SEIKO Presage – ostře řezané GMT v japonském stylu

29. Pro 2021 | Článek přečten: 843 x

Novinky, Pánské hodinky, Seiko, Značky hodinek

Nová kolekce GMT modelů od Seika Sharp Edge Series navazuje na další modely Presage, které jsou také charakteristické svými přímými, lomenými liniemi (ti, kteří produkci výrobce ze země vycházejícího slunce sledují, vědí, že tyto linie u kterých se střídají leštěné a broušené plochy, byly dříve přístupné pouze pro ty, jenž vystoupali u značky Seiko až do patra nejvyššího, řady Grand Seiko).

Číselník s tradičním japonským vzorem

Kromě pouzdra a náramku zaujmou hodinky Seiko Presage GMT SPB217J1 svým nádherným strukturovaným číselníkem, který je tvořen japonským vzorem Asanoha – konopných listů. Tento motiv začal být v japonské kultuře využíván již před více než tisíci lety, a to v období Heian.

Rostlina je tradičním materiálem pro textilie a vzor Asanoha má v japonské kultuře zvláštní význam – symbolizuje rychlý a silný růst a byl považován za zdroj pevného zdraví. Neobvyklá textura a složitost geometrického vzoru číselníku vytváří jemnou gradaci barev, která se projeví zejména na přímém světle.

Textura vzoru Asanoha vyniká pod přímým světlem.

4 užitečné komplikace

Díky širokému množství komplikací je majitel těchto hodinek informován o čase v první časové zóně (hodinová, minutová a sekundová ručka), o čase v druhé časové zóně (barevná ručka ve tvaru šipky) a datu znázorněnému na subciferníku na pozici šest hodin. Aby se se majitel nebál toho, že se mu tyto mechanické hodinky s automatickým nátahem zastaví, ohlídá ukazatel rezervy nátahu na pozici 9 hodin (v hodinách indikuje počet hodin do vyčerpání energie uložené v pérovníku).

Z komplikací na ciferníku vyniká jen datumovka, takže ciferník zůstává přehledný.

Seiko myslí na evropské zápěstí

Hodinky jsou na zažité japonské rozměry trochu přerostlé a mají spíše evropskou velikost 42,2 mm (průměr bez korunky). Decentní luneta 24 hodinové stupnice je příjemně tenká a nepůsobí tak robustním dojmem jako u jiných výrobců. Netradiční je i materiál není to ani hliník, ani keramika, je to ocel s ochranou DiaShield, která má nejen zvyšovat odolnost proti poškrábání, ale také zaručit stálost barvy (neměla by vyblednout ani po letech).  Hezkým detailem je také natahovací korunka s krásným plastickým logem.

Funkční detaily zároveň šikovně odlehčují celkový dojem z větších hodinek.

Průhledné safírové dýnko

Pro ty, kteří se rádi kochají pohledem na precizní japonský mechanický strojek (v tomto případě inhouse Seiko kalibr 6R64), je jistě dobrou zprávou, že hodinky disponují průhledem přes zadní safírové sklo.

Automaty by se bez průhledného dýnka snad ani neobešly.

Další detaily a technické podrobnosti o tomto modelu jsou uvedeny ZDE.

Další barevné varianty

Modrá varianta – Aitetsu (indigo iron; viz výše) je z pohledu efektnosti strukturovaného číselníku asi nejvýraznější. Pro ty, které neosloví modrá barva, jsou připraveny i další verze:

Zelená – Tokiwa, evergreen trees  (SPB219J1)

Černá – Sumiiro, black Japanese ink (SPB221J1)

Bílá – Shironeri, unbleached silky white (SPB223J1)

Text: Vít Černý

Fotografie: Helveti a Seiko

Témata

, , , , , , ,


Napište komentář