Tourbillon podle TAG Heuer (seriál Tourbillon)

28. Úno 2018 | Článek přečten: 1 883 x

Seriál, TAG Heuer

Ke konci sedmnáctého století přišel známý hodinář Abraham-Louis Breguet k názoru, že gravitace má špatný vliv na přesnost jeho hodinek. Horologie v té době byla omezena hlavně na kapesní hodinky, které byly do kapsičky vesty uživatele neustále ukládány vertikálně a pak pokládány na stůl nebo do zásuvky horizontálně. Většinu času hodinky zůstávaly v této vertikální nebo horizontální poloze, co způsobovalo namáhání vlásku krokového mechanizmu, takže se pohyboval nepravidelně a snižoval přesnost hodinek.

Breguetovým řešením bylo vytvořit krokový mechanizmus, který by celý včetně základny byl v neustálém pohybu. Nazval ho tourbillon (francouzsky „vír“) a uložil ho do rotující klece, která kvůli svému stálému pohybu zprůměrovávala vliv gravitace, když byly hodinky dlouho ponechávány v téže pozici.
Breguetův vynález pracoval v kapesních hodinkách.
Ale i náramkové hodinky s relativně stálým konstantním pohybem zápěstí jsou přirozeně pod stejným vlivem gravitačního mechanizmu. Ve skutečnosti ale bylo prokázáno, že tourbillon není přesnější než tradiční krokový mechanizmus náramkových hodinek a v některých případech je přesnější ještě méně.

Navzdory zbytečnosti tourbillon zůstal běžný na nejvyšších stupních hodinářského trhu. Většina švýcarských výrobků tohoto typu začíná na ceně kolem 40 000 dolarů a cenové hodnoty často překračují bariéru šesti číslic. Je to proto, že tourbillon je pravděpodobně jedna z nejobtížnějších komplikací (komplikace je nějaká funkce hodinek nad rámec běžného měření času – např. ukazatel data nebo stopky – pozn. překladatele), kterou je třeba udělat ručně.
Mechanismus tourbillon je malý, váží často méně než jeden gram a je obvykle vytvořen ze 40 až 90 ručně vyrobených dílů z lehkých kovů, jako jsou např. hliník a titan. Vyžaduje speciální sadu nástrojů a spoustu času.
Např. k vytvoření jediných hodinek A. Lange & Söhne Tourbograph Pour le Merite, trvá výroba jejich tourbillon chronografu 18 měsíců.

Takže to byl oslnivý okamžik pro hodinářský průmysl, když v lednu 2016 TAG Heuer představil Heuer-02T, chronograf tourbillon, který se stal nejlevnějším švýcarským tourbillon na trhu – stál cca 15 000 dolarů.

Zdá se, že TAG Heuer našel způsob, jak zpřístupnit tourbillon tak, aby byl „dostupný cenově“ (tourbillon uvnitř Heuer-02T je vizuálně jednodušší a postrádá leštění, oproti více astronomicky cenného tourbillon od „haute horology“ jakým jsou např. A. Lange & Söhne, DeWitt nebo Girard-Perregaux.
TAG Heuer uvedl, že snížil náklady na výrobu tourbillon díky „perfektnímu zvládnutí průmyslových procesů a výrobních nákladů“.

Firma TAG přesně nezjistila, co konkrétně znamená „mistrovství“, ale není to jediná společnost, která vytváří efektivní výrobní náklady tourbillon. V uplynulém desetiletí se výrobcům kalibrů v Číně podařilo vytvořit ještě více cenově dostupný tourbillon. Firma Tianjin Racek vyrábí tříručičkové tourbillon, které se prodávají za méně než 5 000 dolarů. Mezitím firma Hangzhou Watch Company vytvořila vlastní tourbillon, který prodává v hodinkách, jako jsou AATOS Tiago, a to za stovky, ne za tisíce dolarů.
Tito výrobci jsou schopni vyrábět cenově dostupné tourbillon tím, že zefektivňují výrobu a využívají méně tradičních výrobních procesů.
„Dnes máme výrobní metody, které nám umožňují vyrábět náhradní díly s mimořádně vysokou přesností a přijatelnou kvalitou“, uvedl v rozhovoru s Europa Star nezávislý „haute hodinář“ Thomas Prescher.
„Takže už je možné mít extrémně levné tourbillon z Dálného východu za zhruba 250 dolarů“.

Tedy pokud hodnota tourbillon vyplývá z faktu, že v podstatě jsou to umělecké – pečlivě vytvořené výrobky vrcholu hodinařiny (i když nemají žádnou skutečnou užitečnou funkci) – pak cenová dostupnost přichází za cenu vytváření méně složitých a méně krásných hodinek.
To ale, většinou, vytváří zbytečné činnosti zcela zbytečně.

„Navzdory neužitečnosti zůstává tourbillon na nejpřednějším stupni trhu hodinek“.

Přeložil dr. Vojta Jaroslav, leden 2018 www.nemohouci.cz

Témata

, , ,


Jeden komentář na “Tourbillon podle TAG Heuer (seriál Tourbillon)”

  1. prasátko Qwiq napsal:

    reaguji na pár výroku z článku:

    ,,Ke konci sedmnáctého století přišel známý hodinář Abraham-Louis Breguet k názoru,…,,
    -pokud bereme rok 1795 za rok vynajdení tourbilonu, tak nevím, protože 17 století trvalo od roku 1601 do roku 1700 !

    ,,… které byly do kapsičky vesty uživatele neustále ukládány vertikálně a pak pokládány na stůl nebo do zásuvky horizontálně.,,
    -na stúl byli ukladany i horizontálně (na spodni dynko) i vertikálne (stojánek s řetízkem) !

    ,, …která kvůli svému stálému pohybu zprůměrovávala vliv gravitace…,,
    -snad eliminovala ! hodinky se mohou v pruběhu dne nacházet v ruznych pozicích
    aktuálne jsou hodinky vyšších třid kontrolovány v min 7 rúznych pozicich
    nektere strojky jsou testována bez pouzdra, jine spolu s pouzdrem.

    ,,Navzdory zbytečnosti tourbillon zůstal běžný na nejvyšších stupních hodinářského trhu.,,
    … zbytečný je možna Váš článek, kterej se uchyluje k takovým trzením !
    po hodinárske firmy je tourbilon královskou komplikaci a známkou prestíže a hodinárskeho uměni.

    ,,Je to proto, že tourbillon je pravděpodobně jedna z nejobtížnějších komplikací…,,
    … nemyslím si, že zrovna turbilon by byl nejkomplikovanejší, co takhle minutová repetice ?
    firmy co ji delaji v mechanickem provedení sečtete na prstech !

    TAG Heuer uvedl, že snížil náklady na výrobu tourbillon díky „perfektnímu zvládnutí průmyslových procesů a výrobních nákladů“.
    … ostatne firmy zřejmě nevědi co je štíhlej proces a otimalizace nákladu !

    Reagovat

Napište komentář