Filmové hodinky – mohou hodinky zachránit svět?

26. Čvc 2018 | Článek přečten: 3 681 x

Značky hodinek

Každý z nás si někdy přál být jako jeho oblíbený filmový hrdina. Chtěl mít technické vymoženosti jako Batman, schopnosti jako Superman nebo umět bojovat jako Bruce Lee. S dospíváním přichází i uvědomění si, že většinu z toho člověk mít nikdy nebude a proto postupem času začne mít v oblibě spíš hrdiny tvořené obyčejnými lidmi, kteří ale dělají neobyčejné skutky. Ať už jde o sci-fi smyšlený příběh nebo film natočený podle skutečných událostí, bývá pro nás mnohem jednodušší ztotožnit se s „lidovým“ hrdinou. Jednou z možností, jak se svému hrdinovi přiblížit může být i nošení stejných hodinek. V dnešní době již asi nikoho nepřekvapí, že umisťování produktů do filmů je běžná praxe. A to platí pochopitelně i pro hodinky. Bylo by obtížné najít první film, ve kterém se objevily hodinky s konkrétní značkou výrobce, ale filmů, kde se hodinky objevují v záběrech či dokonce hrají svou malou i velkou roli je nepřeberné množství. Představím Vám pár takových kousků.

Jako první jsem vybral japonskou značku Seiko, která díky revoluci s názvem Quartz, elektrickou technologií s vyšší přesností měření času, než tehdejší klasické mechanické hodinky, převálcovala několik švýcarských výrobců hodinek. První film, kde se hodinky Seiko objevily, byla bondovka Špion, který mě miloval s Rogerem Moorem. Měření času tam sice ještě zajišťovaly Rolex GMT Master, ale právě Seiko 0674 LC zajišťují komunikaci s velením, když na malé papírky tisknou krátké zprávy. Ve skutečnosti se ale jedná o model, který jako jeden z prvních měl funkci kalendáře. Roger Moore vůbec rád nosil hodinky Seiko a tak se v dalších filmech s Bondem v jeho podání objevují ještě například Seiko 7549-7009 Professional Divers’ nebo Seiko Diver’s 150m.

Seiko H558 Hybrid Diver

Dalším ze zástupců nositelů této značky jsou hodinky Seiko H558 Hybrid Diver, které nosil samotný král akčních filmů Arnold Schwarzenegger, a to hned v několika filmech, jako jsou například Predátor a Komando. Ve filmu Komando ukázal poprvé funkci odpočítávání času. Tu nastavil, aby věděl, kolik času mu zbývá na záchranu milované dcery.

Model: Seiko H558 Hybrid Diver
Strojek: Quartz
Voděodolnost: 150 metrů

Seiko 7A28-7000

Hodinky této značky nosila na ruce také astronautka Ellen Ripleyová v legendárním filmu Vetřelci.Hodinky jí a holčičce Newt odpočítaly posledních 15 minut, které měly na to dostat se do bezpečné vzdálenosti od jaderného výbuchu. Na designu hodinek pracoval italský designér Giorgetto Giugiaro, který má na svědomí například BMW M1 z roku 1977. Za povšimnutí stojí atypické umístění tlačítek chronografu nahoře a dole, nezvykle na přidaném ovládacím bloku na pravé straně hodinek. Zajímavostí je, že Seiko v roce 2015 vydalo reedici těchto hodinek pod názvem Seiko SCED035. Reedice byla ale určena jen pro japonský trh a limitována na 3000 kusů.

Model: Seiko 7A28-7000
Strojek: Quartz
Voděodolnost: 100 metrů

V souvislosti se Seiko hodinkami ve filmu ještě nelze opomenout film Apokalypsa, kde kapitán Willard v podání Martina Sheena nosí ikonický model Seiko 6105-8110 a z poslední doby film Vše je ztraceno. Tam se Robert Redford snaží dokonce navigovat pomocí legendárních Seiko SKX009 vkusně nasazených na nato řemínku v barvě námořnické modři.

Rolex Submariner Ceramic Bezel 116610

Luxusní hodinky značky Rolex, pyšnící se dlouholetou tradicí, zvýraznil opět jako první agent James Bond. Nosil je nejen filmový Bond v podání Seana Conneryho, ale i jeho knižní předloha v původním románu Iana Fleminga. Byl použit model Rolex Submariner se zvýšenou voděodolností. Stejný model pak nosil i další filmový agent Jack Bauer v napínavém seriálu 24 hodin, kde jednu z hlavních rolí hraje právě čas.

