Hirsch Pure – materiálová a tvarová čistota

14. Lis 2018 | Článek přečten: 630 x

Recenze, Řemínky

Často se zde objevují recenze kožených řemenů, byl tu i jeden částečně nylonový, ale na gumový tah či chcete-li pásek (slovo řemen mi ke gumě nesedí) se podíváme poprvé.

Název Hirsch Pure (čistý) v tomto případě platí ve více významech. Čistota tohoto pásku je nejen ta designová, která je patrná na první pohled, ale i materiálová, kterou majitel ocení až při těsnějším kontaktu s tímto ušlechtilým materiálem.

Hirsch Pure.

Nápis na zadní straně gumového tahu napovídá, že surovinou pro výrobu tohoto pásku je kaučuk. Jde o výběrový materiál, výrobcem označovaný jako HIRSCH Premium Caoutchouc.

Hirsch Pure – Premium Caoutchouc.

Zastavme se na chvíli u obecných vlastností tohoto materiálu, kteří většina lidí nepokládá za přírodní, ale opak je pravdou. Na rozdíl od jiných pryžových materiálů, které se získávají převážně z ropy, je kaučuk (pokud jde o přírodní) vyroben z mízy stromu Hevea brazilienzis. Největší plantáže s těmito stromy můžeme najít v Thajsku, Indonésii a Malajsii.

Vulkanizáty z NR (Natural Rubber = přírodní kaučuk) se vyznačují vysokou mechanickou pevností, vysokou elasticitou a velmi dobrou odolností proti oděru. Bát se nemusíme ani teplot protože dlouhodobé použití vulkanizátů z NR je obvykle možné od –57 do +75°C.

Hirsch Pure na sportovních hodinkách.

Hirsch uvádí, že k dosažení optimálních vlastností používá směs speciálních aditiv. Spojení přírodního kaučuku s vhodnými aditivy dává materiál s dlouhou životností, odolností proti praskání, natržení, UV záření a větší komfort nošení než u ostatních syntetických gumových pásků. Uživatel také nemusí mít strach z alergie na latex.

Ve vodě je Hirsch Pure jako doma.

Tah je osazen trnovou sponou z nerezové oceli, která nese zkrácené logo společnosti. Spona má zvláštní stupňovitý tvar, do kterého pásek přesně zapadá. Je upevněna pomocí pružné osičky, takže je možné ji jednoduše vyměnit.

Hirsch Pure – trnová spona.

Provlékací (zajišťovací) oka plní svou funkci na jedničku. To blíže ke sponě má pozici fixovánu díky dvěma výstupkům na každé straně (viz obr. 6).

Hirsch Pure – detail fixace prvního provlékacího oka.

Významným rysem tohoto gumového tahu je jeho jednoduchý (čistý?), dalo by se říci přísně funkcionalistický tvar. Díky tomu a velmi mírně strukturovanému povrchu, který nepůsobí na první pohled jako guma (není lesklý, jako většina konkurentů) a tak se dá tento pásek s trochou dobré vůle tolerovat i na nesportovních modelech hodinek.

Hirsch Pure neudělá ostudu ani na elegantních hodinkách.

Pásek nemá ani prošití, které na rozdíl od kožených řemenů nemá žádnou praktickou funkci. U gumových tahů je velmi podstatná také rubová strana, která je v kontaktu s pokožkou. Právě velikost plochy, která se dotýká kůže, rozhoduje významnou měrou o tom, jak pohodlný pásek bude.

Hirsch Pure z rubové strany.

Zde opět rakouští návrháři šli jednodušší (čistší?) cestou klenutého profilu tahu, jež se o ruku opírá pouze na okrajích (viz obr. 8). Díky menšímu styku pásku s pokožkou se ruka méně potí a pásek je pohodlnější.

U jiných výrobců je běžným řešením složité žebrování se spoustou úzkých štěrbin, ze kterých musí nositel po nějakém čase pracně „vyškrabovat“ zbytky zaschlého potu a prachu. Hirsch Pure tímto neduhem netrpí z rubové, ani lícové strany, stačí jej pouze občas opláchnout.

Hirsch Pure na hodinkách s bronzovým pouzdrem.
Hirsch Pure na elegantních hodinkách.

Dalším problémem gumových tahů, postihujícím zejména silikonové pryže je nízká úroveň antistatické úpravy. Proto se také občas silikonovým páskům nelichotivě říká „magnet na prach“. Více zde: http://forum.tz-uk.com/showthread.php?117529-Silicone-strap-dust-magnet

Díky kvalitě použitého materiálu (přírodní kaučuk), příměsi vhodných aditiv a jednoduchému tvaru Hirsch Pure tímto problémem netrpí a jeho majitel se nemusí bát ani opravdu těžkého terénu. Tuto vlastnost jsme si přímo otestovali. Vytvořili jsme směs z prachu, písku a hlíny, do které jsme Hirsch Pure zahrabali. Potom jsme ho vytáhli a pouze jej opláchli pod tekoucí vodou. Výsledek můžete vidět na obr. 11.

Čištění pásku Hirsch Pure je opravdu jednoduché.

Pokud hledáte pro svého tikajícího miláčka nenápadného společníka do jakéhokoliv počasí či terénu, který nestrhává pozornost na sebe, ale nechává vyniknout hodinky, potom je Hirsch Pure správnou volbou. Bonusem pro vás bude měkký a na dotek velmi příjemný přírodní kaučuk.

Sametový povrch Hirsch Pure v kontrastu s bronzovou patinou.
Hirsch Pure po opuštění bazénu.
Hirsch Pure na elegantních hodinkách II.

Závěrem bych chtěl poděkovat společnosti StrapShop (http://www.strapshop.cz), která gumový tah na testování zapůjčila.

Vít Černý

Témata

, , , ,


Napište komentář