Repliky hodinek a jejich smysl

25. Úno 2015 | Článek přečten: 11 791 x

Vaše hodinky

Jak by asi vypadalo, kdyby měl Novak Djokovich místo originálních Seiko Astron nějaké repliky

Jak by vypadalo, kdyby měl Novak Djoković místo originálních Seiko Astron repliky

Představte si následující situaci, sedíte o poledni v restauraci a během čekání na oběd si vychutnáváte předkrm. Porozhlédnete se po ostatních spolustranících a pohledem se zastavíte u slušně oblečeného muže, který vypadá jako váš kolega. Prohlédnete si ho tedy detailně, vše vypadá tak jak má, ovšem jen do doby, než váš zrak spočine na jeho zápěstí. Dřímá na něm podivně vyhlížející blyštivá hrouda, průměr je nepřehlédnutelných 48 mm, lesklý řemínek s krokodýlím vzorem, který připomíná PVC podlahy z devadesátých let. Ne, tohle opravdu nebude žádný váš kolega, vypadá to spíš na nějakého pofidérního prodejce parfémů, postávacího na náměstí a nabízejícího jedinečné nabídky na příšerné produkty.

Přesně tento druh zboží se v posledních pár letech množí velice rychle. Tak jak se rozvíjejí výrobní technologie, tak prodejci padělků jsou schopni nabídnout mnohem širší spektrum výrobků. Dnes již bohužel neplatí, že padělek poznáte na první pohled, Čína jde mílovými kroky kupředu a na jejich produktech je to znát. Dnes jsou na trhu velice přesvědčivé padělky především hodinek od světoznámých výrobců (Rolex, Omega, Panerai, Breitling atd.), které se prodávají veřejně na Internetu. Padělatelé se samozřejmě snaží pokrýt co možná největší část trhu, takže i nabídka je tomu přizpůsobená.

padelky-hodinekNa výběr tedy máme jak velmi levné hodinky (cena okolo 1 000 Kč), kde si můžeme být jisti budoucími problémy a o podobnosti s originálem si můžeme nechat jen zdát. Hodinky této kategorie bývají často vyráběny z pochybných matriálů a jejich nošení může majiteli způsobit i kožní problémy. Tak na druhé straně si můžeme koupit i velice kvalitní kousky, u kterých poznáme jejich neoriginální původ pouze při pečlivém zkoumání. Za kvalitu si samozřejmě nechají zaplatiti i padělatelé, takže se bez problému dostáváme na cenovku 20 000 Kč – za padělané zboží.

Všechny padělky mají jedno společné, nikdy nebudou mít originální strojek. Srdce hodinek ženoucí ručičky vpřed, je jasnou hranicí mezi padělkem a originálem. Levnější padělky obsahují často strojky Seagull, v případě dražších kousků, můžeme narazit i na originální švýcarské strojky ETA. Od strojku se odvíjí především funkčnost hodinek. Proto při špatně zvoleném strojku vznikají bizarnosti, kdy například místo chronografu hodinky disponují v lepším případě ukazatel dne a data, v horším případě jsou sub ciferníky pouze natištěné, tedy nefunkční a stejně tak i tlačítka chronografu.

Společným velkým neduhem velké většiny padělků je absence voděodolnosti (WR). Ačkoliv na ciferníku či dýnku můžeme nalézt údaje o voděodolnosti okopírované z originálu, tak realita bývá zpravidla někde úplně jinde. Přestože již i Prim Sport z dob dávno minulých nabízely WR 50, což je hodnota, která postačí i na plavání v bazénu, tak padělky můžeme zničit i pouhým namočením při mytí rukou. Oproti tomu i základní modely hodinek Casio nabízejí WR 100 za cenu do 1 000 Kč.

Celkově vzato, nevidím žádný důvod pro nošení padělků. Proč nosit produkt, který předstírá kvalitu, spolehlivost, luxus, ale ve skutečnosti představuje přesný opak všech těchto vlastností? Je třeba si uvědomit, že nákupem padělaného zboží (nejenom hodinek), přímo podporujete padělatele a celý jejich ekonomický systém, poškozujete padělanou značku a hlavně svoji image. Za pár tisíc se dají pořídit hodinky s originálním designem, spolehlivým strojkem a bytelnou konstrukcí. Proč tedy kupovat padělek a strachovat se, zda to někdo nepozná a bát se s ním na ruce i zmoknout? Výběr hodinek je samozřejmě každého soukromá věc, ale člověk dobrovolně nosící padělek, je pro mě sám padělkem.

Autor: Jan Krčál

Témata

, , ,


7 komentářů na “Repliky hodinek a jejich smysl”

 1. Rosta napsal:

  Kdyz na neco nemam, tak si to nekupuju. Teda kdyz nemam na origo nekupuju fejky. Si radsi koupim Casio Gshock a az si nasetrim na ty vysnene Rolexy, tak si je koupim. Lidi s fejkama neuznavam.

  Reagovat

 2. All napsal:

  Je to tak! Něco chci, pro originalitu a kvalitu, nebudu kupovat napodobeninu. To pak člověk nemůže mít vůbec radost..

  Reagovat

 3. Milan napsal:

  Načo si budem kupovať drahé hodinky?? Presný čas mám na mobile. Ja chcem módny doplnok. Mám asi 5 hodiniek. aj originály aj fejky.A striedam ich podľa toho, čo mám oblečené.

  Reagovat

 4. Karlosik napsal:

  Zdravím,taky mám origo čtvery hodinky( omega seamaster chrono,breitling navitimer cosmonaute a dvoje Invicty…… ale také mám dvoje kopie a střídám dle oblečení……

  Reagovat

Napište komentář