týkají již zmíněných rozměrů pouzdra a náramku. Ty další jsou poměrně drobné, ale pro někoho přesto mohou hrát roli. Pokud mám větší 40 mm i menší 35 mm mechanické verze vedle sebe, všimnu si něčeho, co jsem doposud vlastně nevnímala. Osobně mívám u mnoha hodinek problém s vyvedením datumovky a často tvrdím, že kdyby ji výrobce nepoužil, udělal by lépe. S datumovkou u modelů PRX jsem nebojovala, líbilo se mi, že pro ni výrobce zvolil svažující se rámeček a tak na nás nezela pouze strohá vyseknutá díra. A právě datum na mě působí ještě lépe u menší mechanické verze, protože je umístěno blíže k samotnému okraji číselníku. V podstatě nahrazuje index na pozici 3. hodiny a číselník tak vizuálně působí o něco vyváženěji. U 40 mm varianty strojek totéž nedovoluje, a proto je datum umístěné více ke středu, vedle pouze částečně zkráceného indexu. Když o rozdílu vím, působí na mne osobně menší číselník, u nějž jsou i menší rozestupy mezi indexy, harmoničtějším dojmem.
A co jejich technická stránka?
Jinak je však vše při starém. Hodinky pohání mechanický strojek s automatickým nátahem Powermatic 80, dosahující až 80hodinové rezervy chodu. Strojek přináší ještě jednu praktickou věc, a to vlásek setrvačky ze slitiny Nivachron. Je odolnější vůči magnetismu a teplotním změnám, což vede k vyšší přesnosti hodinek. Plastické číselníky s vaflovým vzorem doplňují hůlkové ručky a indexy na hodinových pozicích s nánosem luminiscence. Chrání je safírové sklíčko s vnitřním antireflexem, takže je zajištěna nejen odolnost proti poškrábání, ale i lepší čitelnost na přímém slunci. Hodinky i v tomto případě nabízí praktickou voděodolnost do 100 m a i u menší verze se můžete pokochat strojkem díky dýnku s průhledem, tvořeným minerálním sklem. Při pohledu na spodní část pouzdra si lze také všimnout systému rychloupínání. Zatím jsou všechny 35 mm varianty dodávané pouze na náramku, ale dá se očekávat, že dříve nebo později bude představen i model s pryžovým/koženým řemínkem a díky použitému systému bude výměna hračka. Náramek je opět zakončen motýlovou sponou, takže doladění správné velikosti musíte docílit ubráním potřebného množství článků. Mikroregulaci zde nahrazují půldílky, takže si snad každý najde optimální nastavení. Změny nehledejte ani u úpravy povrchu pouzdra a náramku, který je z většiny broušený s několika leštěnými detaily v čele s lunetou.
Tissot PRX 35 Powermatic 80 zachovávají všechny charakteristické znaky, díky nimž se řada stala tak populární. Připočteme-li jejich celkové vlastnosti, které v sobě název PRX skrývá („P“ jako Precise (přesný), „R“ jako Robust (bytelný) a „X“ jako označení voděodolnosti 10 bar) dostáváme v tomto modelu kousek, kterému je opravdu málo co vytknout. Díky menšímu pouzdru působí snad ještě o něco více vintage, a to se mi na něm opravdu líbí. Tvary pouzder ze 70. let mám osobně moc ráda. Díky menší velikosti pouzdra a docela tenkému náramku z menších dílků jsou hodinky nesmírně pohodlné, a tak se vám po chvíli může stát, že na ně na svém zápěstí dočista zapomenete. Pohodlnost u hodinek začínám čím dál více oceňovat, takže Tissotkám připisuji další důležitý bod.
Tissot splnil očekávání a odvedl dobrou práci. Nyní už jsou opravdu modely PRX k dispozici ve všech variantách a vybere si tak úplně každý. PRXka mohu doporučit, pokud hledáte své první mechanické hodinky, ale zároveň každému, koho hodinky baví a vlastní jich více. Mají své kouzlo a mohou oživit leckterou sbírku. I když se většinou módním vlnám a trendům vyhýbám, zde se ráda zařadím po bok ostatních nositelů. Ve své cenové kategorii mne v daném stylu oslovují opravdu nejvíce. Pokud ještě váháte, určitě PRXka vyzkoušejte, myslím, že vás nezklamou a naopak si vás získají svou geniální univerzálností. Vybírat můžete z celkem šesti barevných variant – černé, modré, zelené, ledově modré, perleťově bílé a nechybí ani zlatá varianta se zlatým číselníkem. Já už mám vybráno, po kterých sáhnete vy?
Autor textu: Darina Vokrojová
25. Srp 2023 | Článek přečten: 1 222 x
Co se nosí, Recenze, Tissot, Značky hodinek