Vojenské hodinky: Díl 3. – Měření času v průběhu studené války – vznik Orlíků

25. Zář 2014 | Článek přečten: 6 224 x

Seriál

Druhá světová válka ukončila (alespoň prozatím) éru globálního válčení, ale její konec znamenal začátek jiného typu vojenského konfliktu, tzv. studené války, která udržovala oba tábory (východní i západní) v neustálé pohotovosti a připravenosti na případný válečný konflikt. To mělo za následek to, že byly obě armády neustále modernizovány a jejich výcviku i výstroji byla přikládána velká důležitost.

Politická mapa světa v průběhu studené války.

Politická mapa světa v průběhu studené války. Zdroj: Wikipedia.org

Poválečné období a pokrok v průmyslové výrobě a nové technologie a materiály umožnily výrobu hodinek ještě více zautomatizovat a tím hodinky zlevnit. Díky tomu se odolné, vodotěsné a dobře čitelné hodinky staly daleko dostupnější a přístup k nim se otevřel také civilnímu obyvatelstvu.
V době studené války vznikly nejslavnější československé vojenské hodinky vlastní výroby – Prim Orlík.
Celé to začalo přibližně v polovině šedesátých let, kdy ministerstvo obrany Československé socialistické republiky zažádalo o výrobu speciálního typu hodinek, u kterých požadovalo, aby splnily následující podmínky:

  • nadstandartní spolehlivost a přesnost,
  • zvýšená nárazu vzdornost
  • a vodotěsnost minimálně 5atm.

Dále byly požadováno zajištění čitelnosti za tmy a odlesky nevytvářející povrch. Šlo vlastně o standardní parametry, které musí vojenské hodinky splňovat.

Autorem fotografií: Kibi, http://photowatches.eu/index.php?cat=140

Autorem fotografií: Kibi, Zdroj: http://photowatches.eu

Hodinky byly určeny pro speciální jednotky, výsadkáře, potápěče a zpravodajce. Společnost Prim, musela k zajištění všech zmíněných požadavků použít nové technologie a materiály (za zmínku stojí například problém se zajištěním nerezové oceli na pouzdra). Pouzdro bylo z důvodu zamezení odlesků pískováno, zajímavý je také systém těsnění korunky, která kupodivu není šroubovací. Nanesení radioaktivní luminiscence zajišťoval Ústav pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů v Praze. Speciálních postupů bylo použito mnoho (jejich podrobný popis by vydal na samostatný článek) a vznikly na tehdejší (socialistickou) dobu velmi pokrokové a výjimečné hodinky. Pamětníci si jistě vzpomenou, že československých výrobků, které by po technické a designové stránce dokázaly držet krok s těmi „západními“ nebylo mnoho. Bez zaváhání si troufám prohlásit, že Prim Orlík mezi ně patřil.

Autorem fotografií: Kibi, http://photowatches.eu/index.php?cat=140

Autorem fotografií: Kibi, Zdroj: http://photowatches.eu

Objednávka z ministerstva byla na celkový počet 600 kusů. Bohužel, vzhledem k tehdejším poměrům potvrdila, vyrobila a 25. listopadu 1965 dodala společnost Prim pouze 300 kusů. Na vině byl nedostatek materiálů a také lidských zdrojů. Toto číslo zůstalo konečné a tak se z těchto hodinek stalo velmi žádané zboží pro sběratele. Navíc šlo o hodinky „do terénu“, které jejich uživatelé nešetřili, a spousta jich byla v průběhu služby zničena. Výsledkem je to, že po světě koluje maximálně několik desítek kusů, jejichž cena v závislosti na stavu se může blížit až ke 100.000 Kč (jde pouze odhad, poptávka mnohonásobně převyšuje nabídku a hodinky se téměř neprodávají).

Zájemcům, kteří nechtějí čekat, až se některý majitel uvolí k prodeji svého miláčka, mají možnost zakoupit limitovanou edici, již čas od času společnost ELTON hodinářská, a.s. vyrobí.

Autor: Vít Černý

Témata

, , , , ,


Jeden komentář na “Vojenské hodinky: Díl 3. – Měření času v průběhu studené války – vznik Orlíků”

  1. Vít Černý napsal:

    Jedním z největších znalců jsem byl upozorněn, že v poslední době zaregistroval ve sběratelských kruzích prodej dvou kusů hodinek Prim Orlík, jejichž cena výrazně přesáhla 100.000 Kč.

    autor článku

    Reagovat

Napište komentář