Historie značky Omega

17. Led 2013 | Článek přečten: 7 639 x

Historie hodinek, Omega, Seriál, Výrobci hodinek, Značky hodinek

omega Od roku svého založení, v roce 1848, si společnost OMEGA vydobyla vynikající reputaci mezi nejuznávanějšími hodinářskými značkami světa. Jako mistři tradičního umění hodinařiny se OMEGA zároveň stala i jedním z největších průkopníků v hodinářském průmyslu. Naše oddanost a úsilí neustále zvyšovat přesnost a spolehlivost časoměřických strojků přivedly značku OMEGA k zásadním inovacím jak v hodinářství, tak ve sportovní časomíře.

50. výročí modelu OMEGA Speedmaster dává vzpomenout na příkladnou expertízu, která vedla k jeho představení v roce 1957 a výjimečnému dobrodružství, které vyústilo v to, že se z tohoto modelu staly „Měsíční hodinky“ – “Moon Watch”. Na celém světě neexistují žádné jim podobné. Dnes se modely OMEGA Speedmaster Professional hlásí k odhodlání a odvaze, která přivedla kosmonauty na Měsíc a ke spolehlivosti a přesnosti, která jim pomohla na cestě zpět.

Čerstvý důkaz o tom, že průkopnický duch značky OMEGA stále žije, nalezneme jak v designu řady Hour Vision, tak v elegantní nové řadě prestižních mechanických hodinek De Ville, založených na legendárním kalibru OMEGA 8500/8501. Výjimečný strojek vlastní výroby v srdci nové kolekce je vybaven vylepšenou verzí exkluzivního koaxiálního ústrojí OMEGA Co-Axial, který garantuje vyšší přesnost a spolehlivost strojku.

Poprvé byla OMEGA jmenována do prestižní role oficiálního časoměřiče na olympijských hrách v roce 1932, v minulém roce se této role ujala již po dvacáté páté. Olympijské hry v Londýně představovaly jak obrovskou výzvu, tak potvrdily důvěru společnosti OMEGA zajistit přesné a spolehlivé výsledky na celosvětově nejvíce sledované sportovní akci.

Prestiž spojovaná s hodinkami značky OMEGA doplňuje vlastní kolekce šperků Omega Bijoux.

OMEGA 1848 – 2013 – NEUSTÁLE TVOŘÍME HISTORII

Během 160 let od doby, kdy byla společnost OMEGA založena Louisem Brandtem, se tato značka podílela několikrát na tvorbě historie tím, že:

  • se zařadila po bok nejprestižnějších švýcarských průmyslových výrobců náramkových hodinek.
  • stanovila řadu rekordů v přesném měření času v soutěžích konaných od roku 1919.
  • sloužila jako oficiální časoměřič na celosvětově předních mezinárodních sportovních šampionátech v atletice, plavání, golfu a jachtingu – a od roku 1932 i na olympijských hrách.
  • pomohla agentuře NASA a jejím astronautům při jejich procházkách ve vesmíru a na Měsíci. Rok 2007 znamenal 50. výročí měsíčních hodinek OMEGA Speedmaster “Moon Watch” , které si vzal sebou na první měsíční procházku Buzz Aldrin v červenci 1969, a které pomohly spasit potenciálně katastrofální misi Apolla XIII tím, že umožnily posádce načasovat zažehnutí rakety a vrátit se tak na bezpečnou trajektorii návratu na planetu Zemi.
  • pokračovala ve výzkumu a vývoji vedoucí k tak výjimečným vynálezům jako byl koaxiální kalibr, vybavený ústrojím od proslulého anglického hodináře George Danielse, představený v roce 1999
    a dnes považovaný za jednu z nejdůležitějších inovací v mechanické hodinařině ve dvacátém století.
  • představila v roce 2002 OMEGA Bijoux, šperkařskou kolekci, která od té doby doplňuje prestižní a luxusní hodinářské modely značky OMEGA.

