Vydražené legendy: Bulovy z Měsíce a Bondovy Rolexky

12. Lis 2015 | Článek přečten: 4 585 x

Bulova, Omega, Rolex, Seiko, Značky hodinek

Tajná návštěva na Měsíci

Je tomu 44 let, co se spolu s kapitánem Apolla 15, Davidem Scottem, na Měsíc podívaly hodinky Bulova. Výjimečný na nich ale není jen zmíněný výlet na Měsíc. Do vesmíru totiž kosmonauty od 60. let pravidelně doprovázely hodinky Speedmaster Professional Chronograph od Omegy. S tou začala NASA spolupracovat díky vítězství ve „výběrovém řízení“ na hodinky mimořádně přesné a výjimečně odolné, které by obstály v extrémních podmínkách zahrnující výkyvy teplot, působení magnetického pole, nárazy a vibrace při startu Apolla i nulovou gravitaci.

Vzhledem k tomu, jak byla funkčnost hodinek ve vesmíru důležitá (stačilo selhání techniky, která ukazovala například hladinu kyslíku a kosmonaut se mohl ocitnout v ohrožení života) je logické, že si s sebou David Scott vzal ještě jedny, „záložní“, hodinky. A dobře udělal. Během pohybu na Měsíci totiž zjistil, že jeho hodinky Speedmaster Omega mají rozbité sklíčko. A tak je bez váhání vyměnil za náhradní hodinky Bulova Chronograph, u nichž si mohl být jistý přesností stopek, které mu odměřovaly dobu strávenou mimo raketoplán.

Hodinky Bulova nošené kapitánem Apolla 15 na Měsíci

Sklíčko hodinek Davida Scotta stále nese stopy měsíčního prachu. Zdroj: www.rrauction.com

Jelikož si s sebou Scott vzal náhradní hodinky bez povolení NASA, dlouhá léta se jméno značky hodinek, které se úplnou náhodou dostaly do vesmíru, tajilo. Ostatně jakou lepší reklamu by si mohl i sebeznámější výrobce hodinek přát, než že se jeho hodinky prakticky bez jakýchkoliv výdajů na propagaci dostanou až na Měsíc. Originální hodinky Bulova byly 22. října vydraženy v přepočtu za 40 milionů korun.

Aukční brožura k vydraženým hodinkám Bulova

Zdroj: www.rrauction.com

Hodinky ve službách tajného agenta Jejího veličenstva

Pokud patří filmy s Jamesem Bondem mezi vaše oblíbené, jistě vaší pozornosti neunikly ani hodinky, které se pravidelně objevují na jeho zápěstí. V raných dílech šlo nejčastěji hodinky značky Rolex. V 80. a 90. letech je agent 007 vyměnil za moderní digitální hodinky z dílny Seika a novodobý James Bond si každé ráno na ruku navléká zásadně hodinky Omega.

8. listopadu byly vydraženy hodinky Rolex Submariner, které si s filmovým Jamesem Bondem, Rogerem Moorem, zahrály v roce 1973 v bondovce Žít a nechat zemřít. Jak už tomu bývá ve filmech s Jamesem Bondem, Rolex Submariner nebyly jen obyčejné hodinky zobrazující čas. Jejich rotující nabroušená luneta agentovi s povolením zabíjet usnadnila útěk ze zajetí a jejich schopnost vytvořit magnetické pole mu pomohla nejen se zipem dámských šatů.

Rolex Submariner z roku 1973

Hodinky agenta 007, které si zahrály ve filmu Žít a nechat zemřít Zdroj: www.phillips.com

Vyvolávací cena byla 150 tisíc švýcarských franků a odhady odborníků hovořily o možném prodeji za částku o dalších 100 tisíc franků vyšší. Nakonec hodinky stále ještě neznámý zájemce koupil za více než dvojnásobek vyvolávací ceny – 365 tisíc švýcarských franků, tedy v přepočtu 9 milionů korun.

Zdroje:
www.rrauction.com
www.collectspace.com

Témata

, , , , ,


Napište komentář