Jak vybíráme hodinky a kam až zachází čínští výrobci

20. Říj 2014 | Článek přečten: 4 597 x

Vaše hodinky

Sehnat kvalitní hodinky je jednoduché, pokud máme jasnou představu o tom kam pro ně jít, nebo kde si je objednat a jakou konkrétní značku preferujeme, případně disponujeme-li nadbytkem finančních prostředků a nevadí nám házet peníze do kanálu.

Nemáme-li v těchto záležitostech příliš jasno, nemusí být všechno tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Vždyť hodinky nejsou v dnešní době pouhým ukazatelem času, ale stále častěji se stávají nedílnou součástí našeho života. Někdo je vůbec nepotřebuje, pro jiného mohou být pouhým módním doplňkem nevalné kvality, stále častěji však hodinky kopírují osobnost jednotlivce, jeho styl a jeho osobní postoj. A právě v takovém případě bychom měli investovat do kvalitních hodinek, které nebudou jen výstřelkem jedné módní epochy, ale které nás budou provázet často i celým životem a v některých případech je třeba zdědí i další generace.

Měli bychom si vybírat podle několika základních pravidel. Nejprve bychom měli uvážit, k jakému účelu by nám měly hodinky primárně sloužit, tj. zdali je budeme používat nejčastěji při různých sportovních či outdoorových aktivitách, nebo chceme-li reprezentovat v určitém společenském kruhu, jehož jsme součástí, popř. pokud chceme mít na sobě jen tak model podle našeho vkusu. Není bezpodmínečně nutné mít pro každou z těchto aktivit jiné kvalitní hodinky, ale na základě tohoto rozhodnutí bychom si měli vybrat základní design a vybavení. Vždyť právě tohle bude podtrhovat náš dříve zmíněný životní styl. Takové hodinky by také neměly být příliš výstřední, což může být příčinou toho, že mohou být časem nenositelné a nepůsobí ani příliš vkusně, vykukují-li nám např. na plese z rukávu skvěle padnoucího obleku šesticentimetrové „potápky“.

Je důležité si také hodinky vyzkoušet. Měli bychom vědět, jaká velikost hodinek a tvar řemínku nám nejlépe vyhovuje. Z vlastní zkušenosti vím, že mi jednou hodinky neseděly na zápěstí a u jiných se mi zase samovolně spouštěly stopky, když jsem ohnul zápěstí nahoru a hřbetem ruky zavadil o spouštěcí tlačítko. V takovém případě je potom nošení hodinek spíše pro zlost a ušetří vám to spoustu času a nepříjemností při výměně za jiný model, což by ale na druhou stranu u kvalitních prodejců neměl být žádný problém.

Repliky švýcarských hodinek

Repliky švýcarských hodinek

A tím jsme se dostali do další fáze a tou je výběr značky, tedy původu a kvality hodinek a jejich prodejce. V minulosti i v současné době zahltilo náš trh několik „švýcarských značek“, o kterých však ve Švýcarsku nikdo nic neví a také několik značek z čínské produkce zaregistrovaných třeba v Německu jako luxusní artikl, o původu či strojku, kterým jsou tyto „skvosty“ osazeny, není také nikde ani zmínka. Princip takového obchodu je jednoduchý. Stačí jen v asijské manufaktuře vyšvihnout pěkné hodinky z materiálů podobných konzervě, dát jim vhodný, nejlépe švýcarsky znějící název a vytvořit k nim pár webů, kde hodinky ověnčíme působivou reklamou o výjimečné kvalitě a ušlechtilém původu. A nasadíme také patřičně nafouknuté ceny odpovídající výjimečnosti těchto produktů. Po nějaké době je stačí v internetových aukcích či slevových portálech nabídnout za zlomek ceny a potencionální kupec, který si samozřejmě nejdřív vygoogluje původní stránky a přesvědčí se o výhodnosti takové koupi, je polapen. Nechci zde jmenovat konkrétní značky, nemám o nich až tak profesionální přehled a nerad bych někomu ublížil, ale každý, kdo obětuje nějaký čas brouzdáním po webových stránkách na toto téma se k jádru věci dopídí a získá představu, o čem je řeč. Nejsmutnější je, že spoustu těchto hodinek dnes můžete koupit už i na nejmenovaných velkých českých i zahraničních e-shopech napěchovaných dech beroucím množstvím nabízeného zboží a občas i v kamenných obchodech.

Já osobně nakupuji u autorizovaných obchodníků specializujících se na několik prověřených značek, u kterých je nepřípustné, aby se vám něco podobného mohlo stát. Jedním z nich je i firma Helveti s.r.o., která v současné době nabízí certifikovaný prodej značek Wenger, Traser, Seiko aj.
Přeji vám mnoho úspěchů při výběru hodinek.

Autor: Roman Sklenář

Témata2 reakcí na “Jak vybíráme hodinky a kam až zachází čínští výrobci”

  1. Jencek napsal:

    Já mám tyhle Casia —- už skoro tři roky a jsem s nimi moc spokojený. Nosím je denně.

    Reagovat

Napište komentář