A v roce 2007 přetvořila historii znovu, když představila Hour Vision, novou kolekci řady De Ville, založenou na revolučním koaxiální kalibru OMEGA 8500/8501 vlastní výroby.
Díky ojedinělému spojení s olympijskými hrami, jehož historie se datuje zpět až k roku 1932, pokračuje přes OH v Pekingu v roce 2008, zimní olympijské hry ve Vancouveru v roce 2010, loňské letní OH v Londýně, si OMEGA nadále udržuje roli oficiálního časoměřiče k poskytnutí ultimativně přesného měření výkonů nejlepších atletů světa. Stejně tomu bude i v rámci nadcházejících zimních olympijských her v ruské Soči a letních v Rio de Janeiro v roce 2016.

DĚDICTVÍ ZNAČKY OMEGA – KLÍČOVÉ OKAMŽIKY

1848
Louis Brandt zakládá malou dílnu na kapesní hodinky ve švýcarském La Chaux-de-Fonds.

1889
Po přesunu do Bienne v roce 1880 se Louis Brandt & Fils stává největší hodinářskou společností ve Švýcarsku s 600 zaměstnanci a roční produkcí 100 000 hodinek.

1894
Louis Brandt & Fils vyvinula důmyslný kalibr „OMEGA 19-line“ – po něm je společnost pojmenována.

1917-1918
OMEGA je oficiálním dodavatelem hodinek pro britské letectvo British Royal Flying Corps
a americkou armádou během první světové války.

1932
OMEGA poprvé měří časy na olympiádě v Los Angeles. Od té doby jsou sportovní časy na nejdůležitějších světových akcích měřeny společností OMEGA.

Představení námořního modelu s dvojitým pouzdrem, první potápěčské hodinky značky OMEGA.

1936
OMEGA stanovila světový rekord v přesném měření ve všech kategoriích na observatoři Kew-Teddington.

1939
Díky proslulému kalibru s průměrem pouzdra 30 milimetrů se společnost OMEGA stává oficiálním dodavatelem hodinek pro britské letectvo British Royal Air Force během druhé světové války.

1948
Představení prvního modelu OMEGA Seamaster proslulého po celém světě díky své osvědčené spolehlivosti a robustnosti.

1949
Vyrobení první moderní cílové fotokamery značky OMEGA.

1952
Představení prvního chronometru OMEGA Constellation, ze kterého se brzy stala jedna
z nejvyšších řad značky. Představení prvního kvartzového měřícího zařízení OMEGA Time Recorder.

1955
První dámské samonatahovací hodinky, model OMEGA Ladymatic.

1957
Vytvoření prvního chronografu Speedmaster.

1960
První model OMEGA Seamaster De Ville, který se stal klasickým modelem De Ville v roce 1967.

1961
První zařízení Omegascope zobrazující časy soutěžících na televizní obrazovce.

1965
Po náročném testování několika značek si NASA pro svůj vesmírný program vybírá chronograf OMEGA Speedmaster jako oficiální hodinky.

1968
Představení modelu Dynamic, prodejního bestselleru z nabídky značky OMEGA.

1969
21. července se hodinky OMEGA Speedmaster Professional stávají těmi prvními, které byly kdy nošeny na Měsíci a kdy svět užasle sleduje první kroky člověka na přirozeném satelitu Země.

1970
OMEGA dostává od NASA ocenění “Snoopy Award” za zásadní roli, kterou hrál model Speedmaster při záchraně mise Apollo 13.

1974
Vyrobení prvního námořního chronometru s výkonnostní odchylkou 1 vteřiny za měsíc – desetkrát lepšího výsledku než dosahují běžné kvartzových hodinky.

1975
Historické dostaveníčko Apollo-Sojuz mezi americkými astronauty a ruskými kosmonauty – všichni měli na ruce model Speedmaster Professional. Model Speedmaster Professional se stává volbou pro sovětské kosmonauty.

