Seiko Prospex SRPA21 PADI Turtle – „Pepsi želvy“

13. Říj 2016 | Článek přečten: 8 799 x

Recenze, Seiko, Značky hodinek

Seiko PADI, alias Pepsi želvy je čerstvá speciální edice z dílen japonského výrobce hodinek, firmy Seiko. Celým jménem jde o  Seiko Prospex SRPA21K1 PADI. Sběratelé by byli raději, kdyby šlo o edici limitovanou, ale opravdu jde pouze o edici speciální, která není omezena časově ani počtem kusů (alespoň autor o žádném omezení neví).

Seiko Prospex SRPA21K1 PADI
na eshopu Helveti.cz za 11690 Kč.

Proč PADI?

Professional Association of Diving Instructors (PADI) jak už název napovídá, jde o organizaci sdružující školící instruktory pro potápění.  O významnosti této organizace nejlépe napovídají následující čísla:

 • 6300 resortů a školících oblastí po celém světě
 • 136.000 profesionálních školitelů
 • Více než 24.000.000 vyškolených potápěčů

Asi těžko byste tedy hledali lepšího partnera pro vydání speciální edice hodinek určených pro potápění. Podrobnější informaci o organizaci PADI zde: https://www.padi.com

seiko_padi_vit_20160820_02_m

Logo organizace PADI

Historie „želvího“ modelu

Seiko PADI SRPA21K1 vychází z legendárního modelu 6309 vyráběného od roku 1976, který je často označován jako tzv. želvy (turtle). Svou přezdívku získaly díky charakteristickému polštářkovému tvaru, jenž připomíná želví krunýř. Navíc pouzdro stejně jako u zmíněného plaza, po němž získalo přezdívku, poskytuje perfektní ochranu pro choulostivé části hodinek, korunku nevyjímaje.

Řada PROSPEX

Model Seiko PADI je členem klubu elitního klubu potápěčských hodinek PROSPEX, což znamená, že jde profesionální odolné hodinky navržené přímo pro potápění. Kdo se v modelových řadách Seiko vyzná, ví, že členem elitního klubu PROSPEX jsou také daleko dražší modely MarineMaster a Tuna. Pro nikoho asi nebude překvapením, že PADI splňují požadavky stanovené normou pro potápěčské hodinky, ISO 6425.

seiko_padi_vit_20160820_03_m

Pouzdro člověka zaujme na první pohled, protože jeho tvar není typický kruhový s nožkama, jak jsme u většiny náramkových hodinek zvyklí, ale má speciální tvar. Pár chytrých hodinářů se zamyslelo (není náhodou, že k tomu došlo v Japonském císařství) a výsledkem jejich snažení je netradiční polštářkové, velmi ergonomické pouzdro. Povrch pouzdra je tvořen kombinací matných a leštěných ploch.

seiko_padi_vit_20160820_04_m

Tvar pouzdra přináší majiteli hned několik výhod:

 • I přes relativně velký průměr pouzdra (45mm) hodinky na ruce nepřekáží (ve směru ve kterém se ruka ohýbá se pouzdro směrem k ruce velmi výrazně zužuje a v místě, kde se dýnko dotýká ruky má průměr pouhých 27mm.
 • Krátké a z profilu zahnuté nožky (uchycení náramku nebo řemenu) poskytují nositeli hodinek opět větší komfort, protože celková délka pouzdra je pouhých 48 mm. Tato vlastnost pouzdro opticky zmenšuje a umožňuje nosit tyto hodinky i osobám s menším obvodem zápěstí.
 • Korunka na pozici čtvrté hodiny. Tato poloha je u japonských hodinek velmi častá. Zatímco některé hodinářské puristy tato nesymetričnost dráždí, ergonomové musí být nadšeni, protože je poloha majitele hodinek daleko méně omezuje při ohýbání zápěstí.

seiko_padi_vit_20160820_05_m

Od běžných „želv“ se tato speciální edice odlišuje především barvou číselníku. Nejde pouze o klasickou modrou barvu, ale je použita speciální technologie, jejímž výsledkem je tzv. Sunburst efekt. Ten má za následek to, že barva mění svůj odstín v závislosti na úhlu a intenzitě světla, které dopadá na číselník. Výsledkem je to, že někdy mají hodinky temně modrou barvu a jindy zase daleko světlejší odstín. Kombinace červené a modré barvy, pro kterou se v hodinářské branži vžilo označení „pepsi“ je vyvážená a není zvolena pouze z estetických důvodů, vychází z barev hlavního partnera – potápěčské školy PADI.

seiko_padi_vit_20160820_06_m

Luneta je robustní a je osazena dvoubarevnou vložkou opět v červeno-modré kombinaci. Otočení o 360° prochází 120-ti polohami a přesun mezi nimi je jistý, bez vůlí. Manipulace je bezproblémová i s mokrýma rukama, protože z boku je luneta opatřena dvěma řadami výstupků.

