12 významných událostí v historii značky Seiko

6. Čvn 2018 | Článek přečten: 2 439 x

Historie hodinek, Seiko, Výrobci hodinek, Značky hodinek

Značka Seiko je známá jak jako výrobce levnějších hodinek s quartzovými strojky, tak jako průkopník a výrobce mimořádně kvalitních a precizně zpracovaných mechanických hodinek. Příkladem budiž řada Grand Seiko. Její historie sahá do 19. století a za dobu své existence mnohokrát udala v hodinařině směr. Koukněte se na 12 nejvýznamnějších modelů v historii značky Seiko!

 1. Seikosha Timekeeper (1895)Zakladateli značky Seiko, Kintaró Hattoriovi, bylo pouze 21 let když otevřel v Tokyu své hodinářství a začal vyrábět a opravovat hodinky a hodiny. O jedenáct let později založil továrnu Seikosha, předchůdce dnešního Seiko, společně s inženýrem Tsuruhiko Yoshikawou. Psal se rok 1892. Po několika letech výroby vysoce kvalitních nástěnných hodin Seikosha zveřejnila své první kapesní hodinky nazvané Timekeeper. Stříbrné pouzdro těchto hodinek bylo vyrobeno v Japonsku, ale většina strojku byla dovezena ze Švýcarska. Anglické jméno Timekeeper bylo dílem Hattoriova smyslu pro obchod. Byl si vědom toho, že s takovým jménem mají mnohem větší možnosti pro budoucí export.

2. Laurel (1913)Hattori rychle rozpoznal rostoucí světovou popularitu náramkových hodinek a předpověděl, že poptávka po nich brzy vytlačí zájem o kapesní hodinky. Proto v roce 1913 přišel debut hodinek Laurel, pouze 11 let po prvních Hattoriových nástěnných hodinách. Laurel měly stříbrné pouzdro, 29.6 mm v průměru, číselník ze smalovaného porcelánu a strojek o rozměru 12 ligne (1 ligne = 2,56 mm). Zpočátku byla výroba velmi pomalá vzhledem k nutnosti dovozu jednotlivých komponent, a to pouze 30 – 50 kousků denně. V roce 1910 však Seikosha začala vyrábět svá vlastní vlásky a o tři roky později i vlastní smaltované ciferníky.

3: První hodinky Seiko (1924)

V roce 1923 uděřilo v Japonsku tzv. Velké zemětřesení v Kantó, během kterého byla zničena nejen továrna Seikosha, ale i její sklady. Produkce byla přerušena. Odhodlaný Hattori se však rozhodl továrnu rychle vybudovat znovu navzdory masivním nákladům a již rok po zemětřesení představil světu první hodinky nesoucí jméno „Seiko“ na číselníku. Název Seiko je zkratkou původního Seikosha a v japonštině znamená „dům mimořádné řemeslné zručnosti“. Použití jména v japonštině pak napovídá, že Hattori nabyl dostatečného sebevědomí ohledně kvality svých výrobků, jelikož v té době panovalo přesvědčení, že západní výrobky jsou lepší kvality. Tyto první Seiko hodinky měly pouzdro vyrobené z niklu o rozměru 24.2 mm, a strojek se sedmi kameny o rozměru 9 ligne. Mimostředná vteřinová ručka byla standardem až do roku 1950, kdy přišel model Seiko Super jakožto první japonské hodinky s centrální vteřinovkou.

4: Seiko Marvel (1956)

Seiko považuje hodinky Seiko Marvel za epochální hodinky ve své historii, a to proto, že jde o první hodinky této značky, jejichž strojek byl od základu plně navržen ve vlastní výrobě a nebyl ovlivněn strojky z ostatních zemí včetně Švýcarska. Průměr strojku byl větší než u Seiko Super, celých 26 mm. Hodinky vynikaly svou přesností a stabilitou. Ve strojku byl zabudován nový systém nazvaný Diashock (slouží k pohlcování nárazů). Seiko Marvel se vyráběly do roku 1959, kdy byly nahrazeny hodinkami Seiko Gyro Marvel s novým automatickým strojkem se součástkou Magic Lever. Tato součástka zvýšila efektivitu automatického nátahu.

č. 5: První hodinky Grand Seiko (1960)Tyto hodinky byly vytvořeny s úmyslem vyrobit „nejlepší hodinky na světě“, alespoň pokud se týká požadavků na přesnost měření a kvalitu zpracování. Byly osazené mechanickým strojkem Caliber 3180 o rozměru 12 ligne s 25 kameny. Ten byl zasazen do zlaceného pouzdra o rozměru 34.9 mm a tloušťce 10 mm. Každé hodinky Grand Seiko byly certifikovány dle standardů stanovených značkou Seiko (které jsou v dnešní době dokonce přísnější než standard švýcarské agentury COSC pro certifikování chronometrů). Čistý design hodinek s dlouhými ručičkami ustanovil styl, který si hodinky Grand Seiko drží dodnes.

č. 6: Seiko Crown Chronograph (1964)S ohledem na předchozí technologické úspěchy značky není divu, že se Seiko stalo také výrobcem prvních japonských chronografů. Jejich historie se začala psát u příležitosti Olympijských her v Tokyu v roce 1964 (ze kterých si mimojiné dovezla tři zlaté medaile i Věra Čáslavská), kde byla značka Seiko oficiálním časoměřičem. Pro potřeby her dodala značka více jak 1200 kusů stopek různých typů a jako připomínku události vytvořila také komerční verzi jejich prvních náramkových chronografů s jednotlačítkovým systémem. Seiko Crown Chronograph měly pouzdro z nerezové oceli, průměr 38.2 mm, tloušťku 11.2 mm a byly vodotěsné do 30 metrů. Použitý strojek byl Caliber 5719.

