Seiko SKX009 – letní překvapení

20. Dub 2017 | Článek přečten: 7 343 x

Seiko

Léto je časem cestování, dovolených, pobytu v přírodě a pobytu u vody. Právě blížící se léto ve mně probudilo myšlenku na pořízení hodinek, které by byly vhodnými společníky pro sport, volný čas, každodenní nošení, hodinek, o něž bych se nemusela příliš bát, a jež by zároveň alespoň částečně svým vzhledem byly hravé a korespondovaly s tímto ročním obdobím.

Nákup nových hodinek jsem si snažila všemožně logicky vymluvit (podobné ataky mne zachvacují poměrně pravidelně, každou chvíli se objeví důvod, proč právě nyní by bylo vhodné poohlédnout se po nějakém modelu, hodícímu se k té či oné příležitosti), myšlenka a touha vyzkoušet něco nového však byly silnější a vize se mezitím čím dál, tím více profilovala.

Hodinek, které by splňovaly výše zmíněné požadavky, by se našlo asi dost, já jsem měla ale už předem jasno. Ač jsem výběru věnovala dostatek času a poctivě procházela nabídku jednotlivých značek, mým požadavkům – mechanické hodinky na ocelovém náramku, s možností výměny za kůži/nato/gumový řemínek, vodotěsnost alespoň 100m, velikost do 40mm, výška kolem 10mm – stále více vyhovoval kus, který ve své kategorii patří mezi legendu a jistě jeden z nejprodávanějších kusů v segmentu mechanických diver´s hodinek s cenou do 200 USD. Sice nesplňoval všechny mé požadavky, ale i zde se našlo logické odůvodnění, proč hodinky i přesto koupit – léto přece netrvá věčně a nesedneme-li si, půjdou hodinky do světa. A bylo rozhodnuto.

Jaký model si ode mne vysloužil označení ideálních letních hodinek pro volný čas i každodenní použití? Jsou jím hodinky Seiko SKX009.
nakup-seiko-skx009Ve svém povídání o těchto hodinkách nemám ambice popisovat historickou cestu vedoucí k tomuto modelu, účelem je zachycení dojmů z nošení a zkušeností uživatele.

Technické parametry:
průměr pouzdra – 42mm bez korunky, 45,5 mm s korunkou
„lug to lug“ rozměr – 45mm
výška pouzdra – 13,5 mm
rozteč nožek – 22mm
vodotěsnost – 200 metrů
strojek – 7S26 s automatickým nátahem

Jak je patrné z výše vypsaných parametrů, hodinky se s mými požadavky neshodovaly hned ve dvou zásadních bodech – průměru a výšce pouzdra. Zároveň se mi však potvrdilo, že tvar a zpracování pouzdra může i rozměrově větší hodinky učinit nositelné pro slabší zápěstí, v mém případě konkrétně 15,5/16 cm. Nyní k samotným hodinkám.

