Legenda SEIKO SKX009

9. Kvě 2018 | Článek přečten: 3 585 x

Seiko

Pokud se někdo zajímá o levné potápěčské hodinky, tak při hledání musí dříve či později narazit na značku Seiko a jejich legendu SKX. Seiko Watch. Company je jedním z největších výrobců hodinek na světě a spolu se značkami Citizen a Casio tvoří majoritu japonské hodinkové produkce. Řada SKX je v prodeji od roku 1995 a je následovníkem potápek řad 6105 a 6309 vyráběných od šedesátých let.
Seiko SKX009 Modelová paleta obsahuje označení 007 pro černou lunetu a ciferník, 009 pro modročervenou Pepsi lunety a tmavě modrý ciferník, 011 pro oranžový ciferník i lunetu, 013 pro 38 mm verzi 007 atd. Variant je dost pro každého.

Hodinky mají na prvním pohled klasický vzhled potápek. Luneta je se zbytkem pouzdra dobře proporčně sladěna. Není zbytečně masivní, ale přesto výrazně utváří vzhled hodinek. Dle určení pro potápění je jednostranně otočná, má číslování po deseti minutách, ve stejném pořadí jako na ciferníku. Pepsi styl přidává červené označení prvních dvaceti minut, vychytávku určenou pro potápěče. Dvacet minut je zhruba okamžik návratu pro kratší ponory, proto jsou pro snazší odečet odlišeny barevně. Pro nás suchozemce, je to hezký designový prvek, který hodinky oživuje. Pouzdro je z nerezové oceli s udávanou vodotěsností 200 m, průměr je 42 mm a výška 13 mm. Jsou to tedy hodinky, které se dají opravdu použít pro potápění, byť většina uživatelů je potopí maximálně při skoku do vody na letní dovolené. Korunka, umístěná na pozici čtvrté hodiny, je šroubovací a zajištuje tak jistotu těsnosti. Bez vyšroubování nelze s korunkou manipulovat a nehrozí tak průsak dovnitř pouzdra. Samotný závit korunky je jednou ze slabších částí hodinek. Zašroubování není úplně jednoduché, je třeba se přesně trefit na závit a ochrana korunky při tom nepříjemně píchá do ruky.

Seiko SKX009 lumiSklo je takzvaný hardlex, což je vylepšené minerální sklíčko od Seika. Odolává lépe škrábancům, nicméně například kontakt se sklem pračky vám památku zanechá, ověřeno. Není problém sehnat různé verze safírových skel, včetně antireflexních úprav.Ciferník je údajně tmavě modré barvy, ale většinu času je, alespoň pro mé oko, prostě matně černý. Na pozici třetí hodiny je výřez pro ukazatele data a dne v týdnu (na mém kusu v ENG/DE jazyce), které jsou vyvedeny černým písmem (krom modré soboty a červené neděle) na bílém pozadí. Delší indexy na pozicích 6 a 9 potom tento zásah do ciferníku opticky vyvažují. Indexy i leštěné ručky jsou pokryty luminiscenční barvou. Svítivost a výdrž jsou velmi dobré, jak se na potápky sluší. Odečtení informace z lunety ve tmě umožňuje lumibod v umístěný v trojúhelníku na hodině 12.

Pro náruživé čtenáře obsahuje ciferník název výrobce, informaci o automatickém nátahu a také míru voděodolnosti. Stejně jako řadu jiných hodinek Seiko i SKX lze koupit ve dvou variantách: J a K. Výroba probíhá buď v Japonsku, nebo v Koreji. Japan verze jsou mírně dražší, ale obecně mezi nimi není rozdíl. Pokud máte J verzi, na spodku ciferníku bude malým písmem „Made in Japan“, K verze „Made in“ nemají. Co se týče dýnka, tak krom obligátních informací o výrobci a SN, nalezneme ve středu reliéf znázorňující tsunami vlnu. Podobný obrázek můžeme nalézt i na řadě jiných Seiko potápek.
Seiko SKX009 dýnko Tyto hodinky lze obvykle koupit buď na gumovém pásku Z22, který bohužel nemám, nebo na kovovém tahu. Ty jsou dva, jubilee a oyster. Jubilee je, alespoň pro mě, opticky zajímavější. Sestává se z dvou řad broušených oblých článků na okrajích a třech řad drobnějších leštěných článků ve středu. Oproti oysteru je výrazně pohodlnější, lépe se přizpůsobí ruce. Celé hodinky posouvá na trošku vyšší úroveň a víc zaujme na pohled. Chrastí, ale to většina jubilee tahů a ani originál oyster není o moc tišší.
Seiko SKX009 s kovovým tahem Články oysteru mají větší plochu, jsou broušené a tah tvoří tři řady článků. Bohužel jsou ze skládaného plechu. Koncovky u pouzdra jsou stejně jako u jubilee, také plechové. Spona je jednoduchá, plechová s trhací pojistkou a přídavnou překlápěcí signovanou pojistkou přes tělo spony. Oyster dává hodinkám trochu víc utilitární vzhled. Oba tahy mají u pouzdra šíři 22 mm a zužují se k 18 mm u spony, což je příjemné na nošení.
Seiko SKX009 ocelový tahSrdcem hodinek je strojek 7s26. Tedy 21 kamenů, automatický nátah a nástavba den-datum. Bohužel nemá možnost manuálního nátahu a hackingu. Přesnost mého kusu je mezi 15-20 s do mínusu denně. Jedná se o in house strojek Seika. Bývá hodnocen jako spolehlivý a bez problémů najdete hodináře, který s ním má zkušenosti.Seiko SKX009 na ruceKdyž jsem tyto hodinky pořídil, splnil jsem si sen. Toužil jsem dlouho po potápkách s Pepsi lunetou. Dlouho jsem kroužil kolem Orient Mako, ale nakonec jsem se rozhodl pro Seiko. Částečně kvůli jubilee, které se mi obecně na mnoha hodinkách líbí a hlavně pro trochu učesanější a dospělejší design, který je dán dlouhým vývojem této potápkové řady. Je to masovka, ale svou oblibu si vydobyla zaslouženě. Pokud chcete odolné hodinky pro aktivní život, vyberte si barevnou variantu a vstupte do klubu.
SKX009 nato 2 Autor recenze i fotografií: Jiří Filandr

Zaujaly vás hodinky Seiko SKX009?
Navštivte náš eshop s hodinkami Seiko Helveti.cz.

Témata

, ,


Jeden komentář na “Legenda SEIKO SKX009”

  1. Jakub napsal:

    Mám na SKX007 origo oyster a není ze skládanho plechu. Dělal se tak dříve. Stejně tak jubilee se dříve dělal ze skládaného plechu (žena na něm má SKX013), ale viděl jsem i novejší na plných článcích.
    Nicméně po desítkách hodinek přes suma od seika, aquracery od tagu, atmose od squale až po bondovky jsem „downgradoval“ na SKX a jsem konečně spokojený. Rok na ruce (tak dlouho jsem žádné hodinky neměl) a nemám důvod měnit.

    Reagovat

Napište komentář