Laco vrací do své kolekce oblíbené modely Bremerhaven a Cuxhaven

4. Říj 2023 | Článek přečten: 1 376 x

Co se nosí, Novinky, Recenze, Značky hodinek

Německý výrobce Laco, sídlící v Pforzheimu, není slavný pouze díky svým pilotním hodinkám, ale také velmi povedeným modelům odkazujícím svým designem na použití na moři. S historií značky jsou nedílně spjaté také námořnické hodinky a modely inspirující se designem námořních chronometrů, tedy klasickým vzhledem, který kdysi předepisovala německá námořní observatoř v Hamburku. Pro něj je typická přehlednost a skvělá čitelnost daná použitím výrazných číslic na hodinových pozicích, dlouhých kontrastních ruček a minutové stupnice po obvodu číselníku.   

Letošní podzim přináší pro mnoho fanoušků značky příjemnou zprávu. Laco se rozhodlo opětovně zařadit do své kolekce, konkrétně pak řady Marine, oblíbené modely Bremerhaven a Cuxhaven v novém provedení, a to hned ve dvou velikostech pouzdra. Řada s hodinkami inspirovanými námořními chronometry tak dostane k stávajícím modelům Casablanca a Valencia významnou posilu. Hlavní novinkou je tedy vedle návratu oblíbených modelů s průměrem pouzdra 42,5 mm také přidání variant s menším pouzdrem o průměru 39 mm, které mnozí jistě ocení.     

Laco Cuxhaven a Bremerhaven nesou zřejmý odkaz na klasické námořní kapesní hodinky ze 40. let minulého století. Snoubí v sobě prvky tradiční hodinařiny a nadčasovou eleganci. A nejedná se o náhodu, jsou totiž poctou námořní historii a hodinářskému umění našich předků.  

Jak už bylo zmíněno, verze s velikostí pouzdra 42,5 mm v průměru a 11 mm na výšku se po krátké přestávce do nabídky značky vrací. Modely Cuxhaven a Bremerhaven v této velikosti bylo možné zakoupit ještě zhruba v polovině loňského roku. Následně byly ukončené a fanoušci námořních hodinek Laco netrpělivě očekávali představení nové upravené verze. A nebylo by to Laco, kdyby nepotěšilo rovnou vícekrát. Značka se totiž rozhodla rozšířit nabídku také o menší varianty s příjemnými rozměry – průměrem 39 mm a výškou 9,8 mm. Nyní si tak vyberou nejen jedinci s větším, ale také menším zápěstím, aniž by museli dělat kompromisy ve velikosti či stylu. 

Tak jako v minulosti, hrají u hodinek hlavní roli klasické a nadčasové číselníky se skvělou čitelností, které je docíleno použitím výrazných číslic na hodinových pozicích, minutové stupnice připomínající železnici, vinoucí se po obvodu číselníku a dobře čitelných ruček. Modely Bremerhaven přichází s matně černým číselníkem a kontrastním světlým potiskem. Zajímavostí jsou černěné okraje ruček. Můžete si říci, že jde o drobnost, ovšem i ta přispívá k celkovému dojmu z hodinek.

Naproti tomu modely Cuxhaven přichází s lesklým bílým číselníkem, který svým povrchem připomíná smalt. Čísla na hodinových pozicích mají tmavé okraje, minutová stupnice je natištěna černou a okraje ruček hodinek jsou zbarvené domodra. Nutno podotknout, že výrobce sáhl po tepelném modření, za což si zaslouží velkou pochvalu.

Obě varianty mají luminiscenční výplň ruček, číslic a bodů na hodinových pozicích a u obou najdeme mimostředně vyvedenou vteřinovou ručku v subciferníku na pozici 6. hodiny, která nás tak trochu přenáší do historie.

Co je milým překvapením, všechny čtyři varianty pohání strojky s ručním nátahem. V případě větších modelů se o pohon stará strojek Laco 98, jehož základem je osvědčený ETA Unitas 6498.1 ve verzi Elaboré, s rezervou chodu 46 hodin. S tímto strojkem se dnes už tak často nesetkáme, je však spojený s uklidňujícím tikáním, běží totiž na frekvenci 18000 polokmitů za hodinu. Oproti tomu menší varianty pohání strojky Laco 261, jejichž základem je Sellita SW261 s ručním nátahem, jehož rezerva chodu se pohybuje kolem 38 hodin.

Kromě číselníků u hodinek také zaujmou prvky v podobě drážkované lunety a výrazné cibulkové korunky, která slibuje snadnou manipulaci a dobrou ovladatelnost. Pouzdra sama o sobě mají klasické jednoduché linie, kombinující broušené a leštěné plochy. Obě velikosti nabízí šroubovací dýnka s průhledem na zdobené strojky. Na dýnku i číselníkové straně najdeme safírová sklíčka s tím rozdílem, že sklo kryjící číselník je opatřené vnitřním antireflexem. Oba modely přináší praktickou voděodolnost do 100 m.  

Modely Cuxhaven s bílým číselníkem jsou dodávány v kombinaci se světle hnědým teletinovým řemínkem s broušeným povrchem, u nějž lze časem očekávat patinaci. Modely Bremerhaven s černými číselníky doplňuje černý hladký kožený řemínek s kontrastním bílým prošitím. Větší varianty mají řemínky o šířce 22 mm, s menšími se řemínek zužuje na 20 mm v místě uchycení k pouzdru.       

Na závěr ještě zmínka o dostupnosti a ceně. Varianty Bremerhaven 862105.2 a Cuxhaven 862104.2 s pouzdrem 42,5 mm budou na trhu dostupné zhruba od půlky října s cenovkou 42 250 Kč. Na menší provedení s označením Laco Bremerhaven 862169 a Cuxhaven 862168 si budeme muset počkat o něco déle, na pultech obchodů by se měly objevit až v půlce listopadu a jejich cena je stanovena na 32 250 Kč. V obou případech se však krátké čekání vyplatí a obě verze můžete již nyní objednávateshopu Helveti.cz.

Autor: Darina Vokrojová

Zdroj: Tisková zpráva Laco

Témata

, , , , , , , , , , , , ,


Napište komentář