Pouzdro hodinek z nerezové oceli, s průměrem 42mm bez korunky, má na dnešní zvyklosti poměrně obvyklý rozměr. Na oblý tvar pouzdra bez výrazných přechodových linií a ostrých hran, který je nenásilně narušen pouze korunkou se svou poměrně robustní ochranou na pozici 4. hodiny, přirozeně navazují výrazné, poměrně silné nožky. Vrchní část pouzdra je broušená a jemnou linkou svažující se ke stranám přechází v leštěné boky a spodní část pouzdra. Nesignovaná korunka je vzhledem k vodotěsnosti hodinek 200 m šroubovací, opatřena výraznou ochranou zabraňující nechtěné manipulaci při pobytu ve vodě. Výhodou je její umístění na pozici 4. hodiny zajišťující větší komfort při nošení, kdy korunka netlačí do zápěstí. Na manipulaci s korunkou je možné vyčíst poměrně dost negativních ohlasů, zvláště často je zmiňován problém při zašroubování korunky. Osobně jsem si zatím ničeho nevšimla, což může být dáno i tím, že jsem hodinky nastavovala pouze párkrát, k čemuž přispělo jistě i dobré seřízení strojku – po prvním nasazení na ruku jsem je prakticky měsíc v kuse nosila bez potřeby přeřizování.
SKX009 na švestkáchKorunka je robustní, opatřená vroubkováním, zajišťujícím snadnou a příjemnou manipulaci, kterou neztěžuje ani výrazná ochrana, jež má zabraňovat nechtěné manipulaci. Součástí pouzdra je jednosměrně otočná leštěná luneta s hliníkovou vložkou, u tohoto modelu v červenomodré barevné tzv. pepsi kombinaci. Jedná se o klasickou potápěčskou lunetu rozdělenou na 60 dílků, jejíž počátek/konec (bod 0/60) je zvýrazněn trojúhelníkem s bodem vyplněným luminiscencí. Luneta je, jak už jsem zmínila, otočná pouze jedním směrem, a to proti směru hodinových ruček, díky čemuž se nemůže stát, že by došlo jejím nechtěným posunutím k překročení stanoveného časového limitu pobytu pod vodou – posunutí v protisměru může časový limit pouze zkrátit.
skx009-korunkaNastavení časového limitu je jednoduché – bod 0 nastavíme na aktuální polohu minutové ručky a její posun nám odměří předem stanovený časový úsek. Luneta má 120 kliků a její chod spolu s dvouřadým vroubkováním činí manipulaci s ní velice příjemnou. Dobré ovládání bych očekávala i při použití pod vodou, což jsem však osobně neměla možnost vyzkoušet.

Spodní leštěná část pouzdra je opatřena šroubovacím dýnkem s informacemi o typu strojku, použitém materiálu, sériovém čísle, hlavním prvkem je však do středu situované plastické vyobrazení vlny, které je typickým znakem pro všechny potápěčské Seiko modely.
skx009-dynkoCiferník hodinek je chráněn minerálním sklíčkem Hardlex, výrobkem Seika. Jedná se o úpravu minerálu, která má zajistit větší odolnost vůči poškrábání ve srovnání s klasickým minerálním sklíčkem, avšak odolnosti safíru nedosahuje. Na druhou stranu má být jeho výhodou oproti safíru menší křehkost a větší propustnost světla. Všimla jsem si, že majitelé nechávají sklíčka Hardlex docela často měnit za safírová, opatřená vnitřním antireflexem. Osobně mohu říci, že ani po poměrně intenzivním nošení během uplynulého čtvrt roku je sklíčko stále čisté, bez ťukanců či škrábanců. Sklíčko má mírně zkosené hrany a je lehce zapuštěné pod úroveň lunety, čímž je lépe chráněné proti poškrábání.
skx009-cifrCiferník hodinek je jednoduchý, přehledný a dobře čitelný. Tmavě modré barvy v matném provedení, s výraznými indexy – na pozici 12 ve tvaru trojúhelníku, 6 a 9 oválných s tenkou linií jdoucí ke středu ciferníku a na zbylých pozicích kruhových. Na indexech je nanesena výrazná vrstva luminiscence, zajišťující hodinkám okamžitou čitelnost při zhoršených světelných podmínkách a několika hodinovou odečitatelnost v noci. Počáteční intenzita luminiscence nejvíce překvapí při přechodech ze slunce do tmavších prostor, kdy se ciferník vyloženě rozzáří. Pozici 3 je věnováno okno zobrazující datum a den. Obojí tištěno na věnci bílé barvy, značení data i dne je pak vyvedeno v černé barvě, vyjma modře značené soboty a červeně značené neděle. Uživatel si může zvolit ze dvou jazykových verzí – angličtiny a francouzštiny. Datové okénko je dobrým protipólem oválnému indexu na protilehlé pozici 9. hodiny.

