Kovový náramek – důvod, proč si připlatit?

3. Pro 2015 | Článek přečten: 7 529 x

Seriál, Značky hodinek

Při pořizování nových hodinek, je třeba si zvolit, jakým řemínkem nám budou vlastně držet na ruce. Na výběr máme z mnoha možností – elegantní kůže, sportovní guma, outdoorový textil nebo univerzální kov. Ale není kov jako kov. Kvalita kovových náramků se mění v závislosti na výrobci hodinek a odráží se od cenové úrovně daných hodinek.
U základních modelů nalezneme náramky ze skládaných plátů kovu, což poznáme při pohledu z profilu. Výhodou tohoto zpracování je nízká hmotnost a cena. Nevýhodou je nižší odolnost proti mechanickému poškození a občasné zachytávání chlupů ze zápěstí.

Ve střední třídě jsou již jednotlivé dílky náramku z jednoho kusu kovu. Za jedinou slabinu se dá považovat přítomnost dutých koncovek, tedy části, která se nachází mezi nožkami pouzdra. Ty mají za úkol vyplnit mezeru mezi náramkem a pouzdrem. Duté koncovky mohou chrastit a nedosedávají vždy úplně přesně k pouzdru.

Zaujal vás článek?
Navštivte náš eshop s hodinkami Helveti.cz.

U dražších hodinek jsou duté koncovky nahrazeny plnými, které obvykle výborně kopírují tvar pouzdra. Na pohled i dotek působí velice solidně a bytelně. Takovéto náramky příjemně sedí na zápěstí a dobře se přizpůsobují jeho tvaru.

Nezbytnou součástí každého náramku je také spona. I na té lze pozorovat jisté rozdíly napříč cenovým spektrem. Podobně jako u náramků, jsou u levnějších hodinek spony z tenkého kusu kovu, které se nemusí vždy zapínat přesně. Oproti tomu dražší kousky bývají vybaveny silnější a precizně zpracovanou sponou. Ta mohou obsahovat i drobná vylepšení v podobě pojistky nebo potápěčské extenze, která slouží pro rychlé prodloužení délky náramku, při nošení na neoprenu.

Text: Jan Krčál

Témata

, , , , , ,


2 komentáře na “Kovový náramek – důvod, proč si připlatit?”

 1. Mirko napsal:

  Zajímalo by mne, jaká je „příjemnost“ jednotlivých materiálů, dokáže je někdo seřadit? Kůže, ocel, titan, silikon, pryž, plast, nato (textil), keramika. Podle mého názoru musí být pryž, plast a silikon hrozné – pokožka pod nimi nemůže dýchat a musí se hrozně potit

  Reagovat

  • Nosime-hodinky.cz napsal:

   Každému je na ruce příjemné něco jiného. Proto je to vždy velmi subjektivní. Co do měkkosti a poddajnosti to asi bude kůže, silikon (kaučuk), nato (textil) .. u pryže se velmi často dělají vroubkované řemínky, které od kůže mírně odstávají a pod hodinkami tak může proudit vzduch a pot odvádět.

   Reagovat

Napište komentář