Nomos Club – německá kvalita s líbivým designem

7. Čvc 2017 | Článek přečten: 2 029 x

Nomos, Recenze

Rád bych vám představil hodinky Nomos Club Datum od německé manufaktury Nomos Glashütte. Hodinky jsem sice kupoval již v roce 2015, ale stále jsou při ranní nelehké volbě, co dnes na ruku, favoritem číslo jedna.

Proč právě Nomos Club

Rozhodování, proč právě Nomos, bylo v tomhle případě překvapivě jednoduché. Hledal jsem hodinky na každodenní nošení, ke košili nebo tričku, něco s menším průměrem s ohledem na mé útlé zápěstí. Ideálně automat nebo ruční nátah, to tikání mě prostě pořád baví, a in-house strojek by byla třešnička na dortu. Produkce značky Nomos se mi líbila již delší dobu, a protože jejich základní řady Tangente nebo Orion ve stylu Bauhausu zas tak moc pro mě nejsou, jasnou volbou byl Nomos Club s manuálním nátahem a datem.

Nákup s ušetřenými penízky proběhl jednu červencovou sobotu přímo v prodejně Nomos na náměstí v Glashütte. Od českých hranic je to přibližně půlhodina jízdy a ve městě je rovněž hezké a zajímavé muzeum hodinářských tradic regionu.

Něco málo o značce Nomos

Nomos Glashütte je německá značka, založena v roce 1990 se sídlem v saském Glashütte. Je jedna z nemnoha hodinářských manufaktur, která je schopna sama vyrobit vlastní strojek. V současnosti samostatně vyrábí 95% každého strojku a mohou tak prodávat svoje hodinky jako „hodinky z Glashütte“.

Kromě kvalitního strojku je neméně důležitý taky design. Musím říct, že jeho jednoduchost a preciznost, spolu s „hraní si s barvami“ v různých variacích, je pro mě velmi líbivá. Co se týče designu, využívá Nomos služeb vlastního návrhářského studia Berlinerblau se sídlem v Berlíně.

Výrobce v současnosti nabízí 12 modelových řad s různými variacemi, takže je opravdu z čeho vybírat a za cenu, která je v segmentu s podobnou kvalitou a nabídkou více než výhodná. Aktuální cena mého modelu je podle oficiálního eshopu 54 000 Kč. Cenové rozpětí modelu Club se momentálně pohybuje od 32 400 Kč pro základní model s manuálním nátahem bez datumovky, až po 79 000 Kč pro model Club Automat Datum.

Budova firmy Nomos v Glashütte. Zdroj: www.nomos-glashuette.com

Popis hodinek

Pouzdro hodinek je z leštěné nerezové oceli o průměru 38,5 milimetru a výškou 8,45 milimetrů a je vyrobeno z jednoho kusu. Pouzdro je na straně ciferníku zaoblené a tvoří kolem něj trochu silnější okraj, což mimo jiné přispívá k robustnějšímu a sportovnímu vzhledu. Zužující se nožky pro uchycení pásku jsou relativně dlouhé a mezi pouzdrem a páskem tak vzniká trochu větší mezera, na kterou jsem si musel déle zvykat.
 Sklíčko chránící ciferník je safírové (bez antireflexu) a není zasazené narovno s pouzdrem, vyčnívá zhruba 1 milimetr nad něj, ale zároveň není klenuté. Dýnko je šroubovací, zvolil jsem variantu s průhledem na strojek se safírovým sklíčkem a musím říct, že ten pohled za to stojí. Strojek vlastní výroby DUW 4101 s rezervou chodu 42 hodin a 23 ložiskovými kameny je krásně zdobený modřenými šroubky a nechybí také ženevské pruhy. Signovaná korunka působí možná trochu masivně, ale nijak to nekazí celkový dojem z hodinek.
 Krémově bílý ciferník je jednoduchý a velice přehledný. Hodinové indexy jsou vyvedeny tmavě šedou barvou, kombinují se čísla u sudých hodin, kdežto liché jsou označené pouze čárkami. Blíže k okraji ciferníku jsou minutové indexy značené čárkami, nad hodinovými indexy jsou červená čísla označující pětiminutové intervaly. Na pozici číslo šest je datumovka s bílým pozadím, nad ní je pak stupnice mimostřední sekundové ručky. Stupnice není na úrovni ciferníku, nýbrž je trochu zapuštěná dovnitř. Ručky mají tvar meče nebo hůlky, minutová ručka dosahuje přesně na minutové indexy. Obě jsou černé s červenou výplní, ovšem bez luminiscence.
 Hodinky jsou dodávány na hnědém koženém řemenu s červeným přešitím. Bohužel dodávaný řemínek je extrémně dlouhý, musel jsem ho proto vyměnit za tmavě hnědý semišový řemínek, také od Nomosu.

Velice příjemná je taky vodotěsnost, která je 10 atm neboli 100 metrů. Podle návodu jsou vhodné i k plavání, nicméně já to zkoušet raději nebudu.

Hodinky jsou prodávány v obdélníkovém dřevěném pouzdře s garanční kartou a návodem.

Jak se nosí

Mé dojmy z nošení jsou prozatím veskrze pozitivní. Ze začátku jsem si musel zvyknout na to, jak jsou lehké. Člověk má pocit, že na ruce nic nemá, a ono ejhle, něco tam je. Na moji ruku mají ideální velikost a jejich výška zaručuje, že se vejdou pod téměř každý rukáv. Tak jak se příjemně nosí, tak se na ně taky dobře dívá. Ciferník je velice přehledný a čas se snadno odečítá. Sladění barev obou ruček, indexů jak hlavních, tak minutových červených a červené prošití na původním koženém řemenu působí velice harmonicky. Jediné lehké mínus je za absenci luminiscence, škoda že nejsou svítící alespoň ručky. Jako hodinky na každodenní nošení splňují tuto funkci absolutně perfektně.

Zdroj a oficiální stránky: http://www.nomos-glashuette.com/the-watches/club/club-datum/

Autor recenze a fotografií hodinek: Martin Jasovský

Témata

, , , ,


Napište komentář