Materiály hodinkových pouzder – díl 5 – Drahé kovy

6. Říj 2015 | Článek přečten: 9 393 x

Seriál

drahe-kovy-hodinkyV dnešním díle seriálu o materiálech se podíváme na kovy, které můžeme označit jako šperkařské, protože se výrobky z nich zdobili lidé už dávno předtím, než započala výroba náramkových či kapesních hodinek. Řeč bude o nejznámější trojici drahých kovů, která je tvořena stříbrem, zlatem a platinou.

K bezpečnému rozeznání jednotlivých druhů drahých kovů a jejich ryzosti slouží puncovní značky, které odborníkovi poskytnou přesné informace o použitém materiálu.

Stříbro

Tento lesklý bílý kov, zažíval své nejslavnější období v éře kapesních hodin. Stříbrné pláště kapesních hodinek byly v té době velmi žádané a oblíbené. V dnešní době jsou stříbrná pouzdra u náramkových hodinek velmi raritní a stříbro nalezeme spíše v podobě ruček či číselníků.

Stříbro bylo dříve velmi populární, nyní ho však z hodinářského světa pouzder vytlačila levnější a mechanicky odolnější nerezová ocel. Svou roli jistě sehrála i jedna negativní vlastnost, tzv. černání stříbra, které způsobuje oxidace, která na povrchu všech stříbrných předmětů vytváří vrstvu sulfidu stříbrného.

Stříbro se v hodinářství vyskytuje ve více podobách, nejčastěji se můžeme setkat s tzv. šterlinkovým či mincovým (coin) stříbrem.

U-Boat Classico Chrono Sterling Silver 925 7452 48mm - jedny z mála současných náramkových hodinek se stříbrným pouzdrem (všimněte si nápisu u indexu 6 hodin). Zdroj: www.signstimepieces.com

U-Boat Classico Chrono Sterling Silver 925 7452 48mm – jedny z mála současných náramkových hodinek se stříbrným pouzdrem (všimněte si nápisu u indexu 6 hodin). Zdroj: www.signstimepieces.com

Již od středověku je stříbru přisuzována magická moc, která napomáhá v boji s temnými silami. Za zmínku stojí například návod na usmrcení vlkodlaka, podle kterého je třeba tohoto tvora zastřelit pomocí kulky, která je odlita z čistého stříbra.

Zlato

Nejpopulárnější drahý kov, který si svou oblibu drží celá staletí. Vlastnictví předmětů z něho vyrobených je obecně vnímáno jako synonymum luxusu a úspěchu.

Zlato je asi nejčastěji používaný kov ve šperkařství, odkud byl jen malý krůček do oblasti výroby hodinkových pouzder. Jeho odolnost proti korozi je výtečná. Díky této vlastnosti je schopno dlouhodobě odolávat chemicky velmi agresivnímu prostředí ústní dutiny. Proto pro něj není váš pot ani slaná mořská voda žádným problémem. Zajímavá je i jeho kujnost, věděli jste, že k vyklepání plátu o rozměrech 1m x 1m vám bude stačit pouhý jeden gram zlata?

Použití toho luxusního kovu výrazně zvyšuje celkovou cenu hodinek, proto jej hodinářské firmy většinou používají pouze u svých nejluxusnějších modelů, které tvoří vrchol jejich produkce. Zlato ale nezvyšuje jen cenu, ale i hmotnost hodinek. Pokud si pořídíte model v tzv. „full gold“ provedení (masivní zlato), musíte počítat s tím, že hodinky budou mít 2,5 krát vyšší hmotnost než stejné hodinky vyrobené z nerezové oceli.

Breguet Tradition 7087 – růžové zlato v podání jedné z nejvěhlasnějších hodinářských značek. Zdroj: http://www.breguet.com

Breguet Tradition 7087 – růžové zlato v podání jedné z nejvěhlasnějších hodinářských značek. Zdroj: http://www.breguet.com

Ve srovnání s ostatními kovy (nejen těmi drahými) poskytuje zlato velké množství nejen různých ryzostí, ale také barevných variant. Ryzost zlata se většinou pohybuje od 9 do 18 karátů, přičemž s tímto číslem vzrůstá i měkkost tohoto kovu. Kromě klasického žlutého zlata známe ještě růžové a pro ty, kteří nechtějí to, že nosí zlato vystavovat na odiv je k dispozici zlato bílé.

Vzhledem k výrazně horším mechanickým vlastnostem ve srovnání s ocelí je třeba na zlaté hodinky dávat větší pozor, protože škrábance a vrypy na nich vznikají velmi lehce.

Platina

Navzdory tomu, že je cena platiny na komoditních trzích cca o 10 % nižší než cena zlata (myšleno srovnání 24karátového zlata s čistou platinou), je platina vnímána v oblasti hodinkových pouzder jako nejvzácnější z drahých kovů. Hodinky s platinovým pouzdrem produkují pouze ty nejluxusnější značky.

Platina má ještě větší hustotu než zlato, je dokonce 2,75 krát těžší než ocel. Na rozdíl od zlata a stříbra má platina daleko lepší mechanické vlastnosti (tvrdost je téměř dvojnásobná). Díky tomu platina lépe odolává opotřebení. Je charakteristická svým vysokým leskem, její odstín je bělejší než ocel.

Rolex Yacht-Master - kombinace platiny (luneta a číselník) a oceli. Zdroj: Sibirnaya – Chronomag.

Rolex Yacht-Master – kombinace platiny (luneta a číselník) a oceli. Zdroj: Sibirnaya – Chronomag.

Možná víte o tom, že platina je součástí katalyzátorů, ale asi vás překvapí, že je tento ušlechtilý kov také základem velmi účinných cytostatik, které se používají při léčbě zhoubných nádorů.

Platinu je možné pokládat za drahý kov, který je stejně jako bílé zlato méně okázalý. Na rozdíl od žlutého nebo růžového zlata, které pozná i laik na dálku, je platina a bílé zlato od oceli rozpoznatelná až při podrobnějším zkoumání.

Srovnání mechanických vlastností a ceny

Srovnání vlastností ušlechtilých kovů a jejich ceny (23.8.2015).

Srovnání vlastností ušlechtilých kovů a jejich ceny (23.8.2015).

Mohsova stupnice slouží ke stanovení tvrdosti minerálů, nejměkčí mastek – 1, nejtvrdší diamant – 10 (hodinkové safírové sklo – 8).

 

Text: Vít Černý

Fotografie: SignStimepieces, Breguet, Sibirnaya – Chronomag

Témata

, , , , , , , , , ,


Napište komentář