Model: Rolex Submariner Ceramic Bezel 116610
Strojek: mechanický s automatickým nátahem
Voděodolnost: 300 metrů

Hodinky Omega není třeba dlouze představovat. V posledních osmi filmech o Jamesi Bondovi nosil hlavní hrdina na zápěstí právě hodinky Omega a zatím to nevypadá, že by je měla nahradit jiná značka. Omega-Speedmaster-ProfessionalKromě agenta 007 jim slávu přineslo i spojení s vesmírným programem NASA, proto se objevily v řadě filmů s touto tématikou. Vidět jste je mohli například ve filmu Gravitace nebo slavném Apollo 13. V tomto filmu je zachycena pravdivá situace, kdy jeden ze členů posádky odměřuje přesný čas právě na těchto hodinkách kvůli nefunkčnosti palubních elektronických časoměřičů. Díky Moonwatch, jak se modelu Omega Speedmaster Professional přezdívá, se povedlo loď nasměrovat zpátky na Zemi a nakonec zachránit všechny astronauty.

Model: Omega Speedmaster Professional
Strojek: mechanický s manuálním nátahem
Voděodolnost: 50 metrů

Hodinkám značky Victorinox byla dána životní důležitost v postapokalyptickém filmu Já, legenda. I když logo značky Victorinox bylo z filmu odstraněno a pro jistotu nosil Will Smith zároveň na druhé ruce mechanické hodinky značky Hamilton.Victorinox-Swiss-Army-ST4000-Chrono Herec si na hodinkách Victorinox vždy nastavil čas alarmu podle východu a západu slunce. Tyto časy si hledal v tabulkách, protože zmutovaní (ne)lidé byli na denní světlo smrtelně alergičtí a vycházeli ven jen v noci. Hodinky kromě měření času disponují funkcemi jako jsou barometr, výškoměr a teploměr. Za zmínku stojí, že jako alternativu lze pořídit i mechanické hodinky s ukazatelem času východu a západu slunce. Ty jsou konstruovány vždy pro konkrétního uživatele v závislosti na jeho oblasti pobytu. Tyto časy se totiž mění v závislosti na místě pozorování a proto jsou pečlivě vypočítávány pomocí složitého softwaru.

Model: Victorinox Swiss Army ST 4000 chrono
Strojek: Quartz
Voděodolnost: 30 metrů

terra-cielo-mare-orienteering-pvdV tematicky podobně zaměřeném filmu Světová válka Z nosí Brad Pitt hodinky u nás celkem neznámé italské značky Terra Cielo Mare (TCM, neboli Země, nebe, moře). Na konci filmu dostanou hodinky důležitou roli, když si hlavní hrdina injekčně aplikuje smrtelný, ale léčitelný vir do svého těla a odměří si přibližný čas aktivace viru, a tím se stane téměř neviditelný pro agresivní nakažené, kteří napadají jen zdravé organismy.

Model: Terra Cielo Mare Orienteering PVD
Strojek: mechanický s automatickým nátahem
Voděodolnost: 50 metrů

Luminox Black Ops Carbon 8815

Značka Luminox se může pyšnit bezkonkurenčním osvětlením ciferníku pomocí tritiových trubiček, které jsou permanentně svítivé po dobu několika desítek let. Objevily se například na rukou vojáků námořních sil ve filmu Bitevní loď. Ve filmu Plán útěku je použil nestárnoucí herec Sylvester Stallone pro odměření času příletu vrtulníku. Jejich kvalitu potvrzuje i to, že jsou oblíbené u mnoha příslušníků bezpečnostních složek.

Model: Luminox Black Ops Carbon 8815
Strojek: Quartz
Voděodolnost: 200 metrů

Jako poslední zmíním značku Hamilton a k nimHamilton-Khaki-Mach akční thriller s prvky hororu s názvem Zátah: Vykoupení. Ve filmu je hodinkám věnován úvodní záběr filmu. Hlavní hrdina, který předvádí choreograficky výborně zpracované bojové umění, je má po celou dobu na ruce, což je, vzhledem k celkové váze hodinek s mechanickým strojkem a ocelovým pouzdrem, obdivuhodné. Ve sci-fi filmu Interstellar byl s pomocí hodinek Hamilton zachráněn téměř celý svět, když byla přes kmitající ručičku hodinek poslána zpráva napříč časoprostorem.

Model: Hamilton Khaki X-Mach H76686735
Strojek: mechanický s automatickým nátahem
Voděodolnost: 100 metrů

Na trhu je obrovské množství značek hodinek a i jen letmý záběr ve filmu jim může udělat obrovskou reklamu. Nakonec proč ne – pokud jsou hodinky kvalitní, je taková reklama zasloužená. Díky nově vyvinutým materiálům a novým technologiím zpracování zatím kvalita hodinek jen stoupá. Hodinky v sobě spojují jak luxusní módní doplněk, tak funkční instrument s mnoha způsoby využití, doplněný poctivou výrobou a dlouhou životností. Nechme se tedy inspirovat filmovými hrdiny. Třeba i ty Vaše hodinky zachrání svět. Anebo alespoň Vaše ranní vajíčka na hniličko…

Autor: Lukáš Smetana

Témata

, , , , , , ,


Napište komentář