Hodinková luneta a její použití

6. Čvn 2014 | Článek přečten: 17 874 x

Seriál, Vaše hodinky

luneta-wenger Co to je to otočné na hodinkách? A k čemu vlastně tu lunetu máš? Otázky, které se s pohledem na mé hodinky ozývají, vám projednou vysvětlím v tomhle článku.

Co vlastně je luneta?

Luneta je obvodový kroužek (nejčastěji z ocele) na pouzdře hodinek v místě, kde je přechod mezi sklem a pouzdrem. Luneta může být otočná (jednosměrně, obousměrně) nebo pevná, ale existují i hodinky, které lunetu nemají. Luneta bývá někdy interpretována jako přechodový prvek mezi sklem a pouzdrem. Luneta není konstrukčním prvkem hodinek a nemá jakoukoli funkci nosnou či jinou, bez které by se hodinky neobešly.

Traser 6506 - číselník je přehledný.

Potápěčská luneta

Hlavní využití lunety vycházelo u potápěčů z předpokladu, že v kyslíkové láhvi je určité množství kyslíku, které vystačí pro ponor v dané hloubce. Potápěči tedy před ponorem nastaví lunetu tak, aby byla „pozice 12“ na minutové ručičce + kapacita kyslíkové láhve v minutách. Od té doby potápěčům běží čas ponoru a s ním také ubývá množství kyslíku v lahvi. Přibližující se minutová ručička nastavené hodnotě na lunetě dává potápěči jasné znamená, kolik má ještě času do vynoření. Jednosměrně otočná luneta má tu výhodu, že když potápěč omylem zavadí o lunetu a pootočí ji, tak se mu čas se zkrátí, nikoli prodlouží. Kdyby tomu bylo naopak mohlo by to mít špatné následky.

Funkce lunety

 • Například na GMT lunetě lze snadno odečítat čas v druhém časovém pásmu. Tato funkce je velmi oblíbená mezi piloty, kteří tak nemají chaos v časových pásmech při jejich časté změně.
 • Tachymetrická luneta slouží k odečtení rychlosti například jedoucího automobilu. Touto lunetou bývají osazeny značky hodinek mající spojitost s motoristickým sportem.
 • Telemetr na lunetě slouží k měření vzdálenosti a bývá výsadou armádních hodinek.

Alternativní způsoby použití

Luneta má ovšem spoustu dalších využití, které výrobci hodinek nepropagují, nicméně stojí za zmínku.

 • Luneta může sloužit k zapamatování čísla v rozmezí 0-59, stačí si požadované číslo k zapamatování nastavit na lunetě (ukazující na 12).
 • Stopky: další skvělé využití lunety je například při vaření vajíček či těstovin, kde je potřebný přesný čas. Kuchař nastaví lunetu například na +10 minut od současné polohy minutové ručičky.
 • Funkci lunety také oceníte při počítaní vypitých piv. Vždy, když si objednáte pivo, otočíte lunetou o 1 hodinu nebo minutu (záleží na indexech na lunetě či ciferníku).
 • Nebo se dá lunetou prostě pořád točit dokola, dokud vás to nepřestane bavit, tím se pěkně člověk uklidní a odreaguje 🙂
 • Pedanti mohou využít lunetu k uspokojení potřeby lunetu vždy „uklízet“ do polohy 12.

A k čemu používáte lunetu vy?

Autor: Jakub Novák

Témata

, , , , ,


6 komentářů na “Hodinková luneta a její použití”

 1. Michal napsal:

  Prosím nepiště „kapacita bomby v minutách.“, potapěči mají lahvé, flašky, nebo stages, ale rozhodně ne bomby. Ty se možná házejí z letadla, ale neznám žádného potapěče, který by si je dal na záda 🙂
  Díky

  Reagovat

  • Nosime-hodinky.cz napsal:

   Mockrát děkujeme za upozornění. Asi žijeme pořád ve špatném domnění, že se jim říká kyslíkové bomby 🙂 Přepíšeme na láhve..

   Reagovat

   • Miro napsal:

    Čistý kyslík se k potápění používá vyjímečně. Jsou to dých. přístroje s tzv. uzavřeným okruhem, které pracují potichu a nevypouští bubliny. Standardní pot. dýchací přístroj dnes má tzv. otevřený okruh, je plněn vzduchem a potápěč vydechuje do vody. První tyto přístroje byly jednostupňové, dnes se používají dvoustupňové: 1. stupeň sníží tlak vzduchu z láhve (200 at) na přetlak oproti okolí cca. 10 at a 2. stupeň tento tlak zredukuje na tlak k nadechnutí.

    Reagovat

 2. Pavel napsal:

  Mám na hodinkách otočnou lunetu s názvy velkoměst. K čemu a jak se používá?
  Děkuji

  Reagovat

Napište komentář