Evropská unie se chystá k historickému kroku. Více než sto let se pravidelně měnil letní a zimní čas každý rok poslední neděli v březnu a říjnu. Podle europoslanců by střídání času mohlo definitivně odzvonit už příští rok.
Do dotazníku, v němž měli obyvatelé Evropské unie vyjádřit svůj názor na změnu času, se zapojilo více než 4,6 milionů lidí. Výsledky průzkumu ukázaly, že drtivé většině Evropanů střídání času vadí. Proti se vyslovilo 84 procent respondentů. A to je dost velký počet, aby se Evropský parlament začal o změnu zabývat a snad jej i zrušit z důvodu nepotřeby.
Poslední slovo ale budou mít členské země, které by měly s největší pravděpodobností přihlédnout k přání obyvatel, kteří další střídání času odmítají. Spekulovalo se přitom, že čas si naposledy posuneme už letos 28. října. Pro Čechy a Slováky by se tento milník stal snadno zapamatovatelný i tím, že právě letos 28. října slavili výročí sto let založení společného státu. Europoslanci se ale více přiklánějí k variantě, že poslední změna času proběhne až příští rok na jaře.
To, kdy se naposledy posunou hodiny, závisí také na tom, který čas nakonec zůstane. Jde ale o natolik citlivé téma, že zatím není na přetřesu dne. Z astronomického i historického hlediska by měl zůstat platný zimní čas, tedy ten správný podle slunce. Většina respondentů online ankety se ale vyslovila pro zachování letního času, díky kterému svítí po většinu roku slunce i po 19 hodině večerní. Takže se nechme překvapit.
Autor textu: David Hluštík
1. Lis 2018 | Článek přečten: 1 891 x
Novinky, O čase, Seriál