Řemen Rios Bass

26. Úno 2018 | Článek přečten: 16 x

Recenze, Řemínky

Každý sportovně založený majitel hodinek musí mít ve své sbírce více řemenů. Voděodolný do bazénu či jezera, do lesa a na outdoorové výlety zase nějaký robustní, který si nechá líbit i hrubé zacházení. Naštěstí již žijeme v době, kdy už nejsme odkázáni pouze na přírodní materiály a tak se můžeme poohlédnout i po řemenu, jehož výjimečné vlastnosti jsou dílem průmyslové výroby.

Vhodný kandidát, který splňuje oba požadavky (voděodolnost i pevnost a otěruvzdornost) pochází z dílny německé společnosti Rios, která se výrobou kožedělných výrobků zabývá již 82 let.

Řemen Rios Bass

Rios Bass je řemen, jež je složen ze dvou základních materiálů. Horní část je tvořena materiálem NYTECH, spodní část a výstelka je ze speciálně upravené hovězí kůže, která odolává vlhkosti. Toto spojení na dotek příjemné kůže v části, kde se řemen dotýká ruky a pevného, otěruvzdorného syntetického materiálu v horní části, která je vystavena drsnému okolnímu světu je uživatelsky zajímavým spojením těchto materiálů.

Označení voděodolnosti na spodní straně řemenu

Proč nylon?

NYTECH je obchodní značkou, za kterou je ukryta nylonová tkanina. Nylon, neboli PA6.6 patří do skupiny alifatických polyamidů. Za zmínku jistě stojí to, že nylon je první syntetický polymer a první syntetické vlákno, které bylo vyrobeno přímo z uhlí, vody a vzduchu a které mělo komerční úspěch.

K původu pojmenování vynálezu na nylon se najdou v literatuře různé verze (asi nejčastější je, že se jedná o zkrácení anglického výrazu New York London, tedy česky New York Londýn, další verze je akronym z Now You Look, Old Nipponese! vztahující se k tehdejší válce mezi Japonskem a USA).

Všechny polyamidy mají díky tzv. vodíkovým můstkům vysokou pevnost a odolnost vůči otěru. Věděli jste, že většina plastových ozubených kol, se kterými jste se setkali byla vyrobena z polyamidů? Ano, díky svým vyjímečným vlastnostem je tento plast nasazován i na další náročné aplikace vyžadující opravdu špičkový materiál (štětiny kartáčku na zuby, nosná kostra pneumatiky, padáky, lana, …). Málem bych zapomněl na tu nejhezčí aplikaci nylonu, která mu zajistila nesmrtelnost a pomohla mu v průběhu druhé světové války dobýt svět – dámské punčochy.

Tím, že je k výrobě řemenu použita tkanina skládající se z mnoha tenkých vláken, je docíleno pružnosti a dobré ohebnosti. 

Rios Bass připraven na toulky přírodou

Ale zpátky k řemenům hodinek. Povrch nylonové tkaniny má zajímavou pravidelnou strukturu. Kontrastní prošití bílou nití vzhled řemenu vkusně oživuje. Robustní vzhled tohoto sportovního řemenu je dán i jeho proměnlivou tloušťkou, která přechází z masivních 7mm u pouzdra hodinek na 3mm u spony.

Tloušťka řemenu je proměnlivá

Velkou výhodou nylonu je také to, že se dá snadno očistit a člověk se nemusí bát vzít jej sebou i do obtížnějšího terénu. Nechá si líbit i drsnější čištění kartáčem. Pokud by to snesly hodinky, nebál bych se ani čištění pomocí tlakové vody – společně s jízdním kolem.

Rios Bass po nasazení v obtížném terénu 1
Rios Bass po nasazení v obtížném terénu 2

Řemen je opatřen klasickou trnovou sponou. Spona je jednoduchá, vyrobena z leštěné nerezové oceli. Systém jejího uchycení pomocí pružné osičky umožňuje výměnu za jinou sponu odpovídající velikosti.

Řemen je dodáván s trnovou sponou

Přes počáteční obavu (raději volím řemeny z čistě přírodních materiálů) musím konstatovat, že mě řemen Rios Bass velmi zaujal. Odolnost nylonu je výborná a na ruku doléhá příjemná hovězí kůže.

Tento řemen je spolehlivým společníkem na cesty do drsného prostředí a svého majitele jistě nenechá na holičkách ani v divočině.

Jak sluší hodinkám?

Závěrem bych chtěl poděkovat společnosti StrapShop (http://www.strapshop.cz), která řemen na testování zapůjčila.

Text a foto: Vít Černý

Témata

, , , ,


Napište komentář