Casio G-Shock – synonymum pro odolné hodinky

18. Úno 2016 | Článek přečten: 28 386 x

Casio

Modelová řada Casio G-Shock se stala za léta svojí existence tak trochu legendou. Jedná se o odolné hodinky, které se cenově pohybují u levnějších kusů okolo 2000 Kč až po exempláře za desítky tisíc Kč a přežijí toho opravdu hodně.

Casio G-Shock Mudmaster

Casio G-Shock Mudmaster – speciální řada hodinek do prostředí plného písku, prachu či bláta

Revoluční koncept hodinek

Hlavní vizí pro vznik modelu byla představa hodinek, které nejsou tak křehké, jako ty, které se dosud prodávají na trhu a nerozbijí se po pádu na zem. První hodinky Casio G-Shock se dostaly do prodeje v roce 1983 po dvouletém vývoji, kdy bylo vyrobeno přes 200 experimentálních prototypů. Od té doby prošla tato řada „nezničitelných“ hodinek svým vývojem, jehož důsledkem byly změny zejména v oblasti designu, dostupných funkcí a s tím souvisejících technologií.

Původní Casio G-Shock měly za cíl splňovat Triple 10 concept, který byl zároveň ideou pro jejich vznik. Znamená to, že:

 • vydrží pád z výšky 10 metrů,
 • jsou vodotěsné do tlaku 10 barů,
 • vydrží v chodu 10 let bez výměny baterie.

Tento koncept v současné době už úplně neplatí, protože mnoho modelů (zejména cenově dostupných G-Shock hodinek) je vybaveno baterií, která udrží strojek v chodu pouze 2-3 roky. Vybavenější modely jsou opatřeny solárním článkem, který slibuje 10 let chodu. Co se týče vodotěsnosti, tam je naopak původní požadavek většinou překonáván, neboť velmi mnoho modelů je schopno odolat tlaku 20 barů.

Casio G-Shock GA100C-8A - jedny z velmi cenově dostupných hodinek G-Shock

Casio G-Shock GA100C-8A – jedny z velmi cenově dostupných hodinek G-Shock

Triple G test

Stojí za zmínku, že Casio podrobuje leteckou řadu hodinek tzv. Triple G testu. Tento test obnáší:

 • test odolnosti nárazu (hodinky jsou vystřeleny proti tvrdé podložce),
 • test odolnosti vibracím,
 • test odolnosti gravitační síle (ve speciální centrifuze, která vyvine na hodinky přetížení 15G).
Casio G-Shock Gravitymaster

Hodinky Casio G-Shock řady Gravitymaster určené pro letectví. Tyto hodinky odolají tzv. Triple G testu.

Zaujaly vás hodinky Casio?
Navštivte náš eshop s hodinkami Casio Helveti.cz.

Technologie

Casio je firmou, která se rozhodně nebrání použití nových technologických vymožeností ve svých produktech. Za více než 30 let existence řady G-Shock uvedla mnoho inovací, které integrovala do svých modelů. Například jde o podsvětlení displeje, sensor atmosférického tlaku a teploty, digitální kompas, systém multifunkční elektronické korunky (Smart Access), solární pohon, čas řízený radiovým signálem nebo přes GPS, světový čas či propojení s dalšími zařízeními pomocí technologie Bluetooth.

Pro koho jsou určeny a pro koho už méně

Casio G-Shock jsou jednoduše řečeno určeny pro všechny, kdo dávají svým hodinkám opravdu zabrat. Využití najdou například u hasičů, pilotů, vojáků, policistů, ale i u lidí, kteří tráví hodně času v přírodě. Hodí se i do vlhkého nebo prašného prostředí a zkrátka nepřijdou ani dámy – Casio pro ně vyrábí speciální dámskou řadu stejně odolných a vizuálně podobných hodinek G-Shock pod označením Baby-G.

Baby-G

Baby-G – dámská varianta hodinek Casio G-Shock

Díky robustní konstrukci a specifickému designu naopak příliš neosloví konzervativní zájemce hledající hodinky vhodné pro volný čas i k obleku.

Konkurence

Jedním z přímých konkurentů v kategorii odolných hodinek jsou třeba hodinky Victorinox I.N.O.X., které podstupují podobné testy odolnosti jako Casio G-Shock – například přejetí buldozerem nebo vyprání v pračce na 90 stupňů Celsia. Jejich nevýhodou je, že umí „pouze“ zobrazovat čas a datum, což ale nejednomu zájemci bude stačit. Výhodou je naopak velmi jednoduchý a přehledný ciferník.

Konkurence - Victorinox I.N.O.X. -neobsahuje zdaleka tolik pokročilých funkcí, ale má příjemný vzhled

Konkurence – Victorinox I.N.O.X. – nemá tolik pokročilých funkcí, ale na ocelovém tahu se hodí i do společnosti

Text: Vladimír Jelínek

Zdroje:

 • http://www.g-shock.eu/euro/aboutgshock/history/
 • http://g-shock.co.uk/technology/
 • http://www.baby-g.com/watches/Baby-G_Pink/BGA180-4B4
 • https://www. youtube.com/watch?v=LXS0Bhc–90
 • https://www. youtube.com/watch?v=Ub1JyOcv2EY
 • http://www.victorinoxwatches.com/en/inox-experience/

Témata

, , , , , ,


4 reakcí na “Casio G-Shock – synonymum pro odolné hodinky”

 1. Mirko napsal:

  Je dobře, že článek zmiňuje i využití konkrétními lidskými profesemi, protože pro běžného člověka opravdu nejkrásnější nejsou – takový si raději zvolí Victorinox nebo některé modely Traseru

  Reagovat

 2. petr napsal:

  odolné urcitě jsou,ale já osobně lituji,že jsem si je za ty peníze koupil. bez četšiny.při ohnutí ruky přepínání funkcí. za tu cenu bych přístě volil zcela uplně něco jiného. ale věřím,že nekdo s nimi spokojený je.ale já koukám se jich co nejdřív zbavit

  Reagovat

  • Nosime-hodinky.cz napsal:

   Jenom málo hodinek na světě má možnost mít menu v češtině. A který konkrétní model máte, že se vám při ohnutí ruky přepínají funkce? Já jsem hodinek Casio vystřídal poměrně hodně (Rangeman, Pro-Trek, GShock a další), ale ani u jedněch se mi to nestávalo.

   Reagovat

Napište komentář