FORTIS letecké hodinky – přesný čas na zemi i ve vesmíru

29. Dub 2011 | Článek přečten: 12 424 x

Fortis, Pánské hodinky

V roce 2012 oslaví značka neodmyslitelně spojená s kosmonautikou a letectvím své 100. výročí. Fortis v latině znamená silný. Silné tyto hodinky rozhodně jsou, ať už co do robustnosti pouzdra nebo výdrže. Značka se specializuje na náramkové mecha­nické hodinky s automatic­kým natahováním, které nejsou závislé na externím zdroji energie. Obstojí proto i v nejnáročnějších fyzikálních podmínkách. Není divu, že si Ruské státní výzkumné a testovací středisko výcviku kosmonautů vybralo modely z řady Official Cosmonauts Chronograph za stálou součást své výbavy svých kosmonautů. Již od roku 1994 se tak hodinky Fortis pravidelně účastní nejrůznějších misí ve vesmíru nebo projektů na palubě ISS.

Official Cosmonauts Chronograph

Official Cosmonauts Chronograph

Tato renomovaná švýcarské značka vyrábí pánské hodinky i pro další odvážné muže – piloty rychlých aut nebo samotné letce. Hodinky ze speciálních limitovaných sérií nosí piloti armádních letek i civilních aerolinií z celého světa. Namátkou jmenujme švýcarskou, německou nebo řeckou letku, akrobatické letectvo i odvážné piloty MIGů. Oblíbené letecké řady nesou příznačný název Pilot Professional nebo Flieger. Mezi náročné letecké hodinky patří B-47 Calculator – skutečná navigace pro piloty ! Tento model má GMT – 3 časové zóny a převodník nahrazující logaritmické pravítko.

Fortis B-42 FLIEGER BLACK COCKPIT GMT

Fortis B-42 FLIEGER BLACK COCKPIT GMT

Nabídka FORTIS je široká. Od jednoduchých přehledných číselníků, přes běžné funkce stopek až po mechanické alarmy (mechanický chronograf s budíkem vytvořil Fortis dokonce jako první na světě!). Důležitým základem jsou odolné materiály pro pouzdro i náramek. Ušlechtilou ocel proto doplnil lehký titan a pro řemínky moderní kaučuk nebo silikon. Tyto materiály jsou nejen lehké a odolné, navíc vhodné pro alergiky. Velkým boomem je speciální černá povrchová úprava odolná proti oděru nanesená technologií PVD. Samozřejmostí je vodotěsnost. U všech B-42, Marinemaster, Official Cosmonauts, ale i dalších modelů, dokonce 20 bar.

FORTIS SPACELEADER

FORTIS SPACELEADER

Zaujaly vás hodinky?
Navštivte náš eshop s hodinkami Helveti.cz.

Víte také že Fortis JE:
– první továrnou na automatické hodinky na světě? (legendární Harwood)
– oficiálním dodavatelem hodinek pro ROSKOSMOS (výbava ruských kosmonautů pro vesmírné mise a na palubu ISS)
– držitelem prvenství za první automatický chronograf ve volném vesmíru? (mise EUROMIR 1994)
– účastníkem projektu GTS? (Global Transmission Ser­vices), jehož výstupem je jednotný rádiový časový sig­nál vysílaný z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS)
– dodavatelem hodinek unikátního experimentu současnosti – simulované mise MARS 500? Přípravná, 520 dnů trvající mise odstartovala 3.6.2010. Přesně kopíruje předpokládaný průběh skutečné expedice s cílem předem zjistit vlivy izolace na zdraví člověka. Výbavou 6 členné posádky jsou automaty Fortis ze speciální edice Mars 500. Limitovaná edice hodinek 2012 ks, počet symbolizující 100. výročí značky.
– účastníkem mnoha expedic a výškových rekordů? (hodinky Fortis byly i ve výšce 30.000m s MiG-25 při výškovém rekordu z roku 1995, v roce 2000 na zápěstí parašutisty Ernsta Zinnhoblera při jeho seskoku z výšky 5km na Jižním pólu nebo v roce 2002 při výškovém rekordu Francouze Freda Northa s jeho helikoptérou ECUREUIL ve výšce 12.954m)
– autorem patentu EP 0806712 z roku 1998 na první automatický strojek na světě s funkcí chronografu a budíku zároveň? (B-42 Flieger Chronograph Alarm právě s tímto strojkem vyhrál německou anketu Golden Unruh 2008).
– držitelem mnoha ocenění za nejlepší design? (model Spaceleader Chronograph Volkswagen)
– si hodinky Fortis zahrály také ve filmu? (sci-fi CARGO, 2009)

Zdroj: NEST Praha

Témata

, , , , ,


Jeden komentář na “FORTIS letecké hodinky – přesný čas na zemi i ve vesmíru”

  1. Hubert napsal:

    Dobrý deň mám náramkové hodinky FORTIS automatik Spaceleader zakúpene ešte v TUZEX-e ( 1978 ? )po niekoľkých rokoch sa mi začínali zahmlievať z vnútra na sklíčko , potom som ich nenosil, nikto to nevie opraviť údajne treba vymeniť súčiastku , môžte mi poradiť, kto by urobil opravu. Teraz som zistil, že takú hodinu idú, ale potom zastanú.
    Ďakujem

    Reagovat

Napište komentář