Swatch Group oznamuje plánované zvýšení cen hodinkových strojků

3. Lis 2016 | Článek přečten: 2 229 x

Novinky

swatch-group-logoŠvýcarský koncern Swatch Group vydal 27. října 2016 prohlášení o očekávaném masivním vzrůstu cen pro všechny odběratele hodinových strojků z jejich výroby.

Jaké důvody k tomu vedly? V roce 2013 švýcarský regulační výbor, Comco (Competition Commission), rozhodl, že firma Swatch Group musí vyrobit ročně přibližně 1,5 milionu hodinových strojků. Důvodem pro toto rozhodnustí byl fakt, že dceřinná značka ETA dodává tyto součástky také firmám, které jsou zároveň jejich konkurencí. Mezi ně patří například značky Tudor, TAG Heuer nebo Breitling. V případě, že by firma Swatch omezila dodávku komponentů pro tyto firmy, mohla by tak nespravedlivě ohrozit jejich obchodní činnost. To vedlo ke stanovení uvedeného limitu vyrobených součástek pro prodej ostatním společnostem.

eta-movementBohužel tento plán nepočítal s možností, že největší odběratelé hodinových strojků ETA si najdou jiného dodavatele nebo si zřídí vlastní výrobu. Tato situace nastala a bývalí odběratelé, jako jsou firmy Tudor či Sellita, si nyní vyrábí vlastní hodinové strojky. Ve svém prohlášení firma Swatch uvádí, že tak snížili počet objednávek o přibližně 700-900 tisíc kusů.

Dalším nezanedbatelným faktorem, který vedl k poklesu poptávky po hodinových strojcích, je také nadprodukce hodinek na trhu, díky které vzrůstá počet neprodaných kusů.

Dle vydaného prohlášení však Comco stále vyžaduje, aby Swatch Group pokračovala v produkci stanoveného množství součástek, bez ohledu na snížení poptávky. Avizované masivní navýšení cen v budoucnu pak má být pouze reakcí na zvýšení dodatečných nákladů.

Zdroj: http://www.swatchgroup.com/en/services/archive/2016/statement

Autor: Jakub Novák

Témata

,


Napište komentář