V hodinářském světě se čas od času vyskytne určitý model, který prokáže svoje kvality a dosáhne takového stupně oblíbenosti, že se stane ikonou pro velkou skupinu lidí. V historii hodinařiny se to podařilo například takovým značkám jako je Breitling s modelem Navitimer nebo Omega s modelem Speedmaster. Nelze zapomenout ani na revoluční Seiko Astron. Díky své oblíbenosti se tyto modely v jistých úpravách vyrábějí dodnes, ačkoli se jejich vznik datuje daleko do minulosti.
Švýcarská firma Tissot patří ke společnostem s dlouhou tradicí s kořeny sahajícími do roku 1853. V jejím současném portfoliu lze vysledovat řadu hodinek s označením PRC 200, která vede žebříčky oblíbenosti a je na trhu již delší dobu. Z toho důvodu má minimálně nakročeno stát se také legendou, jakou jsou výše zmíněné modely. Zatímco hodinky od firem jako Breitling nebo Omega mají punc luxusního zboží a zdaleka si je nemůže dovolit každý, Tissot se snaží vyrábět hodinky za přijatelné ceny a dosahovat konkurenceschopnosti díky poměru cena/kvalita.
Co nabízí
Modelová řada PRC 200 je v současnosti velmi široká. Nabízí jak pánské, tak dámské modely, několik barevných kombinací, quartzové i automatické strojky, chronografy i hodinky bez komplikací. I přes zmíněnou variabilitu jsou modely velmi dobře identifikovatelné.
Důvody, proč je tato řada tolik oblíbená, lze shrnout do několika bodů a není pochyb o tom, že jejich kombinace jistě okouzlí řadu zákazníků:
- sportovně elegantní vzhled
- velmi dobrá čitelnost
- vodotěsnost – již název řady napovídá, že modely jsou vodotěsné do hloubky 200 metrů
- safírové sklíčko
- výborný poměr cena/kvalita
Některé zdroje uvádí, že nejžádanější model v řadě PRC 200 je model s quartzovým strojkem, černým číselníkem, žlutými ručičkami a stopkami.

Tissot PRC 200 s chronografem, černým číselníkem a žlutými ručičkami v současné verzi.
Na co si dát pozor při nákupu
Především je potřeba dbát na to, odkud hodinky kupujete, protože na trhu se vyskytuje mnoho padělků řady PRC 200. Na internetu jsou dokonce videa o tom, jak zkontrolovat pravost vašich hodinek PRC 200. Nejdůležitější rada tudíž zní zkontrolovat seznam autorizovaných prodejců značky Tissot a z něj vybírat.
Dále je potřeba dát pozor na to, jakou verzi Tissot PRC 200 kupujete. Současná pánská verze hodinek se trochu liší od té minulé. Starší verze má menší pouzdro o velikosti necelých 40 mm oproti té současné, která má 42 mm. Rozdíly jsou patrné i na číselníku – u staré verze najdete na číselníku v levé části popisek PRC200 a vpravo informaci 200m/660 ft, rozdílné je i umístění číslic 3, 9 a 12, které se u nové verze posunuly více ke krajům pouzdra. Někomu se může líbit novější verze, někomu starší, která se ještě doprodává.

Starší verze s informacemi o modelu a vodotěsnosti na číselníku.
Speciální edice
Firma Tissot čas od času přichází s limitovanou edicí svých hodinek vyvedených v trochu jiném designu nebo barvách než je její standardní produkce. Řada PRC 200 je vděčným objektem těchto modifikací. Jelikož Tissot sponzoruje sportovce a určité sporty obecně, mohli jsme se v minulosti setkat s hodinkami věnovanými například hokejistovi Stevenu Stamkosovi, basketbalistovi Tonymu Parkerovi či automobilové závodnici Danice Patrickové. V současné době je aktuální edice s černožlutým textilním řemínkem věnovaná nadcházejícímu cyklistickému závodu Tour de France.

K příležitosti nadcházející Tour de France uvedl Tissot limitovanou edici hodinek PRC 200.
Alternativy
Konkurence nikdy nespí a vážnými kandidáty jsou v tomto ohledu produkty společností Certina a Seiko. Zatímco Certina patří do o něco málo vyšší cenové kategorie, Seiku se daří stlačit cenu na velmi příjemnou cenovou hranici, byť za cenu určitého kompromisu v podobě sklíčka, které není safírové, ale hardlexové. Následující modely jsou přímou konkurencí pro černožluté modely Tissot PRC 200 s chronografem:
- Certina řada DS-2 model C024.447.16.051.01
- Certina řada DS Podium model C001.639.16.057.01
- Seiko model SNDC89P2
- Černožlutá konkurence v podání Certiny, na obrázku jsou hodinky řady DS-2.
- Alternativa se dá najít i mezi levnějšími modely Seiko. Třeba quartzové Seiko SNDC89P2 s Hardlexem a vodotěsností 100 m.
- Další alternativa od Certiny pro náročnější zákazníky – hodinky z řady DS Podium mají navíc funkci GMT.
Dá se říci, že jak Tissot, tak Certina i Seiko jsou značky se zárukou jisté kvality, takže výběr modelu u jedné z těchto značek chybou nebude. Roli budou hrát vkus a finanční možnosti zákazníka.
Autor: Vladimír Jelínek
Zdroje:
http://www.bestwatchbrandshub.net/tissot-watches-for-men/.
http://www.tissotwatches.com/news/page-1989.html
http://www.tissotwatches.com/products/tissot-prc-200/T0554171103700.html
http://forums.watchuseek.com/f62/tissots-best-366564.html
http://forums.watchuseek.com/f29/fs-tissot-prc200-chronograph-544820.html
20. Lis 2016 | Článek přečten: 3 655 x
Tissot