Krom indexů a datového okna je ciferník až na nápis Seiko Automatic a Diver´s prázdný, což zajišťuje dobrou přehlednost. Ve spodní části ciferníku jsou drobným písmem uvedena označení vztahující se ke strojku a dalším náležitostem vztahujícím se k hodinkám. Mezikroužek umístěný po obvodu ciferníku je potištěn indexy minutové škály. Jeho častým neduhem je, že natištěná stupnice přesně nelícuje s indexy tištěnými na ciferníku. I na mém kusu je vidět drobný posun, zejména na šesté hodině. Detail je však při letmém pohledu nepostřehnutelný a osobně mne nijak neruší.
skx009-ruckyVedle indexů zajišťují dobrou čitelnost hodinek i výrazné ručky s leštěnými okraji, opatřené, stejně jako indexy, luminiscenční vrstvou, u Seika konkrétně LumiBrite. Ručky mají specifický tvar – hodinová tvar meče/tužky, minutová je ve tvaru šipky. Vteřinová ručka je jednoduchá, polovina ukazující uběhnuvší vteřiny je vyvedena v bílé barvě, opačná strana vteřinovky je černá, zakončená kulatým terčíkem vyplněným opět luminiscencí. Právě bílá barva spolu s dostatečnou délkou vteřinové ručky, dosahující skoro až k minutové škále kroužku, mne velice potěšila – krátká vteřinovka u mne totiž dokáže pokazit dojem z jinak celkově vyvedených hodinek.

Hodinky jsou poháněny strojkem s automatickým nátahem Seiko 7S26, s rezervou chodu kolem 40 hodin. Strojku stačí k rozběhnutí poměrně málo pohybu, tomuto faktu napomáhá součástka magic lever, která umožňuje, aby byly hodinky natahovány při obou směrech otáčení rotoru. Systém je zpodobněn níže na obrázku. Součástka zajišťuje, že při otáčení rotoru na jednu stranu je pérovník tlačen a na druhou tažen, tudíž dochází k otáčení pouze jedním směrem a tedy možnosti nátahu při otáčení rotoru v obou směrech.

seiko-magic-lever

Zdroj: http://horologyzone.com/watch/watch-school/spring-drive.html

Kalibr 7S26 je základní strojek bez výraznějších komplikací, i díky tomu nemají hodinky funkci zastavení vteřinovky při nařizování času, tzv. hacking. Hodinky se nařizují pomocí korunky ve dvou polohách – při vytažení korunky do první polohy seřizujeme otáčením po směru hodinových ruček den, v opačném směru pak datum a při vytažení korunky do druhé polohy seřizujeme čas.

Poslední, nač bych se podívala, je náramek, na němž jsem hodinky pořídila. Na hodinkách byl nasazený tzv. jubilee náramek s plechovými koncovkami tahu a plechovou překlápěcí sponou s pojistkou proti otevření se značením Seiko. Zvolený tah se k hodinkám dle mého názoru skvěle hodí a celkově svým provedením v podobě drobnějších článku zjemňuje vcelku robustní pouzdro. Hodinky je možné sehnat i na Seiko gumě Z22, o jejíž koupi neuvažuji, jelikož mi přijde poměrně nepoddajná a ani její zvlnění mi nevyhovuje, nebo tzv. oyster tahu, který je masivnější, avšak hodinkám také sluší.
Dalšími možnostmi, jak nosit tyto hodinky je kombinace s nato řemínky anebo koženým páskem. Díky rozteči nožek 22mm není s výběrem alternativy k ocelovému náramku problém.
skx009-na-jubilleMěla-li bych shrnout dojmy z nošení, prvotní strach z velikosti a výšky hodinek byl vcelku zbytečný. Ač považuji za ideální velikost hodinek pro svou ruku průměr 36mm, tak ani tyto hodinky mi na ruce nepřijdou nepatřičně veliké a při nošení nepřekáží. Díky barevné kombinaci lunety mi hodinky přišly jako ideální volba na letní období a dle očekávání zvládly veškeré situace, do kterých se dostaly. Jsem opravdu ráda, že jsem se po dlouhodobém prohlížení fotek těchto hodinek na internetu nakonec odhodlala k jejich koupi. Myslím, že nakonec nebudou jen letním románkem. Shání-li někdo všestranné hodinky s charakteristickým vzhledem za rozumnou cenu, které si na nic nehrají a za vloženou částku nabídnou více, než od nich člověk očekává, mohu Seiko SKX009, potažmo SKX007 (černé provedení), vřele doporučit. Tyto hodinky vidím také jako dobrou volbou pro vstup do světa mechanických hodinek.