Šroubovací dýnko nese základní informace, včetně sériového čísla konkrétních hodinek a informace o tom, že jde o speciální edici (ta není na rozdíl od limitované omezená počtem kusů).

seiko_padi_vit_20160820_07_m

Hodinky jsou dodávány na ocelovém náramku (tahu), jehož povrch je téměř celý matný, pouze ve střední části jsou malé leštěné plochy. Tah je poctivý, s tzv. plnými články, žádný ohýbaný plech. Proti nechtěnému otevření je spona chráněna překlápěcí pojistkou.

seiko_padi_vit_20160820_08_m

Ocelový náramek s bezpečnostní sponou

Správným potápěčským hodinkám nemůže chybět extenze, která potápěči umožňuje hodinky nasadit i na neoprén. Extenze je rafinovaně ukrytá ve sponě a ten, kdo o ní neví si jí ani nevšimne.

seiko_padi_vit_20160820_09_m

Extenze ocelového náramku

Protože u potápěče nesmí dojít k dezorientaci ani v hlubinách, kde je tma, je nutné, aby luminiscence byla kvalitní. Jak už je u Seika zvykem, je luminiscenční nátěr na velmi vysoké úrovni. Jasně nezáří jen ručky a hodinové indexy, ale také bod označující počátek na otočné lunetě.

seiko_padi_vit_20160820_10_m

Luminiscence je už tradičně výborná

Kalibr 4R36

Srdcem těchto hodinek je kalibr 4R36, který bije frekvencí 21,600 úderů za hodinu (tzn. 6 úderů za sekundu). Jde o moderní kalibr s rezervou chodu cca 41 hodin, který byl uveden na trh v roce 2011. Kromě funkce zobrazení času disponuje také funkcí (správně hodinářsky řečeno komplikací) data v měsíci a dne v týdnu. Aby se nastavování hodinek stalo pro majitele hodinek příjemnou činností, disponuje strojek rychloposuvem dne v týdnu i v měsíci a zastavením sekundové ručky při seřizování času (tzv. hacking).

seiko_padi_vit_20160820_11_m

Hodinkám sluší i mesh náramek

Robustní pouzdro a plné (neprosklené) dýnko poskytuje strojku ochranu nejen před nárazy, ale také před neviditelným nepřítelem všech mechanických strojků, silným magnetickým polem. V tomto případě jde o ochranu až do hodnoty 4.800 A/m.

Obsahem balení jsou hodinky na zmíněném náramku, návody, záruční karta a klasická Seiko krabička vložená v papírové krabici.

seiko_padi_vit_20160820_12_m

Kompletní balení hodinek Seiko Padi

Padi želvy jsou velmi povedené hodinky, za přijatelný finanční obnos Seiko dokázalo namíchat koktejl, který obsahuje odkaz na legendární historický model, vytvoření vazby na proslulou potápěčskou školu, použití perfektního (ergonomického a netuctově vyhlížejícího) pouzdra, zařazení tohoto modelu do prestižní modelové řady Prospex. Dalším velkým bonusem je i to, že přes velký „papírový“ průměr pouzdra jsou tyto hodinky bez problémů nositelné i na zápěstí s obvodem okolo 17 cm, pro něž bývají jakékoliv hodinky s průměrem pouzdra nad 42 mm problém.

Fotosrovnání s jinými modely

Srovnání s velmi populárním modelem Seiko SKX009:

seiko_padi_vit_20160820_13_m

Srovnání s klasickými černými „želvami“ Seiko SRP777K1:

seiko_padi_vit_20160820_14_m

seiko_padi_vit_20160820_17_m

seiko_padi_vit_20160820_15_m

seiko_padi_vit_20160820_16_m

Technické parametry:

Průměr pouzdra: 45 mm
Výška pouzdra: 13,4 mm
Luneta: jednosměrně otočná potápěčská
Materiál pouzdra a tahu: nerezová ocel
Magnetická odolnost: 4,800 A/m
Upevnění dýnka: závit
Zajištění korunky: závit
Sklo: Hardlex
Vodotěsnost: 200 m (hodinky jsou vhodné i pro potápění s přístrojem)

Tah: robustní, plný, uchycený pomocí nadstandardně pevných Seiko stěžejek (osiček), spona s pojistkou a integrovanou potápěčskou extenzí

Strojek: kalibr 4R36, 24 kamenových uložení, frekvence 21,600 úderů za hodinu (tzn. 6 úderů za sekundu), rezerva chodu 41 hodin, hacking (automatické zastavení sekundové ručky při seřizování času)

Funkce: Hodiny, minuty, sekundy, den v měsíci, den v týdnu

Zaujaly vás hodinky Seiko Padi?
Navštivte náš eshop s hodinkami Seiko Helveti.cz.

Autor recenze a fotografií: Vít Černý

Témata

, , , , , , ,


7 komentářů na “Seiko Prospex SRPA21 PADI Turtle – „Pepsi želvy“”

 1. Lavor napsal:

  Na té kůži vypadají zajímavě, ale hlavně ten cifr je bomba! Sunburst efekt vypadá na fotkách super. Na živo to musí být ještě jiná liga.

  Reagovat

 2. Martin L. napsal:

  Proč máte na některých fotkách tu lunetu mimo 12. pozici. Mi to tak trhá oči! 😀 Ale nic ve zlým. Recenze je perfektní.

  Reagovat

  • Vít Černý napsal:

   Dobrý den, děkuji, snažím se tvořit tzv. živé fotky od skutečného uživatele, který lunetu používá.
   Myslím, že fotek s lumibodem na 12-tce je plný web. :o)

   Reagovat

 3. Kaja napsal:

  Sumo nebo Marinemaster v Padi verzi – to by bylo neco!

  Reagovat

 4. unterwassermann napsal:

  hodinky jsou moc pěkné, oslovuje mně i tvar pouzdra, ale co vůbec nechápu je to, jaký smysl má day/date na potápěčských hodinkách, vždyť to úplně „rozbíjí“ vzhled hodinek
  asi se mnou nebudete souhlasit, ale day/date na potápěčských hodinkách je podle mě hnusný nešvar

  Reagovat

  • Vondras napsal:

   Kolik % uživatelů si myslíš, že jsou potápěči ? Já myslim, že sotva 10%.. ale třeba se pletu. Jsou to styloví hodinky s klasickym vzhledem a preciznim provedenim, který jsou vhodný i pro normál nošení a proto jsem jejich hrým majitelem 🙂

   Reagovat

Napište komentář