Certina DS-1 Powermatic 80 – tradice v moderní podobě

7. Úno 2017 | Článek přečten: 1 472 x

Certina, Recenze

V dnešním článku bych vám rád nabídl pohled na hodinky Certina DS-1 Powermatic 80, ref. C029.807.16.081.01. Samotnou značku asi netřeba příliš představovat. Na našem trhu má své pevné místo, a k mání – byť v omezenější míře – byla i před rokem 1990. V současné době spadá Certina pod skupinu Swatch Group a příští rok oslaví 130. výročí od svého založení.

Označení „DS“ – systém Double Security – na číselníku nám napovídá, že máme tu čest s hodinkami, které si kladou vysoké nároky na odolnost, konkrétně na nárazuvzdornost a vodotěsnost. To potěší o to víc, že řeč je spíše o společenských hodinkách. Pomyslnou ostudu vám však neudělají, ani pokud zvolíte neformální (casual) styl oblečení. A když se vám náhodou podaří spadnout na zahradní párty do bazénu, nezoufejte, hodinky to určitě přežijí – výrobcem udávaná vodotěsnost je 100 metrů.

Přiznám se, že parametrem, který vždy u nových hodinek zohledňuji, je rozměr pouzdra. Preferuji spíše menší až střední velikost. Zejména u hodinek na každodenní nošení. Samozřejmě, u sportovních či potápěčských modelů člověk udělá výjimku. V tomto smyslu „prošly“ Certiny do dalšího kola – průměr 40 mm a výška 11 mm je na mou ruku tak akorát. Pouzdro je vyrobeno z kvalitní nerezové oceli s průhledem na mechanický strojek. Číselník je chráněn safírovým sklíčkem s antireflexní úpravou. Kožený řemínek má v místě přichycení k pouzdru standardních 20 mm a směrem ke sponě se zužuje na 18 mm. Spona je tzv. motýlového typu, rovněž z ušlechtilé oceli. Na ruce sedí příjemně a bezpečné zapnutí řemínku je otázkou okamžiku.

První dojem, který na mne dýchl, jak z fotek, tak i naživo z reálných hodinek je „nadčasové retro“. Je to přesně ten styl, který mám rád – tradice v moderní podobě. Design bych zařadil někam na přelom 50. a 60. let minulého století, a to zejména díky provedení plastických indexů a tvaru ruček (a samozřejmě i celkovému tvaru pouzdra hodinek). Jejich růžovo-zlatá barva krásně kontrastuje s antracitově černým číselníkem s paprskovým brusem. Jediným rušivým momentem je datumový ukazatel s bílým pozadím. Osobně bych v tomto případě uvítal volbu spíše černé barvy.

A nyní se pojďme podívat do nitra hodinek – tam se totiž skrývá jejich pravé kouzlo! Tušíte správně, že mám na mysli strojek Powermatic 80. Číselná hodnota nám sděluje rezervu nátahu – 80 hodin. To je dvojnásobek běžné hodnoty standardně používaných mechanických strojků. Pro úplnost dodávám, že jde de facto o stojek ETA C07.111 a byl vyvinut z jednoho z nejúspěšnějších švýcarských strojků vůbec ETA 2824-2. Majiteli hodinek tak mimo jiné odpadá „typické po-víkendové trápení“ se zastavenými hodinkami v pondělí ráno.

Pozornosti milovníků světlých číselníků by neměl uniknout, podle mého názoru rovněž velmi povedený, alternativní model DS-1 Himalaya Special Edition, ref. C029.807.16.031.60.

Hodinky Certina DS-1 Powermatic 80, jejichž cena je 18.990 Kč, celkově hodnotím 4 body z 5 možných. A to jen s ohledem na to, že bych subjektivně preferoval žluto-zlatou barvu indexů a ruček a černé datumové okénko. Ale to je záležitost vkusu. A jak se líbí vám? Napište mi do diskuze.

Za zapůjčení děkuji obchodu Helveti.cz.

Autor: Adam Dvořák

Témata

, , , ,


Napište komentář