Hodinky Fortis na Výstavě umění řemesla hodinářského, pořádané u příležitosti 600. let Pražského Orloje

15. Bře 2011 | Článek přečten: 4 142 x

Fortis, Novinky, Pánské hodinky

Blíží se 100. výročí renomovaného výrobce švýcarských hodinek Fortis – značky neodmyslitelně spojené s kosmonautikou a letectvím. Přínos Fortis do dějin hodinářství ve spojení se současnými trendy je atraktivní podívanou pro návštěvníky výstavy Umění řemesla hodinářského, pořádané u příležitosti 600. let Pražského Orloje.

FORTIS ve své mimořádné expozici oslavuje nejen významné jubileum jako historická značka, ale prezentuje se především jako výrobce hodinek pro 21. století. Expozice Fortis, mj. druhá největší na výstavě, se tentokrát soustředí na své vesmírné projekty a spolupráci s ruskou agenturou ROSKOSMOS.

Stylová vesmírná dekorace, v čele s kosmonautem v životní velikosti, zavede návštěvníky na výlet časem. Cesta ze Země až na Mars začíná u první vitrínky s legendárními Harwood hodinkami – prvními sériově vyráběnými náramkovými automaty na světě z roku 1926, a to právě v továrně Fortis. Historické hodinky známé jako „automaty bez korunky“ doplňuje současný model k porovnání.

Kosmonaut v životní velikosti - prezentace Fortis

Prezentace hodinek Fortis - kosmonaut v životní velikosti

Další část představuje letecké hodinky Flieger a Pilot Professional v čele s chronografy s alarmem. Automatický strojek, použitý v těchto modelech, pochází z vlastní výroby Fortis a byl v roce 1998 pod číslem EP0806712 patentován jako první automatický chronograf s integrovaným budíkem na světě. První vitrínku uzavírá Stratoliner s limitovanou 100. ks edicí ve zlatě, kterou osobně navrhl majitel Fortis pan Peter Peter.

Fortis Flieger

Fortis Flieger

Druhá část expozice je věnovaná převážně kosmickým hodinkám. Od roku 1994 jsou hodinky z řady FORTIS Official Cosmonauts Chronograph součástí oficiálního vybavení ruského vesmírného programu a nosí je kosmonauti ve výcvikovém středisku v Hvězdném městečku, při testovacích projektech i skutečných misích v kosmu nebo na palubě ISS. Poprvé byl FORTIS Official Cosmonauts Chronograph vyslán do vesmíru na palubě lodi Sojuz TM-19 při misi EUROMIR 94. Během letu se hodinky 602-22-11 staly prvním automatickým chronografem na světě použitým v otevřeném vesmíru. Hodinky jsou stylově prezentovány přímo na zápěstí originálního skafandru „ORLAN“ používaného ruskými kosmonauty na palubě ISS před 5 lety.

Cesta do vesmíru vede přes vodní svět a kolekci Marinemaster, která je jednou z hlavních modelových řad značky. První vodotěsné náramkové hodinky s automatickým natahováním přestavil FORTIS v roce 1943. Návštěvníci nepřehlédnou historický, pouze 90 kusový model H47 ze 60. let s barevným číselníkem s dekompresní stupnicí pro potápěče. Zajímavostí jsou bezesporu jeho dvě korunky – jedna pro běžné nastavování ruček a druhá pro ovládání vnitřní lunety. Výrazným prvkem modelu Day/Date ref. 647-11-42 z roku 2005 je zase bílý číselník, jehož povrch pokrývá vrstva Superluminovy. Číselník ve tmě celý svítí modře a vyvolává pocit jako pod mořskou hladinou. Tato specialita je použita také u bílého Marinemasteru 3. generace s novým typem ozubené lunety.

Fortis Mars

Fortis Mars

Až na Mars pomyslně přenesou návštěvníky dvě limitované edice Mars 500 vydané u příležitosti simulované mise k rudé planetě. Hodinky jsou na zápěstí posádky přímými účastníky tohoto unikátního projektu Evropské a Ruské vesmírné agentury a ruského Institutu biomedikálních problémů (IBMP). První edice 658-27-81-K v byla vytvořena pro přípravnou 105 dnů dlouhou expedici. Druhá verze Mars 500 ref. 647-28-13 je součástí „ostré“ 520 denní mise, která odstartovala v červnu 2010. Jeden kus typicky Marsovských oranžovo-černých hodinek čeká na šťastného výherce losování z řad návštěvníků.

Cesta na Mars je zatím jen snem a obrovskou výzvou lidstva. Bez snů a odvahy k jejich splnění bychom však zůstali pouze při zemi. Splnění vizí mohou být různá a někdy stačí opravdu jen trocha odvahy a sebevědomí. Fortis dává příležitost ke splnění takových snů výtvarníkům, nejrůznějším designérům i nezávislým umělcům. Výsledkem jsou výjimečné a ceněné ART edice, které prezentaci Fortis uzavírají. Nabízí se tak nejen zajímavý pohled na originální ztvárnění hodinek, ale i možnost porovnání současných modelů s jejich předchůdci. Takovou možnost lze najít u futuristického a mnoha designérskými cenami ověnčeného Spaceleaderu Volkswagen Design nebo extravagantního chronografu Andora, který s lehkostí a vtipem připomíná, jak si lze užít svůj čas.

Fortis Mars

Fortis Mars

Užijte si čas s Fortis na Výstavě umění řemesla hodinářského ve Staroměstské radnici v Praze do konce března 2011.

Témata

, , ,


Napište komentář