1976
Představení modelu Chrono-Quartz, prvních hodinek kombinujících analogový a digitální LCD display.

1981
Představení modelu OMEGA Seamaster 120 m, elegantních potápěčských hodinek (šroubovaná uzamykatelná korunka, lunetaz minerálního skla), úspěšně otestovaných na zápěstí francouzského potápěče Jacquese Mayola během jeho rekordního ponoru bez přístroje do hloubky 101 metrů ve vodách u ostrova Elba, 4. listopadu roku 1981.

1982
Představení dvojice vlajkových produktů značky:

  • modelu OMEGA Constellation Manhattan, kvartzového chronometru, jehož elegantní číselník je uchycen čtveřicí paciček, které tlačí safírové sklíčko k pouzdru a zvyšují tak vodotěsnost modelu.
  • modelu OMEGA Seamaster Titane, kvartzových hodinek z titanu – kovu, který je přes svou lehkost stejně tvrdý jako ocel a současně je vysoce odolný proti korozi i poškrábání.

1984
OMEGA uvádí model La Rose des Temps, nejsložitější stolní hodiny na světě (9 000 částí, 10 000 hodin práce, 32 funkcí, nejdokonalejší asymetrický mobilní tourbilon na světě), mistrovské dílo představivosti, preciznosti, miniaturizace a také symbol geniálního talentu hodinářského mistra Dominiquea Loiseaua.

1985
Vyrobení první obří barevné výsledkové tabule.

1985-1986
Poté, co byla naplánována a implementována reorganizace hodinářských firem Asuag a SSIH Watch trvající více než 4 roky a poté, co konečně došlo k jejich fúzi, převzal N.G. Hayek spolu se skupinou švýcarských investorů v roce 1985 majoritní podíl v nové společnosti. V roce 1986 se stal předsedou dozorčí rady a výkonným ředitelem společnosti.

1990
Vyrobení cílové fotokamery Scan’O’Vision.

1993
Představení potápěčského modelu Seamaster Professional Chrono Diver (300 metrů) vybaveného heliovým únikovým válcem. Jednalo se o celosvětově první mechanický potápěčský chronograf (certifikovaný jako chronometr) se spouštěči, které fungovaly až do hloubky 300 metrů pod hladinou.

1994
Představení prvních samonatahovacích náramkových hodinek s centrálním tourbilonem.

1998
OMEGA uvádí model Speedmaster Professional X-33, hodinky navržené ve spolupráci s astronauty a profesionálními piloty integrující nejnovější technické záležitosti požadované špičkovými specialisty na jejich misích do vesmíru.

2000
Uvedení prvního průmyslově vyrobeného strojku s koaxiálním ústrojím na světě, a to v modelu OMEGA De Ville Co-Axial poskytující dlouhodobou přesnost a významně snižující potřebu lubrikace a servisu strojku.

2001
Legenda, řada Speedmaster, vstupuje do 21. století modelem OMEGA Speedmaster Broad Arrow, pojmenovaném po jeho typických ručičkách, které byly používány u úplně prvních modelů Speedmaster. Model Broad Arrow používá nový exkluzivní strojek OMEGA kalibr 3303 se sloupcovým chronografickým mechanismem.

2002
Průkopnická koaxiální technologie Co-Axial Escapement je poprvé pozorovatelná díky průhledné zadní straně pouzdra nového modelu Seamaster Aqua Terra, ve kterém se spojuje soudobá špičková technologie a klasický design. Koaxiální ústrojí je doprovázeno sloupcovým chronografickým mechanismem ve strojku, usazeném do nového modelu De Ville Co-Axial – prvního chronografu na světě s koaxiálem.

2003
Ke dvěma hlavním premiérám, tj. modelu Railmaster (na palubě legendárního Orient Expressu)
a nového modelu Constellation Double Eagle, představuje OMEGA i novou reklamní kampaň “Choices”, natočenou známým fotografem Arthurem Elgortem.

2004
Na každoročním poháru v jízdě na bobech – OMEGA Bobsleigh Cup – konaném ve Svatém Mořici představila OMEGA nové hodinky – model De Ville Co-Axial Chronograph.

