Kam by se měl vydat hodinářský fanda na výlet? Třeba do Schrambergu!

15. Čvc 2018 | Článek přečten: 1 388 x

Značky hodinek

Přesně před měsícem, tedy 15. června se poprvé otevřely dveře nového muzea značky Junghans. Pro veřejnost tak byla otevřena unikátní terasovitá budova, postavená s cílem získat co možná nejvíce světla pro místní hodináře.Budova je zajímavá již sama o sobě. Z architektonického hlediska jde o pozoruhodně čistý příklad industriálně funkčního stylu. Byla postavena v roce 1918 podle návrhu architekta Phillipa Jakoba Manze a letos tedy oslavila 100 let. Stojí ve svahu a vyniká svým terasovitým tvarem. Právě ten řešil problém přeplněné výrobní kapacity firmy Junghans na začátku 20. století s tím, že výroba mohla zůstat v sevřeném Schramberském údolí. Celkem devítipodlažní budova byla vystavěna za pouhé dva roky a dopřávala mnoha místním hodinářům přímé sluneční světlo. Nejvyšší patro bylo přiděleno nejnáročnější práci – sestavování a regulaci chronometrů.K příležitosti 100. výročí budovy byla vydána limitovaná edice modelu Meister Chronoscope Terrassenbau, a to hned ve dvou provedeních. Jednak je k dostání 100 kusů hodinek z 18 karátového zlata, druhak 1000 kusy limitovaná verze z oceli, netradičně se s klenutým safírovým sklíčkem. Na dýnku hodinek je vyobrazena terasovitá budova ve Schrambergu a hodinky také zdobí detaily v souladu s budovou. Barva řemínku je například odvozena od barvy kachliček. Oba modely pohání strojek J880.1, který je založen na modelu ETA Valjoux 7750, zde v úpravě Elaboré se zvýšenou ochranou proti nárazům (Incabloc), vyladěnou maximální denní odchylkou na +/- 14 sekund a logem Junghans na rotoru.

V současnosti je budova nově otevřena veřejnosti – slouží jako muzeum. Naleznete tu rozsáhlou sbírku schwartzwaldských hodin (zhruba 300 exponátů), která mapuje počátky hodinářství ve Schwartzwaldu. Sbírka obsahuje automatické hodiny, stojací hodiny a také hudební hodiny, stejně jako klasické místní kukačky. Pokochat se dále samozřejmě můžete obsáhlou výstavou podrobně mapující 150 letou historii značky Junghans.

A kdyby Vás snad muzeum v terasovité budově k návštěvě Schrambergu dostatečně nenalákalo, pak vězte, že se nedaleko nachází také veřejnosti přístupná sbírka starých vozů.

Junghans Terrassenbau Museum

Lauterbacher Straße 68
78713 Schramberg
Otevřeno út – so, 10 – 18h
Tel. +49 7422 56005-0
info@junghans-terrassenbau-museum.de

Autorem textu je Ondřej Šebl.

TémataNapište komentář