Seiko – Jak plynul čas japonského gigantu

30. Říj 2014 | Článek přečten: 6 279 x

Historie hodinek, Seiko, Výrobci hodinek, Značky hodinek

Stručná historie

Kintaro Hattori

Kintaro Hattori

Úplné začátky hodinářské firmy Seiko se datuje již k 1. září roku 1877. V ten den byla v Japonsku založena hodinářská dílna. Zakladatelem nebyl nikdo jiný než hodinář Kintaro Hattori, který začínal jako opravář hodin. Postupem času přibyl do Hattoriho nabídky i dovoz a následný prodej hodin pro náročnou japonskou klientelu. Po prvních patnácti letech podnikání se pouští do dalšího kroku k úspěchu. V roce 1892 zahájil vlastní hodinářskou výrobu. Jeho první dílna na hodinky nesla název Seikosha a později byla přejmenována na dnes již aktuální Seiko.

Jelikož v Japonsku před Hattorim nikdo hodinky nevyráběl, tak Hattori vlastně sestrojil první japonské hodinky. Stalo se tak v roce 1895 a jednalo se o kapesní hodinky s označením Time Keeper. Aby se Hattori vyhnul problémům spojených s dováženými díly, rozhodl se pro postupný přechod na vlastní výrobu. Toto snažení vyvrcholilo v roce 1913, kdy byl na trh s velkou slávou uveden model Laurel, který byl jako první zkomponován z vlastních součástek. Zároveň to byl také první model náramkových hodinek, veškerá předchozí produkce byla tvořena pouze kapesními hodinkami.

Technologický přínos

Když se řekne Seiko, moha lidem se vybaví spoustu převratných technologií, které Seiko vyvinulo. Dnes je již firma Seiko považována za jednoho z největších průkopníků a inovátorů moderních technologií ve světě hodinek. Největší změnou, kterou Seiko do hodinek přineslo je quartz. Těchto šest písmen způsobilo doslova revoluci.

Quarz - Milník v hodinářském průmyslu

Quarz – Milník v hodinářském průmyslu

Inženýři v Seiku měli v šedesátých letech za úkol vyvinout technologii, která by překonala mechanické hodinky především v přesnosti. Přichází tedy stojek, jehož základy jsou tvořeny z přesně řezaných krystalů křemíku. Prvotní zkušenosti s quartz strojky bychom však nalezli ve Švýcarsku, kde se používaly jako přesné a rozměrné časoměřiče pro laboratorní účely. Ale pokud se jedná o náramkové hodinky, tak zde bylo Seiko skutečným průkopníkem. V roce 1969 byl tedy uveden na trh první model s označením Seiko Astron. Oproti mechanickým hodinkám, u kterých se odchylka pár sekund dá naměřit každý den, tak u tzv. quartzek se odchylka zpravidla pohybovala ± 10 s za měsíc. Toto byl jeden z hlavních důvod pro masivní rozšíření quartzu.

Seiko Astron

Seiko Astron

Tato pohonná revoluce ovšem měla i své negativní stránky. Všichni chtěli nosit quartz a proto klasické mechanické hodinky a jejich výrobci zažívali krušné časy. Nové technologie byly drahé, a tak mnoho výrobců zkrachovalo a zbytek se musel přizpůsobit diktátu doby. Dokonce i tak konzervativní a klasická hodinářská firma jako je Rolex podlehla a uvedla na trh model s quartzovým strojkem. Jednalo se o Rolex Oysterquartz, který se vyráběl od 70. let minulého století až do roku 2001.

Seiko i nadále pokračovalo v inovacích a v již v roce 1973 uvedlo do prodeje jako první na světě digitální hodinky s 6 – ti místným LCD displayem. O dva roky později přišlo pro digitální hodinky vylepšení v podobě zobrazení dne a data. V osmdesátých letech minulého století vrcholila popularita digitálních hodinek hlavně díky Seiku. Jejich inženýři nezaháleli a na trh byly uvedeny první hodinky, se kterými bylo možné pořídit zvukový záznam. Ještě v témže roce (1983) byly představeny hodinky, na kterých bylo možné sledovat televizní vysílání.

Nasazení ve sportu

Již od nepaměti je Seiko spojováno s posouváním hranic ve sportu. Díky kvalitě a přesnosti svých časoměřičů, můžeme potkat hodinky Seiko na mnoha sportovních akcích. Historicky první nasazení bylo v roce 1961 v Tokiu na 18. Letních olympijských hrách, kam bylo dodáno 1278 kusů stopek. O 8 let později na Zimních olympijských hrách v Sapporo jsou hodinky Seiko oficiální časomírou, stejně pak později v roce 1992 na LOH v Barceloně, 1994 na ZOH v Lillehammer, 1998 na ZOH v Naganu a v roce 2002 na ZOH v Salt Lake City. Kromě Olympijských her, jsou časoměřiče Seiko tradičně využívány na Mistrovství světa v lehké atletice, poprvé v roce 1987 v Římě.

Nejznámější modelové řady

Dnes má firma Seiko v nabídce stovky modelů. Jako jeden z mála výrobců pokrývá snad všechny hodinkové segmenty a pro každého se u Seika něco najde. Hodinky v základní řadě jsou označovány jako Seiko 5 (například Seiko SNX809K1Seiko SNZG15K1Seiko SNKK71K1 a Seiko SNZH55K1). Nejlevnější „pětky“ se u nás v Česku dají pořídit již od necelých dvou tisíc korun, což je za kvalitní automatické hodinky s in-housovým strojkem velice příznivá cena, díky čemuž jsou i velice populární. Pokud by si ale někdo myslel, že pětka na ciferníku musí znamenat levné hodinky, tak ten by se mýlil. Top modely z řady Seiko 5 totiž nabízejí funkce jako je GMT luneta, 24 hodinový mód nebo pozici korunky na dvanácté hodině a jejich cena může atakovat hranici deseti tisíc korun.

Seiko dále nabízí řadu Velatura, která je zaměřená na sport a odolnost a nabízí například velice specifický model Yachting Timer. Další řada Sportura bere inspiraci v automobilových závodech jako například model Kinetic Direct Drive. Ani na businessmany se u Seika nezapomnělo, a tak je tu elegantní řada Premier vyznačující se použitím římských číslic. Vyznavači vodních sportů a především potápění, si dozajista vyberou v řadě Prospex, kde najdeme hodinky až s WR 300m. Pro fandy high-end technologií si Seiko připravilo řadu Ananta. Hodinky z této řady jsou osazeny vláskem SPRON, který má lepší vlastnosti jako jsou například pevnost, elasticita či non magnetismus ve srovnání s klasickými ocelovými vlásky.

Absolutním vrcholem hodinařiny je však řada Grang Seiko. Ta byla na trh uvedena začátkem šedesátých let minulého století jako alternativa k nejkvalitnějším švýcarským hodinkám se zaměřením na jednoduchý design, kvalitní a především detailní zpracování. Tyto hodinky plní normu zvanou Seiko standard, která je na přesnost ještě přísnější než C.O.S.C. (-3/+5 s/den vs -4/+6 s/den), jež používají konkurenti Grand Seika.

Text: Jan Krčál

Grand Seiko

Grand Seiko

Témata

, , , , , , , ,


Napište komentář