Certina DS Super PH1000M: Stylové potápky ve stylu sedmdesátých let

1. Pro 2023 | Článek přečten: 788 x

Certina, Pánské hodinky, Recenze, Značky hodinek

Společnost Certina má v oblasti potápěčských hodinek docela bohaté zkušenosti a v posledních letech nás zaujala několika výjimečnými modely, jako jsou DS Super PH500M, DS PH200M a DS Action Diver, které zaujaly svým perfektním vzhledem, kvalitou a přívětivou cenou. Nejnovější přírůstek do rodiny, model Certina DS Super PH1000M, čerpá inspiraci ze slavného modelu ze sedmdesátých let a přináší moderní pojetí původního designu s výrazně vylepšeným strojkem. Pojďme se ponořit do detailů – ne kvůli srovnání, ale abychom si nové hodinky Certina DS Super PH1000M vychutnali se vším všudy.

Hodinky jsou voděodolné do extrémní hloubky 1 000 metrů (100 barů) a čerpají inspiraci z hodinek DS-2 Super PH1000M, které byly použity v rámci programu Tektite II, projektu americké vlády zaměřeného na podmořský habitat, realizovaného na jaře a v létě roku 1970 v zátoce Great Lameshur Bay na ostrově Svatý Jan na Amerických Panenských ostrovech.

Věrně působící limitka s jasným odkazem

Model DS Super PH1000M je představen ve dvou verzích, přičemž obě věrně kopírují charakteristický původní design. V limitované edici najdete oranžový ciferník a ve stálé kolekci černou verzi s oranžovými prvky. Než se však pustíme do zkoumání estetiky, začněme nejprve pouzdrem. Výrazné soudkovité pouzdro vycházející z tvarů svého předchůdce ze 70. let se může pochlubit solidními rozměry 43,5 x 42 mm, což je pro potápěčské hodinky opravdu solidní velikost.

Výrazně vroubkovaná jednosměrně otočná luneta s černou hliníkovou vložkou vyzařuje jistotu profesionálního přístroje, kterou umocňuje jeho vyvýšený design.Vložka s minutovým značením je odstupňovaná po 5 minutách a je opatřena luminiscenční výplní Super-LumiNova, přičemž na 12. hodině se nachází trojúhelníková značka.

Ten správný parťák pro potápění

Nepřehlédněte ani héliový ventil na boku na 9. hodině – nezbytný prvek pro hloubkové potápění, který zabraňuje potenciálním rizikům při dekompresi tím, že umožňuje únik helia, které se vysokým tlakem rychle dostává dovnitř a jehož molekuly dokáží prostoupit těsnění pouzdra. Společnost Certina nabízí verzi s automatickým vypouštěcím ventilem, který se plynule otevírá a zavírá na základě rozdílu tlaku, což zajišťuje pohodlí a klid milovníkům hloubkového potápění.

Vroubkovaná šroubovací korunka usnadňuje manipulaci a spolu se safírovým sklíčkem, kterým je opatřena, zaručuje pouzdro vodotěsnost až do 100 barů, proto jsou hodinky vhodné pro ponory až do hloubky 1 000 metrů.

Dokonale vyvážený číselník do každé podvodní nepohody

Nyní k ciferníku – ať už oranžový, nebo černý, geometrické bílé indexy a ručičky jsou poctou předchůdci ze 70. let a jsou potaženy vrstvou Super-LumiNova. Na ciferníku se nachází logo značky, název modelu, informace o zemi původu a okénko s datem na 3. hodině.

Pro ty, kteří jsou skeptičtí k ukazateli data na potápěčských (nebo jakýchkoli jiných hodinkách), uveďme kontext – historický předchůdce původních hodinek Certina DS-2 Super PH1000M byl použit v programu Tektite II v roce 1970, kdy pět akvanautů žilo a bádalo v potápěčské základně na mořském dně po dobu 10 až 20 dní a podléhalo psychologickému studiu vědeckých týmů pracujících v uzavřeném a omezeném prostředí.

Představte si, že jste na tři týdny zavřeni v malé místnosti se čtyřmi kolegy. Chtěli byste znát datum, abyste si mohli spočítat dny zbývající do propuštění na svobodu, že?

Jejich schopnosti pohání kvalitní strojek

V jejich nitru objevíte kvalitní strojek, který efektivně řídí celé hodinky. Nové hodinky Certina DS Super PH1000M pohání dnes již standardní automatický strojek Powermatic 80, jehož použití je typické pro značky v uskupení Swatch Group, který nabízí působivou 80hodinovou rezervu chodu, pracuje na frekvenci 21 600 kmitů za hodinu. Vlásek setrvačky tohoto strojku je vyroben ze slitiny Nivachron, která je odolnější vůči magnetickému poli a teplotním změnám a má vliv na lepší přesnost hodinek.

Hodinářská značka Certina nabízí hodinky DS Super PH1000M s černým pryžovým řemínkem nebo textilním řemínkem z materiálu #tide ocean, uzavíraným trnovou sponou. Limitovaná edice s oranžovým ciferníkem vás vyjde na hodinářském e-shopu Helveti.cz na 28 290 Kč, zatímco neméně atraktivní edice s černým ciferníkem je ještě cenově výhodnější, a to za 26 590 Kč.

Technické specifikace

  • Pouzdro: 43,5 mm x 42,0 mm soudkovité pouzdro – nerezová ocel, satinovaná – jednosměrně otočná luneta s černou hliníkovou vložkou s minutovým značením- šroubovací korunka a zdobené dýnko – safírové sklíčko s AR vrstvou – héliový ventil – vodotěsnost 1 000 m
  • Ciferník: oranžový nebo černý ciferník s oranžovými akcenty – bílé indexy s výplní Super-LumiNova – ručičky se Super-LumiNova – datumovka na 3 hod.
  • Strojek: kalibr Powermatic 80.611 – automatický – 21 600 vibrací/hod – 80hodinová rezerva chodu – vlásek setrvačky ze slitiny Nivachron – hodiny, minuty, sekundy a datum
  • Řemínek: černý gumový řemínek nebo černý řemínek z materiálu #tide ocean (textilie z recyklovaného plastu) – ocelová trnová spona
  • Reference: C024.907.18.051.00 černý číselník, neomezený počet kusů, C024.907.17.281.10 oranžový číselník, limitováno 1000 kusů.
  • Dostupnost: listopad 2023
  • Cena: 26 590 Kč (černá), 28 290 Kč (oranžová)

Autor: Jiří Štencek

Témata

, , , , , , , , , , , , ,


Napište komentář