Jedinou vadou na kráse hodinek je fakt, že se končí s jejich výrobou. Na českém trhu je v současné době dostupný identický model Seiko SKX009K2 či Seiko SKX007K2 a jako alternativu mohu rovněž doporučit některou z rozměrově větších a barevně rozmanitějších variant „želv“ – speciální edici SPRA21K1 v modročerveném provedení, případně další střídmější barevné varianty SRP777K1 – černé, modré SRP773K1, černozlaté SRP775K1, či černou variantu s pepsi lunetou SRP779K1.

Autor recenze i fotografií: Darina Vokrojová

Témata

, , , , , , , , , ,


13 komentářů na “Seiko SKX009 – letní překvapení”

 1. Petr Doležel napsal:

  Dobrý den,

  hezký článek. Jen bych rád zmínil, že autorka při výběru zapomněla na model Seiko SKX013, což je totožný model s modelem SKX007 (bez pepsiny), pouze o rozměru pouzdra 38mm, tudíž vhodnější pro menší nebo dámské zápěstí.

  Koupil jsem je přítelkyni a nemůže si je vynachválit. K moři, na chalupu nebo na ryby na NATO strapu a do práce, společnosti nebo na večírek na jubilee tahu.

  Podle mého názoru jsou to jediné „dámské“ potápky na světě. A jsou opravdu krásné.

  Hezký den.

  Petr

  Reagovat

  • Nosime-hodinky.cz napsal:

   Dobrý den, pane Doležele,

   děkujeme za reakci a ohodnocení článku. Těší nás, že jste čtenářem našeho blogu.

   Na model Seiko SKX013 jsem určitě nezapomněla, jen jsem ho nezahrnula do výčtu, jelikož není určen pro náš trh. Co se týká parametrů, dávám Vám za pravdu, že pouzdro s rozměrem 38 mm je často na dámskou ruku vhodnější. Zároveň však u tohoto modelu vidím nevýhodu právě v kombinaci menšího, ale zároveň poměrně vysokého pouzdra. Možná jde pouze o zvyk, ale osobně na mne menší a vyšší pouzdra působí na ruce nevyváženě, mívám z nich pocit, jakoby trčela, což se projevovalo zvláště v kombinaci hodinek a koženého řemínku/nata. Je však skvělé, že je Vaše paní s hodinkami spokojená, sednou jí a plní všechna její očekávání a požadavky. 🙂

   S pozdravem Darina Vokrojová

   Reagovat

  • Martin napsal:

   Dobrá připomínka, jenomže 013 už se nevyrábějí, tak jako oranžové 011 a žluté A35. Já si před týdnem pořídil 007 (cena je nejníže co kdy byla) a mohu jen chválit chválit chválit. Mám ve svých 21 letech dost hubené zápěstí (16, 75 cm) a hodinky se k mému překvapení nosí velmi pohodlně, a působí jako malé-čili pokud nějaký štíhlý pán váhá o koupi skx kvůli rozměrům tak se nebojte a kupujte (případně nejlépe běžte před koupí vyzkoušet).

   Reagovat

 2. Miroslav napsal:

  Jen mi vrta hlavou kde jsou tyto SEIKA vyrabeny.Proc na nich neni napis made in japan?

  Reagovat

  • Nosime-hodinky.cz napsal:

   Dobrý den, pane Miroslave,

   přímo na japonském území se vyrábí omezené množství produkce firmy Seiko. Tyto hodinky pak nesou označení Made in Japan. Výroba kromě Japonska probíhá např. v Malajsii.
   Jako ve většině zemí může být označení „Vyrobeno v“ použito jen tehdy, pokud jsou dodržena přísná pravidla. Označení proto bývá používáno, jestliže v Japonsku byly sestaveny celé hodinky.
   Kvalitativně jde však o stejné hodinky, ať už je vyrobí japonská nebo malajská část produkce. Seiko má natolik náročné výstupní kontroly, že se nemusíte kvality bát.
   Do Evropy jsou pak určeny výhradně modely z mimojaponské produkce. Tu japonskou si Seiko nechává pro svůj trh.

