Z kapsy na zápěstí, aneb náramkové hodinky pro milovníky kapesních hodinek – Tissot Heritage 1936

20. Bře 2021 | Článek přečten: 1 277 x

Recenze, Tissot, Vaše hodinky, Značky hodinek

Zdá se, že v dnešní době už nejde zákazníky překvapit něčím zajímavým. Tissotu se to povedlo, ač je širší veřejnosti známý hlavně z reklam během hokejových utkání, v závěru kterých jsou nejlepším hráčům předávány jejich quartzové hodinky, umí překvapit i mechanickým kouskem. Navíc jako jedna z mála značek stále pro staromilce udržuje rozsáhlou edici kapesních hodinek (VIZ).

Hodinky Tissot Heritage 1936 byly uvedeny na trh v roce 2016 jako vzpomínka na rok 1936, kdy náramkové hodinky začaly v oblíbenosti překonávat hodinky kapesní. Design hodinek zdařile odkazuje na tzv. trench watch (zákopové hodinky). Ty vznikaly tak, se k pouzdru kapesních hodinek přivařil nebo přiletovat ohnutý drát, ke kterému se upevnil řemínek. Takto upravené hodinky mohl jejich majitel nosit nasadit na zápěstí.   

Celé pouzdro hodinek je leštěné a krásně zaoblené. Jeho tvar vychází z kapesních hodinek a nebýt nožiček a natahovací korunky na pozici tři hodiny, tak bychom hodinky asi pokládali za kapesní. Velmi vkusně a zároveň ergonomicky je zpracován také pant dýnka, který je patrným odkazem na kapesní hodinky, ale zároveň při nošení nijak nepřekáží.

Velmi zdařilé je provedení číselníku a Breguetovských ruček. Dvoubarevné šedo bílé provedení číselníku je poplatné módě v době kapesních hodinek. Málokdy člověk narazí na tak krásně provedený font arabských číslic a hezký poměr velikosti fontu hodinových a minutových indexů. Hodinkoví nadšenci také jistě ocení správně zvolenou délku minutové ručky, která dosahuje přesně k minutovým indexům. Historický font loga Tissot je vkusnou ozdobou, která perfektně zapadá do konceptu těchto hodinek.

Dá se říci, že tyto hodinky nemají rub a líc, ale dva líce. Tissot připravil krásnou podívanou i ze zadní strany hodinek. Nejde o prvoplánové odhalení proskleného dýnka, ale prosklení ukryté pod odklápěcí krytkou dýnka. To opět odpovídá stylu kapesních hodinek, kde byla konstrukce dýnka řešena právě tímto způsobem. Odklopení je velmi pohodlné, o nehty se díky integrovanému výstupku nemusíte bát.

Při pohledu na strojek hodinek této cenové kategorie (cca 1.000 Eur) člověk neočekáváná žádný zázrak. Zde musí být každý mile překvapen. Rafinovaně ukryt pod dýnkem se schovává krásně dekorovaný strojek s modřenými šroubky, dekorovanými základnami a plasticky provedeným logem firmy.

Celkově jsou hodinky velmi podařené, při troše dobré vůle se dají na první pohled pokládat za zachovalou předělávku kapesních hodinek z roku 1936, přitom jim nechybí moderní technologie a materiály, na které je současný uživatel zvyklý (nerezové pouzdro, safírové sklo, vodotěsnost, …).

Hodinky jsou osazeny koženým signovaným páskem o šířce 19 mm se signovanou sponou. S takto úzkým řemenem v poměru k pouzdru, které má průměr 45mm budí opravdu dojem trench watch, které mají k hodinkám velkého průměru na dnešní poměry nezvykle úzký řemen. Pokud vám to uživateli nevyhovuje, nemusí být smutný, hodinky snesou i širší 22mm nato pásky (viz následující fotografie).

Výměna pásků je velmi jednoduchá a není k ní třeba žádné nářadí, protože se pásky pouze provlékají (žádné stěžejky).

Hodinky jsou jako celek velmi podařené a i přes větší průměr pouzdra jsou díky absenci klasických nožiček velmi dobře nositelné i na menším zápěstí.

Technické parametry:

  • Speciální edice
  • Průměr pouzdra bez korunky: 45mm
  • Výška pouzdra: 12,98mm
  • Materiál pouzdra: nerezová ocel
  • Sklo: safírové
  • Strojek: ETA 6498-1 (manuální nátah)
  • Vodotěsnost: 50 metrů (165 ft.)

Hodinky firma Tissot vyrobila v počtu 3.300 ks v letech 2016 až 2018.

text a fotografie Vít Černý

Témata

, , ,


Napište komentář