Campagnolo Miggy – „Dvoudílné NATO“

18. Říj 2016 | Článek přečten: 5 104 x

Recenze, Řemínky

Možná si kladete otázku co má NATO společného s hodinkami a proč by měla být severoatlantická aliance dvoudílná.

Campagnolo Miggy.

Campagnolo Miggy.

Pokud je tomu skutečně tak, potom vězte, že v žargonu hodinkových nadšenců se pojmem NATO označuje provlékací textilní pásek. Toto označení si získal díky velké oblibě u ozbrojených složek. Přes své výhody mají ale jednodílné NATO strapy (pásky – více ZDE) pro běžné uživatele hodinek dvě nevýhody.

Jednou z nich je to, působí velmi masivním dojmem, protože se podvléká i pod pouzdro. Díky tomu se hodí jen k tričku či maskáčům. Dostat hodinky na jednodílném NATO strapu pod manžetu košile je prakticky nemožné.

Druhým možným problémem, zejména pro majitele hodinek, kteří jsou na své hodinky velmi opatrní je možné poškození dýnka (víčka na spodní straně hodinek). Pokud se totiž mezi jednodílný NATO strap a hodinky dostanou nějaké nečistoty nebo písek, můžou na dýnku zanechat škrábance.

Naštěstí se výrobcům podařilo najít řešení ve formě dvoudílného NATO strapu. Italská firma Campagnolo navíc pro zvýšení komfortu použila na rubovou stranu pásku jemnou kůži.

Campagnolo Miggy

Campagnolo Miggy

Pásek Campagnolo Miggy je dílem italské společnosti se skládá ze tří vrstev. Ta nejvíce exponovaná – lícová je vyrobena z materiálu Nylon ultra resistant.

Nylon, neboli PA6.6 patří do skupiny alifatických polyamidů. Za zmínku jistě stojí to, že nylon je první syntetický polymer a první syntetické vlákno, které bylo vyrobeno přímo z uhlí, vody a vzduchu a které mělo komerční úspěch. Byl objeven v roce 1930 ve slavných Du Pontových laboratořích, tehdy vedených amerických chemikem Wallace Hume Caruthersem.

K původu pojmenování vynálezu – nylon, se najdou v literatuře různé verze. Asi nejčastější je, že se jedná o zkrácení anglického výrazu New York London, další verze je akronym z Now You Look, Old Nipponese! vztahující se k tehdejší válce mezi Japonskem a USA.

Všechny polyamidy mají díky tzv. vodíkovým můstkům vysokou pevnost a odolnost vůči otěru. Věděli jste, že většina plastových ozubených kol, se kterými jste se setkali, byla vyrobena z polyamidů? Ano, díky svým výjimečným vlastnostem je tento plast nasazován i na další náročné aplikace vyžadující opravdu špičkový materiál (štětiny kartáčku na zuby, nosná kostra pneumatiky, padáky, lana, …). Málem bych zapomněl na tu nejhezčí aplikaci nylonu, která mu zajistila nesmrtelnost a pomohla mu v průběhu druhé světové války dobýt svět – dámské punčochy. Tím, že je k výrobě řemínek použita tkanina skládající se z mnoha tenkých vláken, je docíleno pružnosti a dobré ohebnosti.

Detail lícové části v oblasti prošití.

Detail lícové části v oblasti prošití.

Hlavní výhody Nylonu (s ohledem na aplikaci hodinkových pásků)

  • vysoká pevnost
  • excelentní otěruvzdornost
  • voděodolnost
  • jednoduché čištění bez nutnosti speciálních postupů
Rubová a lícová strana pásku Campagnolo Miggy.

Rubová a lícová strana pásku Campagnolo Miggy.

Protože Nylon je relativně tvrdý materiál a někteří citlivější jedinci by si mohli stěžovat na horší komfort nošení, je rubová strana pásku vyrobena z měkké kůže, která je na dotyk velmi příjemná. Kožená část je dokonce jemně perforovaná, takže umožňuje tomuto pásku rychle odvádět vlhkost či pot.

Rubová, kožená část má otvory pro lepší odvádění vlhkosti či potu.

Rubová, kožená část má otvory pro lepší odvádění vlhkosti či potu.

Promyšlená kombinace obou, výše zmíněných materiálů tvoří z pásku Campagnolo Miggy ideální pásek pro aktivní jedince, kteří chtějí mít hodinky u sebe i při sportovních či outdoorových aktivitách.

Pásek je opatřen klasickou trnovou sponou. Ta je opatřena logem výrobce a je vyrobena z leštěné nerezové oceli. Systém jejího uchycení pomocí pružné stěžejky umožňuje výměnu za jinou sponu odpovídající velikosti.

Trnová spona je označena logem výrobce.

Trnová spona je označena logem výrobce.

Pro bezpečné uchycení jsou hned za trnovou sponou dvě kovová poutka, vyrobená opět z nerezové oceli, do nichž se přesahující část pásku uchytí.

Uchycení přesahující části pásku v poutcích.

Uchycení přesahující části pásku v poutcích.

Sečteno a podtrženo, pokud sháníte odolný pásek, na který, díky použití odolného materiálu nebudete muset brát ohledy ani v nejtvrdších podmínkách, je Campagnolo Miggy dobrou volbou. Bonusy jsou, velni rozumná cena a to, že jde o dvoudílnou koncepci, díky které je použitelný i ke košili a navíc se nemusíte bát o to, že by vám poškrábal pouzdro hodinek zespoda.

Campagnolo Miggy.

Campagnolo Miggy.

Pásek se vyrábí ve dvou šířkách, 20mm a 22mm. Barevné varianty jsou tři zelená, světle béžová a černá.

Campagnolo Miggy.

Campagnolo Miggy.

 

Nasazení u bojových jednotek.

Nasazení u bojových jednotek.

 

Nasazení u bojových jednotek.

Detail zapínání řemínku.

 

Nasazení u bojových jednotek.

Řemínek Campagnolo Miggy před nasazením.

Text a fotografie: Vít Černý

Děkujeme společnosti StrapShop za zapůjčení pásku.

Témata

, , ,


Jeden komentář na “Campagnolo Miggy – „Dvoudílné NATO“”

  1. Pavel napsal:

    Nasazení u bojových jednotek 😀

    Reagovat

Napište komentář