   Snad jsem vám odpověděla dostatečně 🙂 S pozdravem Darina Vokrojová

   Reagovat

   • olin napsal:

    Dovolím si nesouhlasit,hodinky vyrobené v Japonsku a Malajsii jsou kvalitou dost odlišné…a zvláště u produkce z Malajsii mi připadá že tam výstupní kontrola snad úplně chybí.V rukách jsem měl již hodně kusů a tak z 80-90% vždy nějaká vada u produkce z Japonska se také najdou nějaké chyby ale dle mé zkušenosti o dost méně …

    Reagovat

   • roman napsal:

    Ale nikoliv.Do Evropy jdou i modely Astron a GS vyrobené přímo v JAP.

    Reagovat

 3. Jj napsal:

  Made in Japan znamená mimojiné i to, že je vyrobeno v Malajsii pod dohledem vedouciho pracovníka původem z Japonska.
  Hodinky do cca 850-900 USD se přímo v Japonsku nevyplatí vyrábět…tom jen k tomu kádrování původu.

  Reagovat

 4. Katka napsal:

  Článek už je dost starý, ale třeba se k němu ještě autorka vrátí.

  Zajímalo by mě, jestli jste při výběru potápek zvažovala i Orient Mako/Ray?

  Mají stejnou velikost jako SKX007/009, ale podle fotek to vypadá, že mají „plošší“ lunetu. Ta tolik nevyčnívá a vypadá to, že by mohla lépe vklouznout pod rukáv a vůbec míň překážet. Jako nevýhodu vidím, že Orienty mají korunku na trojce, ta korunka na čtyřce mi připadá dost praktická.

  Měla jste možnost to porovnat? Zajímala by mě právě Vaše zkušenost, protože ruku mám zhruba stejně velkou (a taky jsem došla k tomu, že 36mm je nejlepších:-) ).

  Katka

  Reagovat

  • Darina napsal:

   Dobrý den, Katko,

   děkuji Vám za dotaz. Na začátku výběru jsem měla stanoveno několik parametrů, které by hodinky měly ideálně splňovat, zároveň jsem však již delší dobu, jako fanoušek značky Seiko, měla v hledáčku řadu SKX. Její ikonické modely SKX013, SKX007 a SKX009 jsem vždy chtěla vyzkoušet, čemuž popisovaná situace přímo nahrávala. Vzhledem k pocitu z modelu SKX013 jsem jej po vyzkoušení vyřadila z výběru (na vyhovující velikost 38 mm se mi hodinky zdály příliš vysoké).
   Popravdě jsem zmíněné potápkové modely od Orientu v dané situaci vůbec nezvažovala, i když je pravdou, že třeba Orient FAA02001B působí opticky menší, ačkoliv má stejnou výšku pouzdra a skoro stejný průměr pouzdra a rozměr lug to lug.

   Pokud tedy porovnám například model Orient FAA02001B a Seiko SKX009K2 nyní, mohu konstatovat, že Orienty vypadají na ruce o něco nenápadněji, ale lepší pocit mám ze Seika, což může být dáno jemnějším náramkem, který se lépe přizpůsobí tvaru ruky (u Seika upřednostňuji také, pro mne zajímavější, vzhled). V případě takto „velkých“ hodinek oceňuji právě i umístění korunky na pozici 4. hodiny. Jak Seika, tak Orienty se pod manžetu schovat dají, v případě těsnějšího rukávu však nemusí být hodinky pod manžetou příliš příjemné.

   I po 2 letech Seiko SKX009 ráda beru při různých příležitostech na zápěstí, ale ještě raději se vracím k menším, lépe padnoucím modelům 🙂

   Darina

   Reagovat

Napište komentář