Itálie dala světu celou řadu zásadních věcí, bez kterých si život již nedokážeme představit. Sportovní vozy, espresso, těstoviny, víno a tak dále. Málokdo by ale tipoval, že právě v prosluněné Itálii se zrodily jedny z nejpopulárnějších potápěčských hodinek. Řeč je samozřejmě o hodinkách Panerai, původem z toskánské Florencie. Zakladatelem byl v roce 1860 Giovanni Panerai, který si otevřel obchod, dílnu a také první hodinářskou školu ve Florencii.
V roce 1916 si společnost Panerai podává patent na materiál zvaný „Radiomir“. Jednalo se o luminiscenční prášek, který se používal na osvětlení ciferníků. Zajímavostí je, že Radiomir byl založen na radioaktivním prvku Rádiu. Přístroje, u kterých byl použit, jsou do dnešních dnů radioaktivní, ale i přes to jsou sběratelsky velmi cenné. Radiomir byl použit jak v hodinkách, tak i v kompasech a hloubkoměrech od firmy Panerai. Za druhé světové války mělo italské námořnictvo potápěčské jednotky, kterým se přezdívalo žabí muži. Tito specialisté využívali právě hodinky Panerai a byl pro ně vytvořen model Radiomir. Jednalo se na tu dobu o velice masivní hodinky (47 mm) s polštářkovitým tvarem pouzdra, luminiscenčním ciferníkem california a strojkem s manuálním nátahem. K uchycení sloužil kožený řemínek, který byl speciálně upraven, aby odolal dlouhodobému působení agresivní mořské vody. Prototyp těchto hodinek byl vytvořen již v roce 1936. Později byl model postupně vylepšován. Osazen byl sendvičovým ciferníkem pro lepší luminiscenci. Pouzdro dostalo nové masivnější tvary pro větší odolnost vůči vodě a mechanickému poškození.
V padesátých letech minulého století došlo k dalšímu evolučnímu kroku, který byl spojen s dalším luminiscenčním patentem. Radiomir byl nahrazen Luminorem, což je označení, které používá Panerai pro luminiscenční barvu založenou na tritiu. Nově vzniklé modely byly označované jako Luminor, dostaly také nové pouzdro, které bylo již osazeno charakteristickou ochranou korunky. Ta má tvar půlměsíce a zabraňuje nechtěnému uvolnění korunky při potápění, což by mohlo vést k nechtěnému proniknutí vody do hodinek. Tato ochrana je dodnes jedním z hlavních poznávacích znaků hodinek Panerai. V roce 1956 zpracovává firma Panerai zakázku pro egyptské námořnictvo. Výsledné hodinky mají průměr 60 mm a otočnou lunetu pro odečet času stráveného pod vodou. Těmto hodinkám se mezi sběrateli přezdívá „Egiziano“, tedy italsky Egypťan.
V devadesátých letech minulého století prodělala značka Panerai menší renesanci. Vznikly nové modely, které však svým duchem vycházely z původních. Prodejní čísla byla velice špatná, ale jednoho dne se na hodinky přišel podívat Sylvester Stallone a okamžitě se do nich zamiloval. Nakoupil několik kusů hodinek a začal je aktivně nosit v osobním i pracovním životě. Poprvé se hodinky Panerai podívaly na filmové plátno právě na Stalloneho ruce. Stalo se tak ve filmu z roku 1996 – Denní světlo. V tem samý rok si je oblíbil i Stalloneho filmový kolega Arnold Schwarzenegger. Ten si vzal na natáčení filmu Likvidátor. Hollywoodské filmy se ukázaly jako skvělé médium pro marketing. Prodeje se zvedly a značka se dostala do kurzu. Později jsme mohli hodinky Panerai vidět například ve filmech Deník Bridget Jones, Kurýr, Divočáci, Když se setmí a také v mnoha dalších.
Od svého vzniku prošly hodinky Panerai velkým vývojem. Dnes je možné zakoupit hodinky na kovovém náramku (dříve pouze na koženém) a od roku 2005 se hodinky osazují inhouse kalibry s různými komplikacemi. Na výběr je z ukazatele rezervy chodu, zobrazení času v druhé časové zóně (GMT), tourbillonu, pouzdra z keramiky, prodloužené rezervy chodu (8 dní), datumky a stopek. Nyní jsou původně armádní hodinky považovány za luxusní zboží a praktický módní doplněk. Každý rok vyrobí i několik limitovaných edicí. Tento rok například model Radiomir s turbillounem, GMT a pouzdrem z červeného zlata.
Autor: Jan Krčál
Zdroj: http://www.panerai.com/
17. Pro 2016 | Článek přečten: 4 304 x
Panerai