2005
OMEGA vyhlašuje ofenzivní strategii a představuje tři nové úchvatné modely: Seamaster Planet Ocean, De Ville Rattrapante a dámský model ¬Omegamania.
Koaxiální technologie se objevuje již ve čtyřech různých řadách značky OMEGA.

2006
Aby značka OMEGA oslavila svůj návrat do role oficiálního časoměřiče olympijských her, představila limitovanou edici 1932 kapesních chronografů vybavených originálním strojkem vlastní výroby. OMEGA překonala dosavadní limity mikrotechnologie a aplikovala pětici olympijských kruhů sloužících jako protizávaží centrální sekundovky a to u všech šesti modelů olympijské kolekce.

2007
OMEGA znovu přepisuje historii, když v lednu představuje řadu Hour Vision, převratné nové modely z kolekce De Ville založené na exkluzivním koaxiálním strojku OMEGA Co-Axial kalibr 8500/8501 vlastní výroby. V témže roce slaví 50. leté výročí měsíčního modelu OMEGA Speedmaster Professional – the Moon Watch. Tento rok je též svědkem výjimečného úspěchu konceptu Omegamania, vůbec první aukce věnované výhradně modelům značky OMEGA.

2008
Tento olympijský rok také znamenal ojedinělé období technologické inovace. OMEGA představila model De Ville Hour Vision Annual Calendar a také nový koaxiální strojek kalibr 8520/8521 pro menší modely. Do některých modelů byly zavedeny křemíkové setrvačky. A konečně partnerství značky OMEGA na projektu Solar Impulse – prvního letadla poháněného výhradně sluneční energií – potvrdilo inovátorského a průkopnického ducha této značky.

2009
OMEGA představila svou klíčovou modelovou řadu Constellation ve zcela novém designu. Jedna z nejoblíbenějších řad všech dob, New Constellation, tak využívá předností moderního designu
a technologických inovací, včetně krokového ústrojí Co-Axial. Rok ve znamení 40. výročí mise Apollo 11, jež byla tvůrcem slavné přezdívky „Moonwatch“. V roce 2009 oslavila OMEGA deset let od uvedení na trh prvních hodinek osazených co-axiálním ústrojím.

2010
Rok, který přinesl vzkříšení slavného jména minulosti značky OMEGA, Ladymatic, představené jako kombinaci designových prvků z dob „zlaté éry“ s použitím nejlepšího sériově vyráběného mechanického hodinového stroje na světě. Model Speedmaster „Apollo Soyuz“ 35. výročí připomněl misi významných politických, historických i technologických hodnot. Dámská kolekce modelů Speedmaster představila legendární řadu chronografů vyvinutých zvláště pro ženy. Pokračuje éra revoluce Co-Axial, světově nejlepších, sériově vyráběných mechanických hodinových strojů.

2011
OMEGA uvádí na trh nový kalibr 9300/9301, Co-Axiální strojek chronografu. Inovační sloupové kolo chronografu má dvanácti hodinový a šedesáti minutový sčítač s ručkami umístěnými v jednotném podčíselníku na třetí hodině. Toto povědomé uspořádání ruček, které připomíná hodinovou a minutovou ručku na hlavním číselníku, umožňuje intuitivní čtení chronografu.

2012 – značka OMEGA se stala již po pětadvacáté oficiálním partnerem časomíry v rámci letních olympijských her v Londýně. Rok 2012 byl také silně ve spojitosti hodinek OMEGA a filmového agenta 007 Jamese Bonda. Tento filmový fenomén oslavil 50-ti leté výročí a na plátna kin se dostalo jeho nové pokračování v podobě filmu Skyfall.

Zdroj: Tisková zpráva Omega

Témata

,


2 reakcí na “Historie značky Omega”

  1. kibi napsal:

    perfektni shrnuti! dekuju! 🙂 k.

    Reagovat

Trackbacks/Pingbacks

  1. Omega SeaMaster Planet Ocean Ceragold Collection | Nosime-hodinky.cz - 17.6.2013

    […] Dále si můžete přečíst něco více o historii značky Omega. […]

Napište komentář