Nejpřesnější hodiny na světe jsou v Japonsku

27. Úno 2015 | Článek přečten: 8 780 x

Novinky

Nejpřesnější hodiny na světě sestavili japonští vědci. Jsou to v podstatě dvoje hodiny propojené mezi sebou a jsou natolik přesné, že se opozdí o 1 sekundu za 16 miliard let (což je delší doba, než jakou existuje Země). Znamenalo by to tedy, že v Japonsku jsou ještě přesnější hodiny než cesiové atomové hodiny používané k definování jedné sekundy. Atomové hodiny najdete ve Velké Británii, USA a v dalších zemích.

Nejpřesnější hodiny na světě

Nejpřesnější hodiny na světě

Pokud byste ale čekali klasické hodinové ústrojí a ciferník, tak byste se hodně divili. Japonské kryogenické optické mřížkové hodiny totiž vypadají spíš jako laserová soustava napojená na počítač.

Novinky.cz citují z japonské studie:

Tyto nové hodiny využívají speciální lasery, kterými zachycují atomy stroncia do maličkých struktur v podobě sítě, uvedl japonský tým ve studii, kterou zveřejnil časopis Nature Photonics. Pak měří vibraci těchto atomů, které využívají jako „atomové kyvadlo“. Systém je tak choulostivý, že vyžaduje chladné prostředí kolem minus 180 stupňů Celsia, aby se snížil dopad okolních elektromagnetických vln a zachovala přesnost přístroje. Nová technologie by se podle vědeckého týmu, který vede profesor Hidetoshi Katori z Tokijské univerzity, mohla použít v navigačních systémech nebo komunikačních sítích a může také sloužit jako základ pro další technologie vyžadující vysokou přesnost.

Zdroje:

Tip: Jak seřídit hodinky a zjistit přesný čas.

Témata

, , ,


Jeden komentář na “Nejpřesnější hodiny na světe jsou v Japonsku”

  1. John doe napsal:

    hezky PRko ale co ytterbiove hodiny hm
    usetrim vsem cas tady je peky srovnani.
    https://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/1601/1601.04582.pdf

    Reagovat

Napište komentář