Jeff Bezos odstartoval stavbu obřích mechanických hodin

22. Dub 2018 | Článek přečten: 1 611 x

Novinky, Osobnosti

Jeff Bezos si plní jeden ze svých dalších snů. Staví obří mechanické hodiny uprostřed hory.

Jde o hodiny, které svou komplikovanou konstrukcí a umístěním mají zajistit přesný čas po minimálně 10 tisíc let. Celý projekt financoval Jeff Bezos a investice ho prozatím stála 42 milionů dolarů. Pod projektem je podepsána nadace The Long Now (Danny Hills, Zander Rose, Brian Eno a další).

Web projektu: http://longnow.org/clock/

Samotný nápad vznikl v hlavně Dannyho Hilise, který jej představil v roce 1995 v časopise Wired. Idea se přetavila do projektu „Clock of the Long Now“, u kterého Hilis stojí jako spoluzakladatel a podílí se na vybudování funkční verze jeho nápadu.

Skupina vybudovala několik prototypů, ale až Bezosovy hodiny budou obsahovat všechny funkce v plném rozsahu. Tým strávil několik let výrobou jednotlivých součástí hodin a vrtáním v hoře, kde budou hodiny uloženy.

Podle internetových stránek projektu budou návštěvníci moci expozici hodin vidět naživo. Web ale uvádí, že půjde o náročný výlet. „Nejbližší letiště je vzdáleno několik hodin autem“ a drsný bude také výstup na samotnou horu, která se zvedá téměř 2.000 metrů nad úroveň údolí. Pokud Bezosovy hodiny opravdu poběží tak dlouho, tak ale budete mít spoustu času na plánování této cesty.

Popis hodin

Hodiny z kvalitních a pevných materiálů jsou umístěné pod skálou v hloubce 500 stop (150 metrů) pod povrchem země v poušti západního Texasu. Hodiny se napájí pomocí těžkého závaží, které se postupně spouští z výšky a synchronizují se dle denního teplotního cyklu a slunečního poledne. Hodiny mají dokonce i 5 speciálních komor pro oslavu. První se otevře každý rok, druhá každých 10 let, třetí každých 100 let, čtvrtá každých 1 000 let a pátá pak pouze jednou až po uplynutí 10 tisíc let.

Pro Jeffa Bezose má tento projekt hlubší smysl a symbol v tom, že by se lidé měli zaměřit na dlouhodobé plánování, které počítá i s obdobím, kdy už současní lidé a státy nebudou existovat.

Nejpřesnějšími hodinami zůstávají i nadále hodiny atomové, které stanovují čas na základě rezonanční frekvence atomů. Projekt 10 000 year clock čas sice měří také velmi přesně, ale jeho význam je spíše symbolický. Na druhou stranu není závislý na elektrice a elektronice, tudíž nám může „zachránit čas“ v případě nějaké apokalypsy.

Tweet, kterým Jeff Bezos oznámil začátek prací:

Installation has begun—500 ft tall, all mechanical, powered by day/night thermal cycles, synchronized at solar noon, a symbol for long-term thinking—the #10000YearClock is coming together thx to the genius of Danny Hillis, Zander Rose & the whole Clock team! Enjoy the video.

Zdroje: 

  • https://vtm.zive.cz/clanky/jeff-bezos-stavi-obri-mechanicke-hodiny-minimalne-10-tisic-let-budou-presne-ukazovat-cas/sc-870-a-191935/default.aspx
  • https://gizmodo.com/jeff-bezos-begins-installation-of-his-bonkers-10-000-ye-1823162799
  • https://www.theverge.com/tldr/2018/2/20/17031836/jeff-bezos-clock-10000-year-cost

Témata

, , , , , ,


Napište komentář