č. 7: Seiko Diver’s 150M (1965)Pouze rok po vydání prvních chronografů vyrobených v Japonsku firma Seiko uvedla na trh první hodinky japonské výroby věnované potápěčům. Jak název naznačuje, pouzdro z nerezové oceli bylo voděotěsné do 150 m. Měřilo 38 mm v průměru a bylo 13.4 mm silné. Luneta byla navzdory dnešním zvyklostem otočná obousměrně. Potápění poměrně vzácným koníčkem, šlo tedy o velmi specializovaný produkt. Jak popularita potápění rostla, Seiko neustále vylepšovalo i hodinky této kategorie. V roce 1968 mělo Seiko model s vodotěsností do 300 metrů, v roce 1975 pak dokonce do 1000 metrů (zároveň se jednalo o první titanové potápěčské hodinky).

č. 8: Seiko 5 Sports Speed Timer (1969)Rok 1969 byl rokem souboje o první chronograf s automatickým nátahem. Několik švýcarských a jedna významná japonská značka soupeřily o post prvního výrobce takových hodinek. Výsledkem tohoto soupeření byl vznik několika ikonických modelů hodinek (Breitling Chrono-Matic, Zenith El Primero nebo Heuer Monaco). Prvními automatickými chronografy, které se ale skutečně objevily na trhu, se staly Seiko 5 Sports Speed Timer (přesně v květnu 1969). Byly vybaveny vertikalní spojkou a sloupcovým kolem, 30 minutovým čítačem a tachymetrickou lunetou a navíc inovativní day-date komplikací s bilingualním systémem – nositelé si mohli nastavit zobrazení v angličtině nebo japonštině.

č. 9: Seiko Quartz Astron (1969)Ve stejném roce, kdy Seiko vyhrálo souboj o uvedení automatických chronografů na trh, představilo také hodinky, oproti kterým mohly i nejsofistikovanější mechanické hodinky vypadat jako zastaralá technologie. Seiko Quartz Astron, první náramkové hodinky s quartz strojkem na světě, představovaly technologický průlom. Křemenný oscilátor propůjčil strojku Caliber 35A úžasnou přesnost v rozmezí pouze +/- 5 sekund za měsíc. Tedy mnohem vyšší přesnost, než jakou může nabídnout jakýkoli mechanický strojek. Oscilátor se ukázal jako skvěle odolný vůči nárazům a navíc energeticky úsporný – životnost baterie byla jeden celý rok. Zajímavostí je, že přestože quartzové hodinky si časem získaly pověst levných hodinek pro masy, ty první byly jednoznačně luxusní, pyšnící se pouzdrem z 18k zlata.

10: Seiko A.G.S. “Kinetic” (1988)V roce 1977 Seiko představilo solárně poháněné hodinky a v roce 1986 pak quartzové hodinky poháněné pohyby rukou. V roce 1988 Seiko představilo novou technologii, která pomohla definovat a profilovat značku pro moderní dobu. Tato technologie byla představena v hodinkách Seiko A.G.S. (Automatic Generating System, později známý pod označením “Kinetic”). Šlo o hodinky, jejichž strojek měl oscilující závaží, které převádělo pohyby zápěstí na elektřinu a ta poháněla quartzový strojek.

č. 11: Seiko Spring Drive Spacewalk (2008)Seiko přestavilo další novou technologii na trhu v roce 1999, kdy uvedlo první hodinky se “Spring Drive” strojkem. Jde o strojek, který má sice křemenný oscilátor, ale je poháněn perem, stejně jako mechanické hodinky. Od svého debutu si Spring Drive strojek našel cestu do mnoha modelů Seiko, včetně některých moderních verzí Grand Seiko. Za zmínku ale v této souvislosti stojí hlavně model Spring Drive Spacewalk, který byl speciálně vyroben pro videoherního magnáta Richarda Garriotta, který v říjnu 2008 navštívil Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Jeho plánem bylo stát se prvním civilistou, který se projde vesmírem – odtud jméno hodinek. Sto kusy limitovaná edice byla sestrojena specificky pro cestování ve vesmíru. Lehké pouzdro bylo vyrobeno z vysoce kvalitního titanu a hodinky měly výrazný ciferník s trojnásobným množstvím luminiscenčního materiálu. Zvětšená tlačítka chronografu byly uzpůsobeny snadné manipulaci i při nošení silných rukavic vesmírného obleku.

č. 12: Seiko Astron GPS Solar (2012)Současný CEO a prezident firmy Seiko, Shinji Hattori (potomek zakladatele) vyslal světu jasnou a odvážnou zprávu, když se rozhodl obnovit jméno Astron pro solárně poháněné GPS hodinky Seiko, které byly s velkou slávou uvedeny na Baselworld 2012. Stejně jako původní Astrony, i ty nové představují průlomové technologie. Jde o analogové, světlem poháněné hodinky, které přijímají GPS satelitní signál a nastavují přesný lokální čas kdekoli na zemi. Rozpoznají všech 39 časových zón (mechanické hodinky s GPS zvládají maximálně 37) a mají manuální reset. Astrony nejprve určí polohu pomocí GPS, poté porovnají tuto informaci se zabudovanou databází, která dělí zemský povrhc na milion čtverců, kdy každý z nich je přidělen konkrétní časové zóně. Systém Astron tak překonává rádiově řízené hodinky, které přijímají signál z atomových hodin, jelikož automaticky rozpozná i časové pásmo.

Témata

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


2 reakcí na “12 významných událostí v historii značky Seiko”

  1. Tomáš Douda napsal:

    Pěkný článek, super! Bylo by možné dát dohromady podobné zajímavé čtení o značce Bulova? Děkuji předem.

    Reagovat

Napište komentář